Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Dlužníků v registru SOLUS ubývá, ale dostat se do něj můžete pořád snadno

15.7.2019  |  Komerční článek
  
  


Obrázek: PenízeSOLUS je název pro zájmové sdružení právnických osob, které existuje od roku 1999 a jehož hlavní snahou je podpora odpovědného úvěrování a zamezení předlužování klientů. Několik desítek členských společností z oblasti bankovnictví, telekomunikací a energetiky společně vytvářejí registr pozdních plátců a neplátců služeb. Zápis do něj může mít pro dlužníka dalekosáhlé následky. Vypadá to ale, že cíl SOLUSU se pomalu ale jistě daří sdružení naplnit.Méně dlužníků než dříveHlavní funkcí registru dlužníků je zabránit nezodpovědnému rozmachu úvěrů a pomoci tak nejenom firmám, ale i lidem, kteří by se stále novými a novými půjčkami mohli dostat do neúnosné situace. Za 20 let existence sdružení SOLUS se výrazně změnila ekonomická situace a příslušná legislativa.

Díky přísnějším podmínkám a pozitivně se vyvíjející ekonomice se tak množství registrovaných dlužníků dlouhodobě snižuje. Za posledních 7 let z registru zmizelo více než 300 tisíc osob, které nyní mají lepší podmínky pro získání úvěrů a pojištění.

Ne všude se ale schopnost žadatelů splácet důkladně prověřuje a rozhodně je stále co zlepšovat. Půjčka získaná od nebankovní instituce se většinou obejde bez nahlédnutí do registru dlužníků, a proto se k úvěrům mohou stále dostat i lidé bez schopnosti úvěry reálně splácet.

Jak se dostat do a z registru dlužníků?Ocitnout se v negativním registru sdružení SOLUS lze velmi snadno. Stačí nezaplatit jednu splátku za telefonní služby a vaše jméno se ocitne na seznamu dlužníků minimálně na rok. Problémy nastávají především pokud ignorujete výzvy o zaplacení dlužné částky a nekomunikujete. Na základě zápisu do registru dlužníků vám pak může být odmítnuta půjčka v bance, přijdete o možnosti výhodných bonusů při sjednávání pojištění atd. Nekontrolovat si, co, kdy a jak musíme splácet, se může tedy ošklivě vymstít.

Lze jméno z negativního registru dostat pryč?Lze, ale snadné, levné a rychlé to v žádném případě nebude. Pouhé zaplacení dluhu nestačí, ale je primární podmínkou pro to, aby se s vámi vůbec někdo o vymazání z registru bavil. I po uhrazení pohledávek zůstanete zaneseni v registru, a to až na několik let.  Uhraďte tedy co nejdříve všechny vaše dlužné částky a získejte od daných společností potvrzení o oddlužení. Následně s firmami, kterým jste splatili dluhy, vypovězte všechny smlouvy. Nakonec se obraťte na SOLUS a pošlete jim zrušení smlouvy spolu s odvoláním souhlasu o zpracování osobních údajů.

Nepodařilo se a v registru zůstáváte i nadále. Jak už bylo řečeno, existují nebankovní půjčky, u nichž se kontrole registru dlužníků můžete zcela vyhnout. Jen si dávejte pozor, aby vás nový úvěr nedostal ještě do větší šlamastyky. 


      
  


Související články:
Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

Nájem bez kauce? Unikátní služba v oblasti nájemního bydlení odstartovala v Česku

Refinanso.cz nabízí hypotéku se sazbou od 1,68 procent ročně

Jaké úrokové sazby nasadila Banka Creditas u svých novinek?

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

všechny články
Dále v rubrice

Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Obrázek: Prázdná peněženka Průzkumy, které mapují znalosti Čechů o financích a obecně o jejich nakládání s penězi, nevyznívají úplně lichotivě. Úroveň finanční gramotnosti u nás dosahuje podle České bankovní asociace jen...

Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

Obrázek: Dům Ještě na začátku letošního roku byly úrokové sazby hypoték běžně nad třemi procenty. Někteří ekonomové dokonce varovali, že sazby by se během roku 2019 mohly vyšplhat až ke čtyřem...

Nájem bez kauce? Unikátní služba v oblasti nájemního bydlení odstartovala v Česku

Obrázek: Nájemní bydlení a kauce Nájemníci nemusí platit kauci v hotovosti a majitelé mají zároveň jistotu, že budou pokryty případné dluhy a že nájemce je solidní a nikde nedluží. Služba, která funguje běžně v Německu nebo Anglii...

Refinanso.cz nabízí hypotéku se sazbou od 1,68 procent ročně

Obrázek: Dům Nová společnost Refinanso.cz, která vstoupila na český hypoteční trh na jaře 2019, nyní výrazně snížila úrokové sazby u refinancování hypoték. Roční úroková sazba od 1,68 % je aktuálně jednou z nejnižších...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka Creditas
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz