Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Investiční zlato - FinSeriál díl 6

8.2.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V šestém díle s názvem „Investiční zlato“ se dozvíte informace o tom, co je to investiční zlato, jak se dělí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.


Jednotlivé díly FinSeriálu:

Díl 1 - Co je to inflace a její druhy  |  Díl 2 - Zhodnocení úspor  |  Díl 3 - Co jsou úrokové sazby  |  Díl 4 - Termínované vklady  |  Díl 5 - Spořicí účty  |  Díl 7Investiční stříbro  |  Díl 8 - Dluhopisy  |  Díl 9 - Státní dluhopisy

Investiční zlato je zvláštní forma zlata, která je používána jako investiční nástroj podobně jako např. cenné papíry. Jedná se především o zlaté slitky (cihly) a mince, které nejsou kupovány ze sběratelských důvodů, ale jako investice, která slouží k uložení papírových peněz. Zlato podobně jako ostatní drahé kovy je aktivum. Jeho velkou výhodou je, že na rozdíl například od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, má zlato vysokou likviditu. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel chce přeměnit zlato za hotové peníze. Proto zlato využívají nejen centrální banky jako „zlatou rezervu“.

Investiční slitkyInvestoři, kteří chtějí získat zlato do svého vlastnictví, ho mohou koupit ve formě zlatých slitků (cihel), které se prodávají v trojských uncích nebo gramech. Nejdůležitějšími parametry zlatých slitků je hmotnost, ryzost a cena.

Základní jednotkou hmotnosti, se kterou se zlato obchoduje na světových burzách je jedna trojská unce (1 oz), což v přepočtu na gramy je přesně 31,1 g. Nejčastějšími jsou zlaté slitky o hmotnostech 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 oz (troyská unce), 50 g, 100 g, 200 g, 500 g a 1 kg.

Slitky se vyrábějí z ryzího zlata a ryzost se udává v tisícinách. Nejčastěji se můžeme setkat s ryzostí 999,9/1000, která odpovídá čistému zlatu s minimem příměsí (např. slitek o hmotnosti 1 kg obsahuje 999,9 g zlata a 0,1 g příměsi).

Srovnání zlata a stříbra najdete zde

Investiční minceZlaté mince v České republice od roku 1993 emituje Česká národní banka a ražbu mincí provádí Česká mincovna na základě pětiletých emisních plánů. Mince se používají také jako investiční zlato, ale v poslední době je po nich vysoká poptávka, čímž jejich tržní cena vysoko převyšuje cenu obsaženého drahého kovu. Pro investiční účely jsou tedy vhodnější světově uznávané investiční mince, po kterých není tak vysoká poptávka a jsou likvidní mimo ČR a Evropu.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


Cena zlataZlato se obchoduje na komoditních trzích, odkud se odvíjí i jeho cena. Obvykle se s fyzickým zlatem obchoduje podle cen tzv. „realtime spotu“ (okamžitá cena na komoditní burze) nebo podle budoucího fixingu (cena vyhlašovaná London Bullion Market Association). K ceně zlata je většinou připočítávána obchodní přirážka, která u seriózních obchodníků dosahuje jen pár procent a případné výrobní náklady. Fixing neboli stanovování ceny zlata je vyhlašován dvakrát denně ve všední dny v 10:30 a 15:00 středoevropského času.

Cena na trhu komodity jako je zlato, reaguje na poptávku a nabídku, kterou ovlivňují i události ve světě. Mezi základní faktory, které ovlivňují vývoj ceny zlata na burze, patří kurz amerického dolaru, inflace a výše úrokových sazeb. Pokud se budeme bavit o americkém dolaru, zde při znehodnocení měny dochází k tomu, že cena zlata stoupá. V případě zvyšující se inflace je vyvolána vyšší poptávka po tomto cenném kovu a tím pádem dochází také ke zvýšení ceny. Jako poslední je výše úrokových sazeb, kde při poklesu úrokových sazeb cena zlata roste.

Zdanění investičního zlataInvestiční zlato je ze zákona osvobozeno od DPH. U zlatých slitků jsou osvobozeny od DPH certifikované slitky s korektním označením a ryzostí nejméně 995/1000. U zlatých mincí musí být ryzost nejméně 900/1000 a dále musí být mince vyraženy po roce 1800, být zákonným platidlem a jejich prodejní cena nesmí převyšovat volnou tržní hodnotu zlatého obsahu o více než 80 %. Jedinou výjimkou jsou zlaté medaile, které jsou zatíženy DPH ve výši 21 %.

Výhody a nevýhodyVedle zajímavého zhodnocení je jedním z hlavních důvodů investice do zlata především diverzifikace portfolia. Výhodou zlata je, že jeho cenové pohyby jsou vesměs nezávislé na pohybech ostatních aktiv (akcií, dluhopisů, nemovitostí…) a tak jimi zlato nemůže být nepříznivě ovlivněno. Další výhodou je uchování skutečné hodnoty. To znamená, že zlato si historicky udržuje stálou hodnotu ve vztahu ke srovnatelnému zboží. Zlato je tedy vzácný kov s omezenými zdroji, který má velmi vysokou likviditu a je ideálním alternativním prostředkem směny pro případ selhání systému papírových peněz.

Žlutý kov se sice může pyšnit stabilním mírným růstem, ale ten je spíše pasivní. Pokud tedy očekáváte vyšší výnos, je dobré se podívat i po jiných alternativách. Investice do fyzických kusů zlata sebou může nést také náklady. Slitky by měly být někde bezpečně uskladněny, za což můžete pravidelně platit nezanedbatelné částky.

      
  


Související články:
Očekávaná recese zvyšuje hodnotu dluhopisů

Téměř 80 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Najdou bydlení na vesnici?

Kam investovat v roce 2023? Šest amerických společností překvapilo trh

Státní dluhopisy - FinSeriál díl 9

Trhy v únoru mírně ochladlyvšechny články
Dále v rubrice

Téměř 80 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Najdou bydlení na vesnici?

Obrázek: Rodinný dům na vesnici Nedostatečná výstavba ve větších městech, vysoká inflace i velké množství investičních bytů. Více než polovina zvažuje kvůli vysokým cenám nemovitostí přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici...

Kam investovat v roce 2023? Šest amerických společností překvapilo trh

Obrázek: Investor s dokumenty Vykazovací období za čtvrté čtvrtletí roku 2022 je v plném proudu. Výsledky nyní vykázala přibližně polovina společností z indexu S&P 500. Z nich 70 % překonalo svým ziskem očekávání investorů...

Státní dluhopisy - FinSeriál díl 9

Obrázek: Finparáda seriál Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V devátém díle s názvem „Státní dluhopisy“ se dozvíte informace o tom, co jsou to...

Trhy v únoru mírně ochladly

Obrázek: Dva investoři a grafy Po signifikantním lednovém růstu zaznamenává v únoru Broker Consulting Index podílových fondů mírný pokles hodnot, a to u většiny monitorovaných typů podílových fondů. Za poklesem stálo především zhoršení výhledu snížení inflace, u které se očekávalo...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz