Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Češi se investování nebojí. Zhodnocení peněz spíš moc neřeší. Rozhovor s generálním ředitelem RIS

4.5.2015  |  Zdeněk Bubák
  


Raiffeisen investiční společnost - podílové fondyV současném období, kdy úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech míří stále více k nule, se oči spořivých Čechů stále více upírají směrem k alternativním produktům, které umožní jejich peníze lépe zhodnotit, a to zejména k podílovým fondům. Po nedávném rozhovoru našeho portálu s předsedou dozorčí rady ČSOB Asset Managementu (více zde) jsme položili otázky Jaromíru Sladkovskému, generálnímu řediteli Raiffeisen investiční společnosti.Jaromír Sladkovský, generální ředitel Raiffeisen investiční společnostiJaromír Sladkovský se stal generálním ředitelem a předsedou představenstva Raiffeisen investiční společnosti na podzim roku 2014. V Raiffeisenbank působí už více než devět let, zodpovídal mj. za rozvoj prémiového bankovnictví pro affluentní klienty či za přípravu nových strategických iniciativ banky, zároveň je členem výkonného výboru banky. Před nástupem do Raiffeisenbank působil v ČSOB či poradenské společnosti Arthur Andersen. Vystudoval ČVUT a titul MBA získal na INSEAD ve francouzském Fontainebleau. Jaromír Sladkovský je ženatý a má tři syny. Je pravidelným účastníkem dálkových lyžařských běhů, mezi jeho další koníčky patří běh, cestování i hra na kytaru.

reklama

Spořicí účet+ spoření s výhodnou sazbou 0,50 % ročněvíce
NEObyčejný účet - úroková sazba 0,65 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 1,6 % ročněvíceFinparáda.cz: Představil byste nám vaši investiční společnost? Kdy vznikla, kolik má klientů, co jim nabízí a jaký majetek spravuje?

Raiffeisen investiční společnost vznikla v roce 2013. Jsme tedy poměrně mladou společností ve srovnání s ostatními investičními subjekty působícími na tuzemském trhu. I přes relativně krátkou historii se nám podařilo vybudovat zázemí silné investiční společnosti, která nyní obhospodařuje celkem 13 podílových fondů s objemem majetku ve správě převyšujícím hranici 12 miliard korun. Počet klientů v našich fondech se pak pohybuje v řádech několika desítek tisíc. Klientům nabízíme širokou škálu strategií, od těch konzervativních, jako jsou např. dluhopisové a chráněné fondy, přes smíšené a akciové fondy a úplnou novinkou je náš nový fond zaměřený na tzv. „multi-asset“ strategie.

Finparáda.cz: Čím by se vaše společnost chtěla odlišit od konkurence, pokud něco takového existuje?

Naším hlavním cílem je naplňovat potřeby klientů Raiffeisenbank v České republice v oblasti správy a zhodnocování jejich finančního majetku. Určitě chceme na trh pravidelně přinášet nové věci a i tímto se od konkurence odlišit. Takovouto novinkou je bezesporu například náš fond optimálního rozložení, který má velmi diverzifikovanou strategii. Využívá především růstové trendy a investuje na základě matematických modelů postavených analytiky. O investicích tedy rozhodují tyto exaktní modely, nikoliv momentální nálada na trhu, resp. nálada portfolio manažera. Jak ukazují první prodejní čísla, tento fond je pro investory velmi zajímavý. V loňském roce jsme dále například úspěšně realizovali první přeshraniční sloučení podílových fondů ve střední a východní Evropě.

Nejrozsáhlejší přehled podílových fondů s vývojem cen podílových listů a dalších informací najdete zde

Finparáda.cz: Je lepší pro investiční společnost být ve skupině s bankou a proč? Nebo to může mít i nějaká negativa?

Netroufnu si tvrdit, zda být součástí banky je lepší či horší pro investiční společnosti obecně. Myslím si, že je to stejné jako s většinou věcí v životě. Má to prostě své výhody i nevýhody. Když budu mluvit konkrétně za Raiffeisen investiční společnost, pak to, že jsme v jedné skupině s bankou, vnímám jako opravdu velkou výhodu. Veškerou energii a čas totiž můžeme zaměřit jen jedním směrem, a to na spolupráci s Raiffeisenbank, samozřejmě ve prospěch našich společných klientů.

Finparáda.cz: Na jaké klienty se zaměřujete a čím je chcete zejména oslovovat?

V tento okamžik se zaměřujeme téměř výhradně na stávající klienty Raiffeisenbank. Těm nabízíme plné spektrum investičních příležitostí co do rizika a potenciálního výnosu. Zároveň jim chceme přinášet jednu až dvě novinky v oblasti investic ročně.

Žebříček podílových fondů najdete zde

Finparáda.cz: Jaké fondy či další finanční produkty klientům nabízíte?

V současné době nabízíme klientům pobočkové sítě Raiffeisenbank řadu fondů, ze kterých si vybere jak konzervativní, tak i zkušený investor, který je ochoten přijmout vyšší míru rizika, samozřejmě s očekáváním vyššího výnosu. Fondy šité přímo na míru pak nabízíme klientům privátního bankovnictví obsluhovaným pod speciální značkou FWR (Friedrich Wilhelm Raiffeisen).

Finparáda.cz: Máte v nabídce i chráněné fondy, jak fungují tyto fondy, jaký je rozdíl oproti zajištěným fondům?

Aktuálně nabízíme dva chráněné fondy. Jedním z nich je chráněný fond ekonomických cyklů, což je velmi populární fond u klientů Raiffeisenbank, který v minulém měsíci dosáhl hranice 3 miliard korun. Za dobu své existence už tento chráněný fond ekonomických cyklů třikrát zvyšoval svoji chráněnou hodnotu, což považuji za výbornou zprávu pro investory. Obecně je rozdíl mezi chráněnými a zajištěnými fondy minimální a vždy záleží na specifické konstrukci každého jednotlivého fondu a na tom, jaké využívá nástroje na ochranu peněz podílníků.

Otestujte své znalosti v oblasti podílových fondů zde

Finparáda.cz: Na co by se podle Vás měl zaměřit začínající český investor, který s touto oblastí nemá příliš zkušeností?

Podle mého názoru by měl investovat jen s takovou společností, která se snaží za každých okolností porozumět jeho individuální situaci a jeho pohledu na riziko. Zpravidla by měl začínat s investicemi do méně rizikových instrumentů, aby si postupně, jak se říká, „osahal“ svět investic a pohyby majetku v obou směrech.

Finparáda.cz: Nezdá se Vám, že se Češi investování bojí? A pokud ano, čím to podle Vás je?

Neřekl bych, že se Češi nějak dramaticky investování bojí. Spíše bych řekl, že mnoho lidí investování svých peněz vlastně neřeší. Prostě jim stačí mít peníze uložené v bance. Až když začnete investovat a projdete prvním cyklem růstu a poklesu, tak získáváte zkušenosti a zjišťujete, kam až jste osobně ochoten jít. Bez reálné zkušenosti jsou to pořád jenom takové „kdyby“. Když si vezmete, že v České republice má reálnou zkušenost s investováním do podílových fondů jen každý sedmý člověk, tak je zřejmé, že nás čeká ještě dlouhá cesta.

Finparáda.cz: Jaké jsou vaše cíle pro nejbližší budoucnost, tj. do konce letošního roku či v příštím roce?

Naším hlavním cílem je pokračovat v růstu objemu aktiv pod správou a zároveň významně rozšířit počet klientů Raiffeisenbank, kteří investují do podílových fondů Raiffeisen investiční společnosti. Při současných rekordně nízkých úrokových sazbách na trhu, je ten pravý čas pro mnoho klientů bank, kteří hledají vyšší výnos, poznat svět investování a vyzkoušet si, že s určitou mírou rizika jsou schopni k těmto vyšším výnosům dojít.


      
  


Související články:
Jak by se měl s koronavirovou krizí vypořádat investor?

Nová nabídka Raiffeisen investiční společnosti klientům privátního bankovnictví - čtyři investiční strategie

Nový balancovaný podílový fond od Raiffeisen investiční společnosti

Raiffeisen investiční společnost vyhlásila poplatkové prázdniny u nákupu většiny podílových fondů do 8. září

Raiffeisenbank přichází s novinkou v podobě produktu, který kombinuje investici s vkladem úročeným sazbou čtyři procenta

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zdevšechny články
Dále v rubrice

MONETA nabízí investice do „zeleného“ fondu a ruší vstupní poplatky

Obrázek: Solární panely MONETA Money Bank rozšiřuje svou nabídku investičních fondů o NN (L) Climate & Environment fond. Tento fond se zaměřuje na akcie firem, které jsou aktivní v pro-ekologických oblastech. Až do konce září...

Poučení z krize: investujte do akcií technologických firem

Obrázek: Investice Atraktivní investiční potenciál mohou i v budoucnu nabídnout akcie technologických společností, jako jsou např. Apple, Alphabet (pozn. vlastník Google), Mastercard, Microsoft a Visa nebo ratingové agentury...

Equa bank rozšířila nabídku investic o další fond. Zájem o investice neovlivnila ani koronavirová krize

Obrázek: Investice Zájem klientů o pravidelné i jednorázové online investování u Equa bank neovlivnila ani koronavirová krize. Její klienti investovali již více než 440 milionů korun. Nyní se jejich investiční možnosti rozšiřují o nový...

Rostoucí cena zlata zvedla zájem o investiční zlato

Obráze: Investiční zlato Jistá investice v nejisté době – tím se ukázalo být investiční zlato. Víte, co to přesně je? Rozhodne ne každé zlato je jako investice vhodné. Investiční zlato nejsou zlaté šperky. Není to ani surové zlato...

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Vítěz žebříčku pojištění
Pojištění schopnosti splácet úvěry od BNP Paribas Cardif Poj
BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz