Neživotní pojištění - FinSeriál díl 16
12.7.2023 | Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz | |
Přinášíme vám pravidelný Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V šestnáctém díle s názvem „Neživotní pojištění“ se dozvíte informace o tom, co je to neživotní pojištění a jak se rozděluje.
Neživotní pojištění je souhrnný název pro všechna pojištění, která nespadají do životního pojištění. Patří sem především pojištění nemovitostí a domácností a pojistky pro vlastníky motorových vozidel, které lze rozdělit na pojištění tzv. povinné - povinné ručení, a pojištění smluvní - havarijní pojištění. Spadá sem ale i pojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobíme někomu dalšímu a cestovní pojištění. Přehled neživotního pojištění na Finparádě najdete zde Rozdělení pojištění Pojištění lze dělit do dvou skupin: podle způsobu, jak se vytvářejí rezervy (peněžní prostředky určené především na výplatu pojistného plnění) nebo podle předmětu pojištění (kdo nebo co se pojišťuje). Podle způsobu vytváření rezerv Tento způsob dělení pojištění vychází ze zákona č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a dělí se na: - Neživotní pojištění - jsou ty typy pojištění, u nichž není zřejmé, jestli pojistná událost nastane nebo ne. Jde o všechny typy pojištění majetku, pojištění odpovědnosti za škodu, ale také např. úrazové pojištění osob nebo také pojištění léčebných výloh.
- Životní pojištění - se vztahuje na události, které v budoucnu nutně nastanou. U životního a důchodového pojištění osob se vyplácí pojistné plnění buď při úmrtí pojištěného, nebo při dožití konce pojištění (např. odchod do důchodu).
Podle předmětu pojištění Podle této klasifikace se pojištění dělí na: - Pojištění majetku - do této skupiny patří pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti, ale také havarijní pojištění nebo pojištění finančních ztrát. V případě, že o svůj majetek přijdete vlivem neočekávaných událostí (krádež, vandalismus, katastrofa, výbuch apod.), sníží toto pojištění výdaje na pořízení nového majetku.
- Pojištění osob - do tohoto pojištění patří úrazového pojištění, ale také pojištění příjmů v době pracovní neschopnosti nebo cestovní pojištění. To kryje případná rizika spjatá s úrazem či onemocněním, ztrátou zavazadel a další nepředpokládané události, které vás mohou překvapit na cestách.
- Pojištění odpovědnosti za škodu - tento typ pojištění kryje rizika spjatá se škodou, kterou způsobil pojištěný. Může se třeba jednat o úraz či nemoc někoho jiného nebo zničení nějaké věci. Toto pojištění se dále vztahuje i na škody, za které pojištěný odpovídá podle zákona. Do skupiny pojištění odpovědnosti patří i povinné ručení.
Podle formy vzniku pojištění Dle tohoto způsobu dělení lze rozdělit formu vzniku pojištění na dva typy: - Smluvní - vzniká uzavřením smlouvy mezi pojišťovnou a pojistitelem (např. pojištění domácnosti).
- Zákonné - vzniká automaticky ze zákona při splnění daných podmínek (ze soukromých pojištění již jen pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání)
reklama
|
všechny články | |
Dále v rubrice
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Společnost Scott & Rose, provozovatel finančního portálu Finparáda.cz bude na začátku příštího roku vyhodnocovat nejlepší finanční produkty za rok 2024. Kromě kategorií, které hodnotí odborníci, bude vyhlášen i vítěz v kategorii Produkt veřejnosti...
|
Průvodce havarijním pojištěním: Jak na správný výběr, nastavení limitů a cenu pojistky
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. V tomto článku se dozvíte, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje...
|
Co nového přináší aplikace Moje Generali?
Generali Česká pojišťovna se stala první tuzemskou pojišťovnou, která přináší možnost vyplnit nehodový formulář nikoliv papírově, ale plně digitálně. A to v rámci speciálního modulu v klientské mobilní aplikaci Moje Generali, jenž dostal pojmenování „Průvodce při autonehodě“...
|
Dvacítka robotů v UNIQA má nově šéfa, také robota
Finanční skupina UNIQA „zaměstnává“ v současné době dvacítku robotů. Svým spolehlivým a neměnným výkonem pomáhají lidem při opakujících se rutinních úkonech nebo operacích. Jsou i rychlejší a přesnější. Díky robotům se zaměstnancům uvolnila...
|
všechny články v rubrice
|