Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Nájem bez kauce? Unikátní služba v oblasti nájemního bydlení odstartovala v Česku

19.9.2019  |  Zdeněk Bubák, zpráva Dodomo
  
  


Obrázek: Nájemní bydlení a kauceNájemníci nemusí platit kauci v hotovosti a majitelé mají zároveň jistotu, že budou pokryty případné dluhy a že nájemce je solidní a nikde nedluží. Služba, která funguje běžně v Německu nebo Anglii, odstartovala v České republice.


Kauce - to jsou finance, které pronajímatel bytu požaduje od nájemníka jako záruku v případě neplacení nájmu nebo zničení vybavení. Jenže, když má nájemník během stěhování zaplatit ještě tříměsíční nájemné jako kauci, představuje to zbytečný finanční výdej navíc. Ovšem pro pronajímatele zase jistotu rychlé hotovosti, která je k dispozici. A že by tento zisk měli pronajímatelé dle zákona úročit a pak kauci vrátit i s úrokem? To v Česku ví a dělá málokdo.

V Česku nyní odstartovala služba s názvem Dodomo, která nahrazuje běžnou hotovostní kauci a pronajímateli ručí až do výše 3 měsíčních nájmů, nebo 150 tisíc Kč.

„Služba funguje tak, že nájemce nebo někdo, kdo má jeho souhlas se zpracováním osobních údajů, zadá do formuláře na našem webu základní osobní data. Na základě těchto informací bude nájemci vystaven certifikát, který je v případě kladného hodnocení důkazem toho, že se jedná o důvěryhodného člověka, který není například v exekuci, nebo nikde nedluží. Solidní nájemce je totiž dle našeho průzkumu mezi pronajímateli a makléři považován za to nejdůležitější,“ popisuje Tomáš Rákosník, jeden ze zakladatelů služby Dodomo. K prověření budoucího nájemce se používá celá řadu zdrojů jako je centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, katastr nemovitostí, obchodní rejstřík nebo databáze dlužníků zdravotních pojišťoven.

Kalkulačka Vám odpoví, která banka nabízí účet s nejnižšími poplatky - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde


Službu platí nájemcePo získání certifikátu je možné požádat o tzv. Dodomo garanci. „To je vlastně ta kauce, kterou nemusí nájemce platit v hotovosti, ale naše firma se místo něj majiteli bytu nebo pronajímateli zaručí, že uhradí případné dluhy, které nájemce nezaplatí a vzniknou na základě smlouvy. Firma Dodomo je připravena zaručit se za prověřené nájemce až do výše 3 měsíčních nájmů nebo do výše 150 tisíc korun,“ uvádí dále Tomáš Rákosník. Majitel bytu může o čerpání této garance žádat buď prostřednictvím formuláře na webu, nebo emailu či telefonního čísla. Peníze pak bude mít na účtu zpravidla následující pracovní den. Nájemce má ovšem povinnost vrátit uhrazenou částku na účet Dodomo, čímž je motivován se o byt řádně starat jako v případě běžné kauce.

Za službu zaplatí nájemce poplatek, který činí 15 % z hodnoty krytí. Pokud tedy nájemné činí 12 tisíc a majitel se s nájemcem domluví na ručení ve výši dvou měsíčních nájmů (tedy 24 000 Kč), služba vyjde na 3 600 Kč.

“Navázali jsme spolupráci s velkými realitními inzertními servery a nyní intenzivně jednáme s potenciálními partnery z řad pojišťoven, kteří by naši službu vhodně doplnili“, říká Tomáš Rákosník, jenž se projektu věnuje exekutivně a pomáhá mu skupina dalších pěti profesionálů z různých oborů.

Ideový základ projektu však položil bratr Milan Rákosník, právník se zkušenostmi v oblasti nemovitostí. „Naším cílem do budoucna je vytvořit pro majitele bytu, nájemce i realitní agenty platformu, která bude sloužit k ucelené správně nájmů a pomůže předcházet nájemním sporům, případně umožní jejich rychlé a férové řešení, “ naznačuje vizi společnosti Milan Rákosník.


      
  


Související články:
Srovnání bankovních spotřebitelských úvěrů na trhu. Jaké úrokové sazby banky nabízejí?

Až 70 procent lidí by bez příjmu nevydrželo ani tři měsíce. Nejvíce ohroženi jsou mladí

Česká spořitelna spouští jako první banka okamžité platby z bankomatů

Refinanso.cz snižuje základní roční úrokovou sazbu u refinancovaných hypoték pod 2 procenta ročně

V žebříčku mikropůjček se odehrály změny na druhé až čtvrté pozici. Jedničkou je stále Kamali

všechny články
Dále v rubrice

Srovnání bankovních spotřebitelských úvěrů na trhu. Jaké úrokové sazby banky nabízejí?

Obrázek: Procenta Přinášíme vám přehled úrokových sazeb, které banky nabízejí u svých spotřebitelských úvěrů. Půjčku v bance dnes můžete dostat od 3,80 % ročně. Ne každý ale na tuto sazbu dosáhne...

Až 70 procent lidí by bez příjmu nevydrželo ani tři měsíce. Nejvíce ohroženi jsou mladí

Obrázek: Výpadek příjmu Téměř dvě třetiny lidí nepokryjí při výpadku pravidelného příjmu své výdaje a závazky déle než 3 měsíce, říká průzkum BNP Paribas Cardif Pojišťovny. Nejvíce ohrožení jsou mladí, z nichž by zhruba polovina...

Česká spořitelna spouští jako první banka okamžité platby z bankomatů

Obrázek: Česká spořitelna Nejen z internetového a mobilního bankovnictví George, ale nově i z bankomatové sítě České spořitelny, mohou klienti zadávat rychlé převody peněz, které se připíšou na účet příjemce v tuzemské...

Refinanso.cz snižuje základní roční úrokovou sazbu u refinancovaných hypoték pod 2 procenta ročně

Obrázek: Refinancování hypotéky Český fintech startup Refinanso.cz informoval, že pokračuje ve snižování úrokových sazeb na refinancování hypoték. Nová základní úroková sazba s pojištěním schopnosti splácet je u Refinanso.cz...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka Creditas
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz