Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Bitcoin - FinSeriál díl 24

8.11.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Obrázek: FinSeriálPřinášíme vám pravidelný Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. Ve dvacátém čtvrtém díle s názvem „Bitcoin“ se dozvíte informace o tom, co je to bitcoin, jak funguje, kde se nakupuje nebo jak se uchovává


Jednotlivé díly FinSeriálu:

Díl 1 - Co je to inflace a její druhy  |  Díl 2 - Zhodnocení úspor  |  Díl 3 - Co jsou úrokové sazby  |  Díl 4 - Termínované vklady  |  Díl 5 - Spořicí účty  |  Díl 6 - Investiční zlato  |  Díl 7 - Investiční stříbro  |  Díl 8 - Dluhopisy  |  Díl 9 - Státní dluhopisy   |  Díl 10 - Podílové fondy  |  Díl 11 - ETF  |  Díl 12 - Doplňkové penzijní spoření  |  Díl 13 - Stavební spoření  |  Díl 14 - Cestovní pojištění  |  Díl 15 - Životní pojištění  |  Díl 16 - Neživotní pojištění  |  Díl 17 - Pojištění nemovitosti a domácnosti  |  Díl 18 - Povinné ručení a havarijní pojištění  |  Díl 19 - Pojištění odpovědnosti  |  Díl 20 - Jak investovat  |  Díl 21 - Burza cenných papírů Praha  |  Díl 22 - Nákup akcií  |  Díl 23 - Kryptoměny  |  Díl 25 - Financování nemovitostí  |  Díl 26 - Hypoteční úvěr  |  Díl 27 - Spotřebitelský úvěr

Bitcoin (BTC) je typem elektronické měny známé jako kryptoměna. Je to digitální měna, která není pod kontrolou žádné centrální banky nebo samostatného správce. Uživatelé mohou převádět bitcoiny mezi sebou bez nutnosti třetí strany. Transakce jsou šifrované a sledovány prostřednictvím systému zvaného blockchain. Bitcoin byl uveden na trh v roce 2009 jako open-source program, jehož tvůrce nebo tvůrci se prezentují pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Přehled investic na Finparádě najdete zde

Jak funguje bitcoinBitcoin se podobně jako běžné peníze uchovává v peněženkách, ovšem v digitální formě. Bitcoinová peněženka funguje jako bankovní účet – ukládá peníze a umožňuje vám provádět transakce s jinými účty známými jako e-mailové adresy typu peer-to-peer. Tyto adresy lze použít k odesílání peněz z jedné peněženky do druhé. Peněženky tedy umožňují uživatelům ukládat informace o aktivu, včetně jeho umístění v řetězci. Přesněji řečeno, peněženka neobsahuje bitcoiny, ale obsahuje adresu, soukromý klíč a veřejný klíč.

Adresu tvoří komplexní matematické procesy a obsahuje veřejný kryptografický klíč, který je vytvořen pomocí algoritmu SHA-256 a má rozsah 160 bitů. Na tuto adresu se provádějí převody finančních prostředků. V případě potřeby je vždy možné vygenerovat jinou adresu.

Pro ověření transakcí s kryptoměnou slouží unikátní soukromý klíč, který je vytvářený zcela náhodně. Tento klíč je nezbytný pro k autorizaci kryptoměnových transakcí. Veřejný klíč má délku 256 bitů, slouží pro šifrování dat a je generován ze soukromého klíče.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

Ve světě digitálních měn každá kryptoměnová adresa odpovídá veřejnému klíči, který je v podstatě pouze jeho zjednodušenou verzí. Pomocí tohoto veřejného klíče lze zkontrolovat jak aktuální stav finančních prostředků, tak i celou historii provedených transakcí libovolné peněženky. Pro provedení transakcí a odesílání kryptoměn z jedné specifické adresy je nezbytné disponovat soukromým klíčem, který umožňuje kontrolu nad danými finančními prostředky.

Těžení bitcoinuTěžba kryptoměn zajišťuje bezpečnost a decentralizaci kryptoměn, jako je bitcoin, které používají mechanismus proof-of-work (PoW). Procesem těžby kryptoměn dochází k potvrzování a zaznamenávání uživatelských převodů do veřejně dostupného rejstříku zvaného blockchain. Díky těžbě může bitcoin efektivně operovat bez nutnosti řízení centrální autoritou. Všechny transakce, které v síti proběhnou, musí být jejími uživateli potvrzeny a ověřeny.

Ve světě kryptoměn probíhá těžba pomocí počítačů a serverů, kterým se říká nody (uzly). Na ty musí uživatel, který se chce stát těžařem (validátorem), nahrát potřebný software a celý blockchain. Následně se snaží transakce ověřit vyřešením složité matematické úlohy. K tomu slouží Hashing. Hashing je kryptografická metoda, pomocí které lze jakákoliv data převést na unikátní textový řetězec.

V procesu těžení kryptoměny bitcoin se těžaři předhánějí v nalezení specifického hash kódu, který je vytvořen na základě bloku transakcí. První osoba, které se podaří tento úkol splnit, získává právo ověřit následující soubor transakcí a je za své úsilí odměněna nově vytěženými bitcoiny.

Kde koupit bitcoinJak koupit bitcoin je jednou z nejčastějších otázek nových investorů. Je hned několik možností, kde se dá tato kryptoměna koupit.

První z možností jsou kryptoměnové burzy a směnárny. Směnárny jsou doporučované řešení zejména pro uživatele, kteří s kryptem začínají nebo neplánují nakupovat a prodávat příliš často. Patří mezi ně např. Binance nebo Coinbase. Pro české klienty je nejjednodušší začít na burze Coinmate, která umožňuje vklady a obchodování přímo v českých korunách.

Dalším způsobem, kde nakoupit bitcoin můžou být bitcoinové bankomaty. V České republice je možné nakoupit BTC v bitcoinových bankomatech přímo za české koruny. Několik bitcoinových bankomatů je umístěno v Praze, další jsou v Brně, Plzni, Ostravě a dalších městech.

Další možností je koupit bitcoin osobně od někoho, kdo chce BTC prodat. Konkrétní nabídky BTC s požadovanou cenou je možné vyhledat na LocalBitcoins. Oproti způsobům zmíněným výše se jedná o nejzdlouhavější proces a už dlouho není tak jednoduchý a výhodný, jako byl dříve.

Jak uchovávat bitcoinBitcoinová peněženka umožňuje bitcoiny přijímat, ukládat a platit s nimi. V současné době existuje několik typů peněženek pro ukládání kryptoměn.

Virtuální peněženka

Bitcoiny lze uložit do virtuální peněženky na disk osobního počítače, v mobilním telefonu nebo na internetu. Obvykle mají výhodu snadného ovládání a přístupu. Existuje velký výběr virtuálních peněženek pro bitcoiny, z nichž mnohé umožňují ukládat i jiné kryptoměny.

Oficiální bitcoinovou peněženkou je Bitcoin Core, která je velmi bezpečná a je zcela nezávislá na třetích stranách. Uchovává celý blockchain, který ale zabírá desítky GB a neustále roste.

Hardwarová peněženka

Bezpečnou možností je hardwarová peněženka, kde jsou bitcoiny fyzicky uloženy mimo váš počítač. Nejznámější hardwarové peněženky jsou Trezor a Ledger Nano S.

Papírová podoba

Bitcoinový veřejný klíč lze také vytisknout a uložit čistě na papír. K bitcoinům má přístup pouze vlastník tohoto dokumentu. Použití papírových bitcoinů je však problematické a pokud se papír ztratí nebo zničí, ztráta je nevratná.

Uchovávání u třetí strany

Bitcoiny lze také uložit u třetí strany, obvykle u online směnárny. U třetí strany je však riziko odcizení bitcoinů vyšší, proto se doporučuje ponechat si pouze bitcoiny určené pro obchodování na burze.

Emise bitcoinůVirtuální mince neboli tokeny bitcoinu, jsou uvolňovány postupně podle předem stanoveného harmonogramu, který je přesně definován ve zdrojovém kódu sítě. Očekává se, že konečný počet bitcoinů bude 21 milionů.

Hodnota bitcoinuKurz bitcoinu není ovlivněn žádným centrální orgánem, je dán čistě nabídkou a poptávkou. Jeho hodnotu určuje především důvěra obchodníků a uživatelů v jeho hodnotu. V tomto ohledu je obchodování s BTC podobné obchodování s komoditami. Přestože se bitcoin a kryptoměny obecně staly mezi investory i běžnou populací důvěrně známé a zájem o ně v posledních letech rychle roste, volatilita bitcoinového trhu je vysoká a směnné kurzy BTC často divoce kolísají.

Žebříček investic Obrázek: Pokračuj
Kalkulačka podílových fondů Obrázek: Pokračuj
Sjednání investic Obrázek: Pokračuj

Bitcoin a kryptoaktiva obecně jsou jednou z nejkontroverznějších technologií, které byly v posledních letech vyvinuty. Tato technologie má potenciál způsobit revoluci nejen ve finančním sektoru. Zároveň je důležité, jaký přístup zaujmou vlády po celém světě a regulativní instituce a do jaké míry se digitální měny integrují do každodenního života lidí. Mnozí vnímají bitcoin jako něco víc než pouhou investici. Jeho decentralizace a částečné zachování soukromí poskytují možnost odlišnou od tradičních finančních systémů, nad nimiž mají dohled státní orgány či centrální instituce.


      
  


všechny články
Dále v rubrice

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v červenci

Kdo nabízí nejvýhodnější sazby u spořicích účtů a termínovaných vkladů? I nadále banky pokračují ve snižování sazeb vkladových produktů. Pořadí žebříčku se změnilo. Více naleznete v našem článku...

Zlato a jeho červnová výkonnost

Obrázek: Golden Gate Cena zlata se meziměsíčně příliš nezměnila, v červnu ztratila 0,02 % a skončila na úrovni 2 371 USD. Klíčovými faktory byly ty makroekonomické; k největšímu meziměsíčnímu pohybu ceny zlata došlo po zveřejnění dat o mzdách mimo zemědělský sektor...

Investice do podílových fondů prostřednictvím marketu nebo aplikace

Obrázek: Grafy vývoje podílových fondů Většina českých bank nabízí svým klientům možnost investování. Je to způsob nejen jak zhodnotit své peníze, ale také jak porazit inflaci, našetřit si na lepší bydlení nebo se zabezpečit pro období důchodu. Své nabídky investic banky stále více rozšiřují...

Produktové novinky bank v červnu aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Hvězdy FP Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky a pojišťovny provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu června letošního roku oznámily Air Bank, Conseq, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Generali Česká pojišťovna...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz