Neživotní pojištění - FinSeriál díl 16
12.7.2023 | Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz | |
Přinášíme vám pravidelný Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V šestnáctém díle s názvem „Neživotní pojištění“ se dozvíte informace o tom, co je to neživotní pojištění a jak se rozděluje.
Neživotní pojištění je souhrnný název pro všechna pojištění, která nespadají do životního pojištění. Patří sem především pojištění nemovitostí a domácností a pojistky pro vlastníky motorových vozidel, které lze rozdělit na pojištění tzv. povinné - povinné ručení, a pojištění smluvní - havarijní pojištění. Spadá sem ale i pojištění odpovědnosti za škodu, kterou způsobíme někomu dalšímu a cestovní pojištění. Přehled neživotního pojištění na Finparádě najdete zde Rozdělení pojištění Pojištění lze dělit do dvou skupin: podle způsobu, jak se vytvářejí rezervy (peněžní prostředky určené především na výplatu pojistného plnění) nebo podle předmětu pojištění (kdo nebo co se pojišťuje). Podle způsobu vytváření rezerv Tento způsob dělení pojištění vychází ze zákona č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví a dělí se na: - Neživotní pojištění - jsou ty typy pojištění, u nichž není zřejmé, jestli pojistná událost nastane nebo ne. Jde o všechny typy pojištění majetku, pojištění odpovědnosti za škodu, ale také např. úrazové pojištění osob nebo také pojištění léčebných výloh.
- Životní pojištění - se vztahuje na události, které v budoucnu nutně nastanou. U životního a důchodového pojištění osob se vyplácí pojistné plnění buď při úmrtí pojištěného, nebo při dožití konce pojištění (např. odchod do důchodu).
Podle předmětu pojištění Podle této klasifikace se pojištění dělí na: - Pojištění majetku - do této skupiny patří pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti, ale také havarijní pojištění nebo pojištění finančních ztrát. V případě, že o svůj majetek přijdete vlivem neočekávaných událostí (krádež, vandalismus, katastrofa, výbuch apod.), sníží toto pojištění výdaje na pořízení nového majetku.
- Pojištění osob - do tohoto pojištění patří úrazového pojištění, ale také pojištění příjmů v době pracovní neschopnosti nebo cestovní pojištění. To kryje případná rizika spjatá s úrazem či onemocněním, ztrátou zavazadel a další nepředpokládané události, které vás mohou překvapit na cestách.
- Pojištění odpovědnosti za škodu - tento typ pojištění kryje rizika spjatá se škodou, kterou způsobil pojištěný. Může se třeba jednat o úraz či nemoc někoho jiného nebo zničení nějaké věci. Toto pojištění se dále vztahuje i na škody, za které pojištěný odpovídá podle zákona. Do skupiny pojištění odpovědnosti patří i povinné ručení.
Podle formy vzniku pojištění Dle tohoto způsobu dělení lze rozdělit formu vzniku pojištění na dva typy: - Smluvní - vzniká uzavřením smlouvy mezi pojišťovnou a pojistitelem (např. pojištění domácnosti).
- Zákonné - vzniká automaticky ze zákona při splnění daných podmínek (ze soukromých pojištění již jen pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání)
všechny články | |
Dále v rubrice
Jak nahlásit škodu způsobenou povodní?
Pokud váš majetek zasáhne povodeň, je klíčové postupovat rychle a efektivně, aby bylo možné zajistit nápravu škod co nejdříve. Jak nahlásit škodu a co je k tomu všecno potřeba? V tomto článku vám přinášíme informace, co je zapotřebí...
|
Extrémní počasí v Česku. Jak se připravit na povodně a jak postupovat při škodách podle doporučení pojišťoven?
Česko očekává extrémní srážky, které s sebou mohou přinést riziko povodní. Podle varování meteorologů se budou srážky v nejbližších dnech podobat situaci při velkých povodních z let 1997 nebo 2002. Pojišťovny doporučují nejen prevenci, ale také jasný postup...
|
Produktové novinky bank v srpnu aneb co nového pro nás banky připravily?
Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky a pojišťovny provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu srpna letošního roku oznámily Air Bank, Allianz, Banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Generali Česká pojišťovna...
|
Začal nový školní rok. Jaké pojištění by mohly děti potřebovat?
Návrat do školy je spojen se starostmi rodičů, jak nejlépe své potomky chránit. Zranění, ztráty a krádež věcí – to jsou nejčastější hrozby, s nimiž se děti během školního roku mohou setkat. Rodiče ale rovněž zajímá, kdy nese za vzniklou škodu nebo újmu...
|
všechny články v rubrice
|