Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Nájem bez kauce? Unikátní služba v oblasti nájemního bydlení odstartovala v Česku

19.9.2019  |  Zdeněk Bubák, zpráva Dodomo
  
  


Obrázek: Nájemní bydlení a kauceNájemníci nemusí platit kauci v hotovosti a majitelé mají zároveň jistotu, že budou pokryty případné dluhy a že nájemce je solidní a nikde nedluží. Služba, která funguje běžně v Německu nebo Anglii, odstartovala v České republice.


Kauce - to jsou finance, které pronajímatel bytu požaduje od nájemníka jako záruku v případě neplacení nájmu nebo zničení vybavení. Jenže, když má nájemník během stěhování zaplatit ještě tříměsíční nájemné jako kauci, představuje to zbytečný finanční výdej navíc. Ovšem pro pronajímatele zase jistotu rychlé hotovosti, která je k dispozici. A že by tento zisk měli pronajímatelé dle zákona úročit a pak kauci vrátit i s úrokem? To v Česku ví a dělá málokdo.

V Česku nyní odstartovala služba s názvem Dodomo, která nahrazuje běžnou hotovostní kauci a pronajímateli ručí až do výše 3 měsíčních nájmů, nebo 150 tisíc Kč.

„Služba funguje tak, že nájemce nebo někdo, kdo má jeho souhlas se zpracováním osobních údajů, zadá do formuláře na našem webu základní osobní data. Na základě těchto informací bude nájemci vystaven certifikát, který je v případě kladného hodnocení důkazem toho, že se jedná o důvěryhodného člověka, který není například v exekuci, nebo nikde nedluží. Solidní nájemce je totiž dle našeho průzkumu mezi pronajímateli a makléři považován za to nejdůležitější,“ popisuje Tomáš Rákosník, jeden ze zakladatelů služby Dodomo. K prověření budoucího nájemce se používá celá řadu zdrojů jako je centrální evidence exekucí, insolvenční rejstřík, katastr nemovitostí, obchodní rejstřík nebo databáze dlužníků zdravotních pojišťoven.

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde


Službu platí nájemcePo získání certifikátu je možné požádat o tzv. Dodomo garanci. „To je vlastně ta kauce, kterou nemusí nájemce platit v hotovosti, ale naše firma se místo něj majiteli bytu nebo pronajímateli zaručí, že uhradí případné dluhy, které nájemce nezaplatí a vzniknou na základě smlouvy. Firma Dodomo je připravena zaručit se za prověřené nájemce až do výše 3 měsíčních nájmů nebo do výše 150 tisíc korun,“ uvádí dále Tomáš Rákosník. Majitel bytu může o čerpání této garance žádat buď prostřednictvím formuláře na webu, nebo emailu či telefonního čísla. Peníze pak bude mít na účtu zpravidla následující pracovní den. Nájemce má ovšem povinnost vrátit uhrazenou částku na účet Dodomo, čímž je motivován se o byt řádně starat jako v případě běžné kauce.

Za službu zaplatí nájemce poplatek, který činí 15 % z hodnoty krytí. Pokud tedy nájemné činí 12 tisíc a majitel se s nájemcem domluví na ručení ve výši dvou měsíčních nájmů (tedy 24 000 Kč), služba vyjde na 3 600 Kč.

“Navázali jsme spolupráci s velkými realitními inzertními servery a nyní intenzivně jednáme s potenciálními partnery z řad pojišťoven, kteří by naši službu vhodně doplnili“, říká Tomáš Rákosník, jenž se projektu věnuje exekutivně a pomáhá mu skupina dalších pěti profesionálů z různých oborů.

Ideový základ projektu však položil bratr Milan Rákosník, právník se zkušenostmi v oblasti nemovitostí. „Naším cílem do budoucna je vytvořit pro majitele bytu, nájemce i realitní agenty platformu, která bude sloužit k ucelené správně nájmů a pomůže předcházet nájemním sporům, případně umožní jejich rychlé a férové řešení, “ naznačuje vizi společnosti Milan Rákosník.


      
  


Související články:
Žebříček spotřebitelských úvěrů v lednu: V čele je stále mBank před Komerční bankou a ČSOB

Úrokové sazby hypoték porostou. Do konce roku 2020 se mohou vyšplhat ke třem procentům

Aktuality ze stavebních spořitelen na konci ledna

Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?

Regulace srazila trh hypoték v roce 2019 v Česku o pětinu

reklama

Běžný účet - vedení účtu a nejběžnější transakce zdarmavíce
RePůjčka - ušetříte v průměru více než 20 000 Kčvíce

mKonto - běžný účet bez poplatkůvíce

mHypotéka Light - Není nad výhodnou hypotéku!více

Expres půjčka - půjčte si na cokoli od 3,9 % ročněvíce
všechny články
Dále v rubrice

Žebříček spotřebitelských úvěrů v lednu: V čele je stále mBank před Komerční bankou a ČSOB

Obrázek: Žebříčky úvěrů Na Finparádě najdete lednový žebříček spotřebitelských úvěrů. Žebříček odráží skutečné průměrné úrokové sazby úvěrů poskytnutých bankami působícími na českém trhu. První tři místa jsou beze změny...

Úrokové sazby hypoték porostou. Do konce roku 2020 se mohou vyšplhat ke třem procentům

Obrázek: Hypotéka První banky začaly se zvyšováním úrokových sazeb hypoték už loni v říjnu. Obrat trendu nepřišel ani na začátku letošního roku, kdy banky pokračují v nenápadném zvyšování sazeb a ukončují zvýhodněné...

Aktuality ze stavebních spořitelen na konci ledna

Obrázek: Dům Atraktivita stavebního spoření je největší za posledních 10 let. Stavební spoření je zajímavé pro téměř polovinu populace, výrazně roste jeho obliba mezi mladými. Nejvyšší za 10 let je i zájem...

Realitní makléři míří kvůli zákonu do pojišťoven. Kde pochodí?

Obrázek: Realitní makléř Pojišťovny v Česku mají novou sortu klientů – realitní makléře. Ne snad, že by do pojistných ústavů zamířili z lásky k pojištění, ale nařizuje jim to nový zákon o realitním zprostředkování, chcete-li realitní...

všechny články v rubrice


   
 
Vítěz žebříčku spoření
Raiffeisen stavební spořitelna
Raiffeisen stavební spořitelna


Vítěz žebříčku pojištění
Pojištění schopnosti splácet úvěry od BNP Paribas Cardif Poj
BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz