Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Technologický vizionář v čele IT Monety: Jak z banky udělat start-up?

25.9.2019  |  Zdeněk Bubák
  
  


Obrázek: Vladimír Klein, Moneta Money BankZ obyčejného programátora se vypracoval ve vysokého manažera. Vladimír Klein se podílel na projektech v pěti evropských zemích a teď spolupracuje na agilní transformaci Moneta Money Bank. Vede tři stovky zaměstnanců a baví ho, když věci mají spád.


„Líbí se mi, jak se všechno vyvíjí a mění. Člověka to udržuje ve střehu, dělá ho to schopnějším a adaptabilnějším do budoucna. Co naplat, svět se zrychluje,“ říká šéf IT oddělení Monety Vladimír Klein (na úvodním snímku). Narodil se na východě Slovenska, jako kluk chtěl vyhrát mistrovství světa v šachu. Vystudoval Technickou univerzitu v Košicích a po revoluci odešel do Prahy.

Nejprve programoval a vyvíjel software pro Teslu Hloubětín, pak nastoupil do banky. Měl tam na starost správu počítačových systémů, později vedl svůj vlastní tým. Za čtyři roky se přihlásil na konkurz do Radiomobilu, který poskytoval mobilní síť Paegas. Vedlo se mu tak dobře, že vzápětí získal práci v sesterském T-Mobilu v Holandsku. Mělo to být jen na tři měsíce, zůstal tam ale čtyři roky. V roce 2016 přijal ředitelský post v Deutsche Telekom a vedl několik týmů v pěti státech Evropy.

Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde


Němci, Holanďané, Indové a Číňané„Třeba Holanďané o věcech rádi diskutují a hledají, jak se dobrat k cíli. Také jsou velice otevření k různým národnostem, v týmu jsem měl kolegy snad ze všech světadílů. Němci zase mají rádi dochvilnost, přesné plány a důslednost v jejich plnění. Technicky věcem velice dobře rozumí,“ vypráví o svých zahraničních zkušenostech.

„Při spolupráci s některými lidmi z Indie nebo Číny jsem zjistil, že odpověď ano nemusí znamenat, že skutečně dodají to, co jste chtěli. Také se v těchto kulturách neodporuje šéfovi, co řekne, to se dělá - někdy i bez ohledu na to, jestli to dává smysl,“ dodává.

Čtěte také zde:
Kdo získal Cenu Finparády za rok 2018?


Doba se změnilaMoneta od nedávna funguje „agilně“. Co to znamená? Úplně jiný způsob práce. „Zaprvé jsme úzce propojili produktové manažery s IT, protože bez toho už to dnes nejde. Pak jsme předělali organizaci tak, aby lidé různých specializací pracovali v kompaktních týmech podle jednotlivých produktů, jako jsou hypotéky, půjčky, pojištění a podobně. A zavedli jsme nový systém, v němž zaměstnanci mohou o své práci více rozhodovat, všechny procesy jsou rychlejší, ať jde o schvalování, vývoj, testování, dodávky technologií, updaty a tak dál. Netrvá to roky, ale měsíce, nebo ještě lépe pár týdnů,“ vysvětluje Klein.

V praxi jsou týmy schopné pracovat rychleji a efektivnější. Ne všem ale takovéto nastavení vyhovuje. „Většině lidí to vyhovuje. Jistě, že se najdou zaměstnanci, kteří odmítají přijmout odpovědnost, nesou těžce změny, takoví zpravidla sami odcházejí. Naopak jiní lidé vidí šanci se posunout, získat nové zkušenosti a znalosti. Agilní řízení k nám také láká pracovníky z jiných, nebankovních oborů,“ říká šéf IT.

Agilitu nejde ale provozovat všude. Například v právním sektoru by tato metoda neobstála. „Tam si žádné testování typu pokus-omyl dovolit nemůžete,“ podotýká Klein. A jak vidí budoucnost?

„S automatizací a příchodem robotů bude IT potřeba stále více. Bude se zdokonalovat internet věcí, vše bude on-line a kdo s tím bude umět pracovat, bude mít jednodušší život. Jsem opravdu rád, že jsem si zvolil tenhle obor. Má pro lidi čím dál lepší zvuk, chtějí v něm pracovat. A to nejen v ryze technologických firmách, ale i v bankách, které se do IT přesouvají. Bude to i nadále výjimečná práce,“ myslí si vedoucí IT Monety.

Obrázek: Moneta Money Bank

      
  


Související články:
Srovnání bankovních spotřebitelských úvěrů na trhu. Jaké úrokové sazby banky nabízejí?

Na kolik vás vyjdou platby do Polska přes jednotlivé banky?

Moneta na podzim zavede okamžité platby, snazší nakupování na internetu a zlevnění SEPA plateb

Studie zaměřená na hypoteční úvěry: Banky zlepšily poradenství pro své klienty

Srovnání bankovních spotřebitelských úvěrů nabízených v Českuvšechny články
Dále v rubrice

Česká spořitelna spouští jako první banka okamžité platby z bankomatů

Obrázek: Česká spořitelna Nejen z internetového a mobilního bankovnictví George, ale nově i z bankomatové sítě České spořitelny, mohou klienti zadávat rychlé převody peněz, které se připíšou na účet příjemce v tuzemské...

R/Evoluční software pro specialisty ve financích vyvíjí Premium Financial Services

Obrázek: Premium Finance Pro finanční poradce a jiné profesionály ve financích se blýská na lepší časy. Práci jim usnadní a zpřehlední nový software, který v návaznosti na každodenní praxi vytváří společnost Premium Financial...

Raiffeisenbank a Fio banka začaly nabízet placení mobilem přes Apple Pay

Obrázek: iPhone Ve stejný den ohlásily dvě české banky, a to Raiffeisenbank a Fio banka, že začaly podporovat platformu Apple Pay. Díky ní mohou klienti těchto bank platit iPhonem nebo chytrými hodinkami Apple...

Průměrné náklady klienta na vedení účtu v bance v Česku ve třetím čtvrtletí letošního roku opět klesly

Náklady na vedení běžného účtu v bance Přinášíme vám výsledky pravidelné čtvrtletní analýzy společnosti Scott & Rose, která monitoruje náklady klientů na používání běžných účtů v českých bankách, tentokrát za třetí čtvrtletí roku 2019...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka Creditas
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz