Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Máte volné finanční prostředky? Můžete investovat do některé z českých bank

20.6.2023  |  Michal Mošnička | foto: Finparada.cz
  


Obrázek: BankaPodřízený vklad je depozitní produkt, který se podobá termínovanému vkladu, ale termínovaný vklad to není. Jaká specifika tento produkt má a jaké banky tento produkt nabízí?  


Minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky stanovuje bankám Česká národní banka na základě evropské směrnice, zavedené v reakci na finanční krizi z roku 2008. Po dvouletém přechodném období vstupuje tento regulatorní požadavek v platnost 1. ledna 2024. Některé banky tedy tímto produktem druhotně pokrývají navýšení svého kapitálu.  Klient, který investuje do podřízeného kapitálu banky, se vlastně po určitou dobu stává "partnerem, investorem do dané banky.“


Podřízený vklad, jaké parametry má tento produkt?Na rozdíl od termínovaných vkladů a spořicích účtů, které jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 eur, jsou veškeré peníze, které klient vloží do podřízeného vkladu po celou dobu vkladu nepojištěné a vklad se nedá předčasně ukončit před termínem sjednané splatnosti. Podřízený vklad tedy není standardním vkladem, ale investicí.

Podřízený vklad je závazkem, který se v případě problémům dané společnosti, např. odebrání licence vyplácí až jako úplně poslední. Po dluhopisech, po akciích a po všech ostatních závazcích, jež banka ke svým věřitelům má. Nejde tedy o spoření, ale čistou investici, u které není garantováno vůbec nic. Po nedávné zkušenosti se Sberbank, nikdo nemůže zaručit, že se finanční instituci nemůže přihodit něco podobného.

Banka může být ale v investování úspěšná a může klientům vyplatit zhodnocení, které nabízí a vrátit původní vloženou částku. V případě, že banka vklady klientů na podřízeném vkladu zhodnotí nad smluvní sazbou, vyplatí klientům jen smluvní zhodnocení. 

Pokud tedy klient zvažujete investici do podřízených vkladů, nebo dostane od svého bankéře tuto nabídku, mělo by klienty zajímat, jaký bude rozdíl mezi sazbou pojištěných vkladů a na podřízeném vkladu. Zde je potřeba zvážit, zda například rozdíl sazby 0,75 % pokrývá riziko, že o všechny peníze můžete nenávratně přijít. 

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

Které banky tento produkt nabízí? 
MONETA Money Bank Podřízený vklad začala MONETA Money Bank nabízet svým klientům 1. června letošního roku, díky zájmu klientů získala už během prvních tří týdnů 2 miliardy korun. Podřízený vklad banka distribuuje prostřednictvím vlastní sítě investičních specialistů a vybraných bankéřů. Jeho délka je stanovena na pět let a jeden měsíc a s garantovanou úrokovou sazbou 7 procent po celou dobu trvání. Minimální výše vkladu je 100 000 korun, maximální hranice naopak stanovena není. Úrok je pak vyplácen měsíčně. Časově omezená nabídka podřízeného termínovaného vkladu bude ukončena 23. června 2023.

Banka CREDITAS  Podřízený vklad na 5 let nabízí sazbu 7,6 % p.a., na 6 let sazbu 8,0 % p.a., na 7 let sazbu 8,2 % p.a. a vklad na 10 let dokonce 8,7 % p.a. Sazba je fixní pro celou dobu trvání vkladu a úroky banka zasílá měsíčně. Minimální výše vkladu je 100 000 korun. 

J&T Banka J&T Banka poskytuje u svého podřízeného vkladu fixní úrok 7,5 % p. a. po dobu pěti let. Úrok je připisován měsíčně na běžný účet (nikoli tedy k jistině), a tak investor může počítat s pravidelnou rentou. Minimální vklad pro fyzické osoby je 500 000 korun, pro podnikatele a právnické osoby činí minimální investovaná částka 5 milionů Kč.

NEY spořitelní družstvo Úroková míra je fixní ve výši 7,0 % ročně, podřízený klad je uzavírán na dobu 7 let a minimální vklad je 10 000 Kč.


Trinity Bank Nabízí Investiční kapitálový vklad, kde úroková sazba je odvozena od dvoutýdenní repo (2T repo) sazby navýšené o 0,1B procentního bodu. Minimální výše vkladu je 50 000 korun a maximální pak 10 000 000 korun. Výplata výnosu probíhá kvartálně na určený účet klienta. Investiční kapitálový vklad je sjednán na dobu neurčitou s tím, že pokud dojde u klienta k nečekané finanční situaci, tak banka nabízí součinnost při převodu vkladu na jiného klienta banky, což může trvat 3-6 měsíců.


@@Catchers@@      
  


Související články:
Jak naspořit peníze pro své děti? Řešením může být dlouhodobé investování

Denní zprávy

Češi a pojištění: Desetina Čechů nemá žádné pojištění a dvě třetiny mají špatně nastavenou pojistnou částku

Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
Termínovaný vklad s rekordním úrokem až 7,3 % p.a.více
Stavební spoření od Buřinky - dvojnásobná státní podpora na 5 let, sjednání zdarma a bonus až 2 500 Kčvíce
Spořicí účet s úrokem až 6,28 % p.a.více
Účet OPEN - úrok až 6 % p.a.více
všechny články
Dále v rubrice

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Češi a pojištění: Desetina Čechů nemá žádné pojištění a dvě třetiny mají špatně nastavenou pojistnou částku

Obrázek: Smlouva Většina Čechů má v současnosti zřízený alespoň nějaký typ pojištění. Z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů ale vyplývá, že se lidé často pojišťují nedostatečně. Například dvě třetiny Čechů, kteří mají sjednané pojištění nemovitosti...

Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Rok 2024 přinese nové spoření na stáří

Obrázek: Předávání peněz Odchod do důchodu je vždy spojen s poklesem příjmu. Kromě státní penze se vyplatí mít vlastní finanční rezervu. Kdy odejít do důchodu a kolik si naspořit? Na odchod do důchodu je potřeba se připravovat už od mládí. Rok 2024 přinese...

Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky

Máte kontokorent a znáte dobře jeho podmínky? Tentokrát jsme si posvítili na banky nabízející kontokorentní úvěry. Za jakých podmínek vám banky kontokorent poskytnou a co se stane, když jej přečerpáte?

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz