Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Co Češi vědí o důchodové reformě, která je čeká?

14.10.2011  |  Zdeněk Bubák


Z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro Fincentrum vyplývá, že do druhého pilíře reformovaného důchodového systému plánuje v tuto chvíli vstoupit přibližně 27 % obyvatel České republiky ve věku 15 - 59 let. Pouze 1 % dotázaných věří, že se díky penzijní reformě budou mít v důchodu lépe a celých 76 % populace se obává, že díky reformě mohou přijít o naspořené peníze.

„Připravované změny důchodového systému jsou jednou z nejdůležitějších reforem, která se dotkne všech obyvatel České republiky. Je však také velkou výzvou pro finanční instituce, neboť soudě podle dosavadních výsledků výzkumů o postojích veřejnosti většina obyvatel naší země význam této reformy a zabezpečení na stáří podceňuje. Nezastupitelná je proto role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

62 % obyvatel má pocit nedostatku informací o důchodové reformě

Výsledky výzkumu ukazují, že většinová populace nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě. Přesto, že informace o důchodové reformě plní stránky tuzemských médií již několik měsíců, má pocit nedostatku informací o ní 62 % dotázaných obyvatel ČR. Větší pocit informovanosti mají obecně občané s vyšším dosaženým vzděláním a s vyšším příjmem.

Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému vnímá pouze čtvrtina obyvatel ČR. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných obyvatel nedokážou rozdíl mezi druhým a třetím pilířem správně vysvětlit.

„Do druhého pilíře by aktuálně vstoupilo přibližně 27 % dotázaných obyvatel České republiky. Častěji jsou pro vstup do nového pilíře rozhodnuti mladí lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Poměr mezi muži a ženami je v tomto parametru vzácně totožný,“ dodal Petr Stuchlík.

Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 % dotázaných), že je cestou, jak se zajistit na stáří (17 %) a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 %). Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 % respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 %) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně 6 % respondentů).

Pouze 1 % dotázaných věří v lepší stáří po reformě

Zajímavé jsou také názory a představy, které si lidé v souvislosti s penzijní reformou vybavují:


- 51 % osob si myslí, že v souvislosti s reformou bude muset více spořit na své stáří;
- 39 % osob má s reformou spojenu informaci, že půjdou do důchodu ve vyšším věku;
- 27 % osob zastává názor, že bez její realizace se dostane ČR do problémů s financováním důchodů;
- 15 % osob v souvislosti s reformou napadne, že půjde do důchodu v 70 letech;
- pouze 1 % dotázaných si myslí, že se díky penzijní reformě bude mít v důchodu lépe.

Výzkum k připravované důchodové reformě byl realizován na přelomu září a října 2011 formou osobních rozhovorů se 740 obyvateli ČR. 




    



Žebříček s nejlepšími transformovanými fondy penzijního spoření - zde
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 4,00 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 3,6 % p.a. u měsíčního vkladuvíce




všechny články
Dále v rubrice

UNIQA účastnické fondy pod lupou: Jaká je jejich aktuální výkonnost?

Obrázek: Vývojový graf UNIQA akciový účastnický fond překonal metu 1 miliardy korun ve správě a drží si v letošním roce pozici nejvýkonnějšího fondu na českém penzijním trhu. Nad očekávání tak pokračuje v úspěšném zhodnocování vkladů účastníků dynamické strategie doplňkového penzijního spoření (DPS)...

Nikdy není pozdě začít. Investiční strategie pro starší investory

Obrázek: Analýza podílových fondů Obecně platí, že čím dříve začneme investovat, tím větší výhodu máme. Čas skutečně hraje v náš prospěch, zejména pokud jde o dlouhodobé zhodnocení investic. To ale neznamená, že by člověk, který se k investování dostal až v pozdějším věku...

Ženy více investují

Ženy začínají více investovat, a to i přes své nižší platy. Co uvádějí data zveřejněná z interní statistiky platformy Investown? Více se dočtete v našem článku...

Spoření na stáří: Využijte daňové odpočty na maximum

Obrázek: Kasička prasátko na spoření Rok 2024 přinesl ve třetím pilíři penzijního spoření řadu změn. Od 1. 7. 2024 se změnily výše státních příspěvků a zároveň se zvýšil limit prostředků, které si můžete odečíst ze svého daňového základu. Při maximalizaci příspěvků a 15% srážkové dani můžete...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  

Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz
Spravovat souhlas s nastavením cookies