Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Investiční stříbro - FinSeriál díl 7

22.2.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V sedmém díle s názvem „Investiční stříbro“ se dozvíte informace o tom, co je to investiční stříbro, jak se dělí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.


Jednotlivé díly FinSeriálu:

Díl 1 - Co je to inflace a její druhy  |  Díl 2 - Zhodnocení úspor  |  Díl 3 - Co jsou úrokové sazby  |  Díl 4 - Termínované vklady  |  Díl 5 - Spořicí účty  |  Díl 6 - Investiční zlato  |  Díl 8 - Dluhopisy  |  Díl 9 - Státní dluhopisy

Investiční stříbro je specifická forma stříbra, které je používána k investičním účelům. Jedná se o stříbrné mince, slitky a cihly s vysokou ryzostí (až 99,9 %) a definovanou hmotností. Stříbro kromě své peněžní funkce vždy mělo i významné praktické a později i průmyslové využití. Tím se odlišuje od zlata a podobných investic. Jeho průmyslové využití sice způsobuje velké výkyvy v ceně (tzv. volatilitu), ale zároveň nabízí zajímavé zhodnocení.

Investiční slitky a minceS investičním stříbrem se můžeme setkat především ve dvou základních formách. Jedná se o ražené či lité investiční stříbrné slitky (cihly) a ražené investiční mince. Nejdůležitějšími parametry stříbrných slitků a mincí je hmotnost, ryzost a cena.

Ražené a lité slitky (cihly) se nabízejí v mnoha hmotnostech. Velikosti jsou odstupňovány v trojských uncích (1 unce je v přepočtu na gramy je přesně 31,1 g) a v gramech. Nejčastějšími hmotnostmi u stříbrných slitků jsou 20 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 5 kg. U menších hmotností je běžnější ražba, u větších hmotností zase lití.

Investiční stříbrné mince mají obvykle hmotnost 1 trojské unce (31,1 g). Hlavní důraz je kladen na obsah ryzího stříbra, proto povrchové zpracování bývá horší než u sběratelských mincí. Na trhu se lze setkat i s velmi kvalitními ražbami, cena těchto mincí však obsahuje vysoké prémium a z hlediska samotné investice je tedy méně výhodná. Pro posouzení likvidity mincí může sloužit certifikace IRA Acceptable, kterou uděluje uznávaný penzijní fond ve Spojených státech.

Stejně jako u zlata je i u stříbra důležitým faktorem ryzost. Ta se udává v tisícinách a nejčastěji se můžeme setkat s ryzostí 999,9/1000, která odpovídá čistému stříbru s minimem příměsí (např. slitek o hmotnosti 1 kg obsahuje 999,9 g stříbra a 0,1 g příměsi).

Srovnání zlata a stříbra najdete zde

Cena stříbraStříbro se obchoduje na několika světových burzách. Mezi hlavní patří Nymex (Newyorská komoditní burza), Londýn a Hong Kong, dále také Tokio a Dubaj. Cena stříbra se stejně jako u dalších ušlechtilých kovů vyjadřuje v dolarech.

Cenu stříbra jako obchodovatelné komodity výrazně ovlivňuje nabídka a poptávka. Jelikož je více než polovina světové produkce stříbra využívána pro průmyslové účely, tak cenu nejvíce ovlivňuje objem produkce a poptávka průmyslových společností. Investory může překvapit i vliv ceny ropy na cenu stříbra. Investorům vyplatí sledovat zejména globální vývoj ekonomik, úrokové sazby a inflaci. Investoři by měli také sledovat sílu amerického dolaru. Silný dolar zpravidla znamená tlak na pokles cen stříbra. Někteří investoři však využívají období silného dolaru k nákupům stříbra za nižší ceny.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


Zdanění investičního stříbraNeplátci daně z přidané hodnoty (běžní drobní investoři), nakupují stříbro za plnou cenu včetně DPH ve výši 21 %. Plátci DPH také nakupují stříbro za ceny s DPH, ale mohou si tuto daň v nejbližším zdaňovacím období odečíst. Při prodeji pak cenu navýší o DPH – pokud je protistranou plátce, odečte si daň též, v případě neplátce si daň odečíst nemůže. V případě stříbrných mincí není jejich nominální hodnota předmětem daně. Prodej stříbra je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu.

Výhody a nevýhodyStříbro je komoditou, která je nejenom uchovatelem hodnoty, ale má i široké využití. Až 60 % objemu tohoto drahého kovu se využívá v oblasti průmyslu. Stříbro se využívá např. pří výrobě elektrospotřebičů, baterií, v oblasti fotovoltaiky, v nábytkářství a v neposlední řadě v klenotnictví. Zásoby stříbra se spotřebovávají rychleji a za poslední čtyři desetiletí lidé spotřebovali 90 % vytěžených zásob stříbra. Stříbro je tak nenahraditelnou surovinou, která se stává stále vzácnější.

Pro průměrného investora je stříbro mnohem dostupnější než zlato. Trh se stříbrem je velmi malý a s tím je spojena také vyšší volatilita, která může být výhodou i nevýhodou. V dobách „medvědího trhu“ (při klesající tendenci ceny), ztrácí stříbro rychleji než zlato. Na druhou stranu v dobách „býčího trhu“ (v období růstu), stoupá stříbro obvykle mnohem výš a rychleji než ostatní drahé kovy.

Na rozdíl od zlata je nevýhodou této komodity daňová povinnost. Při nákupu stříbra je cena kovu navýšena o DPH ve výši 21 %. Další nevýhodou této komodity je pomalejší růst ceny. V dlouhodobějším horizontu sice dochází ke zhodnocování, ale pomaleji, než je tomu u zlata. Investice do stříbra neslouží k zázračnému zbohatnutí, ale spíše jako uchovatel hodnoty peněz.

      
  


Související články:
Očekávaná recese zvyšuje hodnotu dluhopisů

Téměř 80 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Najdou bydlení na vesnici?

Kam investovat v roce 2023? Šest amerických společností překvapilo trh

Státní dluhopisy - FinSeriál díl 9

Trhy v únoru mírně ochladlyvšechny články
Dále v rubrice

Téměř 80 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Najdou bydlení na vesnici?

Obrázek: Rodinný dům na vesnici Nedostatečná výstavba ve větších městech, vysoká inflace i velké množství investičních bytů. Více než polovina zvažuje kvůli vysokým cenám nemovitostí přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici...

Kam investovat v roce 2023? Šest amerických společností překvapilo trh

Obrázek: Investor s dokumenty Vykazovací období za čtvrté čtvrtletí roku 2022 je v plném proudu. Výsledky nyní vykázala přibližně polovina společností z indexu S&P 500. Z nich 70 % překonalo svým ziskem očekávání investorů...

Státní dluhopisy - FinSeriál díl 9

Obrázek: Finparáda seriál Přinášíme Vám nový Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. V devátém díle s názvem „Státní dluhopisy“ se dozvíte informace o tom, co jsou to...

Trhy v únoru mírně ochladly

Obrázek: Dva investoři a grafy Po signifikantním lednovém růstu zaznamenává v únoru Broker Consulting Index podílových fondů mírný pokles hodnot, a to u většiny monitorovaných typů podílových fondů. Za poklesem stálo především zhoršení výhledu snížení inflace, u které se očekávalo...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz