Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Investiční zlato - FinSeriál díl 6

8.2.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Přinášíme vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V šestém díle s názvem „Investiční zlato“ se dozvíte informace o tom, co je to investiční zlato, jak se dělí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.


Jednotlivé díly FinSeriálu:

Díl 1 - Co je to inflace a její druhy  |  Díl 2 - Zhodnocení úspor  |  Díl 3 - Co jsou úrokové sazby  |  Díl 4 - Termínované vklady  |  Díl 5 - Spořicí účty  |  Díl 7Investiční stříbro  |  Díl 8 - Dluhopisy  |  Díl 9 - Státní dluhopisy  |  Díl 10 - Podílové fondy  |  Díl 11 - ETF  |  Díl 12 - Doplňkové penzijní spoření  |  Díl 13 - Stavební spoření  |  Díl 14 - Cestovní pojištění  |  Díl 15 - Životní pojištění  |  Díl 16 - Neživotní pojištění  |  Díl 17 - Pojištění nemovitosti a domácnosti  |  Díl 18 - Povinné ručení a havarijní pojištění  |  Díl 19 - Pojištění odpovědnosti  |  Díl 20 - Jak investovat  |  Díl 21 - Burza cenných papírů Praha  |  Díl 22 - Nákup akcií  |  Díl 23 - Kryptoměny  |  Díl 24 - Bitcoin  |  Díl 25 - Financování nemovitostí  |  Díl 26 - Hypoteční úvěr  |  Díl 27 - Spotřebitelský úvěr

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako např. cenné papíry. Jedná se především o zlaté slitky (cihly) a mince, které nejsou kupovány ze sběratelských důvodů, ale jako investice, která slouží k uložení papírových peněz. Zlato podobně jako ostatní drahé kovy je aktivum. Jeho velkou výhodou je, že na rozdíl například od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, má zlato vysokou likviditu. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel chce přeměnit zlato za hotové peníze. Proto zlato využívají nejen centrální banky jako „zlatou rezervu“.

Investiční slitkyInvestoři, kteří chtějí získat zlato do svého vlastnictví, ho mohou koupit ve formě zlatých slitků (cihel), které se prodávají v trojských uncích nebo gramech. Nejdůležitějšími parametry zlatých slitků je hmotnost, ryzost a cena.

Základní jednotkou hmotnosti, se kterou se zlato obchoduje na světových burzách je jedna trojská unce (1 oz), což v přepočtu na gramy je přesně 31,1 g. Nejčastějšími jsou zlaté slitky o hmotnostech 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 oz (troyská unce), 50 g, 100 g, 200 g, 500 g a 1 kg.

Slitky se vyrábějí z ryzího zlata a ryzost se udává v tisícinách. Nejčastěji se můžeme setkat s ryzostí 999,9/1000, která odpovídá čistému zlatu s minimem příměsí (např. slitek o hmotnosti 1 kg obsahuje 999,9 g zlata a 0,1 g příměsi).

Srovnání zlata a stříbra najdete zde

Investiční minceZlaté mince v České republice od roku 1993 emituje Česká národní banka a ražbu mincí provádí Česká mincovna na základě pětiletých emisních plánů. Mince se používají také jako investiční zlato, ale v poslední době je po nich vysoká poptávka, čímž jejich tržní cena vysoko převyšuje cenu obsaženého drahého kovu. Pro investiční účely jsou tedy vhodnější světově uznávané investiční mince, po kterých není tak vysoká poptávka a jsou likvidní mimo ČR a Evropu.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


Cena zlataZlato se obchoduje na komoditních trzích, odkud se odvíjí i jeho cena. Obvykle se s fyzickým zlatem obchoduje podle cen tzv. „realtime spotu“ (okamžitá cena na komoditní burze) nebo podle budoucího fixingu (cena vyhlašovaná London Bullion Market Association). K ceně zlata je většinou připočítávána obchodní přirážka, která u seriózních obchodníků dosahuje jen pár procent a případné výrobní náklady. Fixing neboli stanovování ceny zlata je vyhlašován dvakrát denně ve všední dny v 10:30 a 15:00 středoevropského času.

Cena na trhu komodity jako je zlato, reaguje na poptávku a nabídku, kterou ovlivňují i události ve světě. Mezi základní faktory, které ovlivňují vývoj ceny zlata na burze, patří kurz amerického dolaru, inflace a výše úrokových sazeb. Pokud se budeme bavit o americkém dolaru, zde při znehodnocení měny dochází k tomu, že cena zlata stoupá. V případě zvyšující se inflace je vyvolána vyšší poptávka po tomto cenném kovu a tím pádem dochází také ke zvýšení ceny. Jako poslední je výše úrokových sazeb, kde při poklesu úrokových sazeb cena zlata roste.

Zdanění investičního zlataInvestiční zlato je ze zákona osvobozeno od DPH. U zlatých slitků jsou osvobozeny od DPH certifikované slitky s korektním označením a ryzostí nejméně 995/1000. U zlatých mincí musí být ryzost nejméně 900/1000 a dále musí být mince vyraženy po roce 1800, být zákonným platidlem a jejich prodejní cena nesmí převyšovat volnou tržní hodnotu zlatého obsahu o více než 80 %. Jedinou výjimkou jsou zlaté medaile, které jsou zatíženy DPH ve výši 21 %.

Výhody a nevýhodyVedle zajímavého zhodnocení je jedním z hlavních důvodů investice do zlata především diverzifikace portfolia. Výhodou zlata je, že jeho cenové pohyby jsou vesměs nezávislé na pohybech ostatních aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí…) a tak jimi zlato nemůže být nepříznivě ovlivněno. Další výhodou je uchování skutečné hodnoty. To znamená, že zlato si historicky udržuje stálou hodnotu ve vztahu ke srovnatelnému zboží. Zlato je tedy vzácný kov s omezenými zdroji, který má velmi vysokou likviditu a je ideálním alternativním prostředkem směny pro případ selhání systému papírových peněz.

Žlutý kov se sice může pyšnit stabilním mírným růstem, ale ten je spíše pasivní. Pokud tedy očekáváte vyšší výnos, je dobré se podívat i po jiných alternativách. Investice do fyzických kusů zlata sebou může nést také náklady. Slitky by měly být někde bezpečně uskladněny, za což můžete pravidelně platit nezanedbatelné částky.


reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 4,60 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 4,70 % p.a. u měsíčního vkladuvíce      
  

všechny články
Dále v rubrice

Kompenzace státních příspěvků důchodcům

Důchodci od července ztrácí nárok na státní příspěvek z penzijního spoření. Penzijní společnosti přicházejí s kompenzacemi. Jaké zvýhodnění nabízejí?

Jak by mělo vypadat optimální investiční portfolio do příštích let?

Obrázek: iPhone akcie Svět se od roku 2020 razantně změnil, ale částečně i díky kumulaci změn, které probíhaly ještě před nástupem pandemie a pouze čekaly na svojí manifestaci. Inflace, kterou jsme se na západě snažili po více než dekádu nastartovat se nyní vymyká kontrole...

Změny v penzijku od července

Blíží se změny v penzijním spoření. Navýší se maximální státní příspěvek, důchodci však o něj přijdou úplně. Kdo je připraven, není překvapen...

Zlato pokračuje v růstu a má další rekord

Obrázek: Zlaté slitky Cena zlata v pondělí vzrostla na historický rekord 2 449 dolarů za troyskou unci a meziročně navýšila o 18 procent. Tento růst je ale teprve začátek nového býčího trendu a cena může v horizontu několika let více než zdvojnásobit, říká v komentáři analytik české společnosti Golden Gate Pavel Ryba...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz