Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Jsou bezkontaktní karty bezpečné?

6.8.2013  |  Miroslav Čermák


Jsou bezkontaktní karty bezpečné?Přinášíme Vám ve spolupráci se serverem cleverandsmart.cz úvahu k bezpečnosti bezkontaktních karet. Sice lze z bezkontaktních karet získat citlivé údaje a těchto údajů pak zneužít například k platbám přes internet, ale postup zločince není nijak jednoduchý, jak popisuje následující text.



Náklady na smartzločin nejsou vysoké



Útočník vybavený smartphonem s nainstalovanou aplikací pro komunikaci s bezkontaktní platební kartou s NFC čipem je schopen z ní bez vědomí jejího držitele získat citlivé údaje, které jsou na ní uvedeny.

S vybavením za pár tisíc korun je pak údajně možné přečíst informace z bezkontaktní karty i na vzdálenost větší než jen proklamovaných pár centimetrů, a se silnější anténou je možné s kartou komunikovat dokonce i na vzdálenost několika metrů. V takovém případě by se útočník mohl pohybovat v davu a poměrně snadno sbírat informace z karet, které se nacházejí v jeho nejbližším okolí.

Karta s pasivním NFC čipem komunikuje s každým terminálem



Takový útok je velice snadno realizovatelný, protože bezkontaktní karta, která je vybavena pasivním NFC čipem, přijme v podstatě požadavek od kohokoliv a ve své odpovědi odešle mimo jiné i jméno a příjmení držitele, číslo karty, datum platnosti a jednorázový/dynamický CVV kód. To není chyba, ale požadovaná vlastnost, protože vzhledem k tomu, že neexistuje žádný centrální registr terminálů, je nutné, aby karta komunikovala s každým terminálem.

Vydavatelé karet sponzorují standardy, které pak nedodržují



Samozřejmě, že by se dalo navrhnout mnohem bezpečnější řešení a je s podivem, že byť jsou požadavky na autentizaci a šifrování vyžadovány standardem PCI DSS, který je sponzorován karetními asociacemi, tak jimi vydávané karty tento standard vůbec nedodržují.

Případy zneužití bezkontaktní karty zatím nejsou známy



Přestože je tento útok možný a je možné ho poměrně snadno realizovat, nejsou k dispozici žádné informace o tom, že by k němu již někde ve světě docházelo. Nejspíš proto, že pro provedení bezkontaktní platby je nutný dynamický CVV kód, který je platný jen pro jednu platbu.

Jak by mohl útočník postupovat?



Útočník by musel na nějakém frekventovaném místě, sbírat karetní data včetně jednorázových CVV kódů pokojně se pohybujících spoluobčanů a pak je někde jinde zase použít nebo je on-line přeposílat svému komplici. Což by měl, protože pokud oprávněný držitel kartu mezitím použije k bezkontaktní platbě, tak jsou útočníkovi takto získané jednorázové CVV kódy k ničemu, neboť už nebudou platné (musí být vždy použity ve správném pořadí, tak jak byly generovány).

Nutná fyzická přítomnost útočníka zvyšuje riziko jeho odhalení



Lze předpokládat, že útočník by se z výše uvedeného důvodu nejspíš pokusil sbírat citlivé karetní údaje včetně dynamických CVV kódů od většího množství držitelů karet a pak je někde poměrně rychle použít. To by možná nebyl až takový problém, ovšem nutná fyzická přítomnost při sbírání těchto údajů a především pak při placení zvyšuje riziko odhalení, které útočník, vzhledem k tomu co může získat, nejspíš nebude podstupovat.

Získané údaje by útočník použil k drahým nákupům přes internet



Pokud už by se útočník přesto rozhodl sbírat tyto citlivé karetní údaje tímto způsobem, rozhodně by je nepoužil k provedení nějaké mizerné bezkontaktní platby za pár korun, ale co je mnohem pravděpodobnější, k opakovanému nákupu zboží nebo služeb přes internet za tisíce nebo desítky tisíc.

Některé e-shopy nevyžadují třímístný kód, což nahrává útočníkům



Jde o to, že v okamžiku, kdy útočník získá číslo karty, jméno a příjmení držitele a datum platnosti, tak se znalostí těchto údajů již může platit v e-shopech, které nevyžadují zadání 3místného čísla uvedeného v podpisovém proužku tzv. CVV nebo CVC kód. A tam kde je tento kód vyžadován, tak ho může útočník hrubou silou prolomit, neboť se jedná jen o 1 000 možností.

Aktivace 3D secure bezpečné platby je falešnou útěchou



Banky argumentují tím, že si u své karty můžete pro platby na internetu aktivovat tzv. 3D secure bezpečnou platbu kartou, což je mezinárodní standard, kdy pro úspěšné dokončení transakce musíte ještě zadat heslo nebo opsat kód, který vám přijde v SMS na váš mobilní telefon. Problém je v tom, že útočník v takovém případě realizuje transakci u takového obchodníka, který 3D Secure nepodporuje, a že jich je. 3D secure tak vzbuzuje jen falešný pocit bezpečí, a požadovanou ochranu nepřináší.

Článek v originálním znění naleznete zde.


    



Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 4,00 % p.a.více
Stavební spoření od Buřinky - dvojnásobná státní podpora na 5 let, sjednání zdarma a bonus za vklad až 8 500 Kčvíce
Účet OPEN - úrok až 3,50 % p.a.více




všechny články
Dále v rubrice

Hypotéky v roce 2025

Jaký bude vývoj úrokových sazeb v roce 2025? Lze předpokládat, že sazby v příštím roce konečně poklesnou. Oproti tomu však nadále porostou ceny nemovitostí...

Otevírací doba poboček a platební styk na konci roku 2024

Obrázek: Kamenná pobočka Přinášíme vám jako každý rok přehled o tom, jak budou mít jednotlivé banky v České republice otevřeno během vánočních svátků a na konci letošního roku. Také se dozvíte, kdy své peníze nejpozději odeslat tak, aby se na účet příjemce dostaly ještě letos...

Úroky u půjček jsou na letošním minimu

Obrázek: Spotřebitelský úvěr Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla na 7,2 procenta. Jde o největší pokles v tomto roce. Aktuální informace k vývoji sazeb naleznete v našem článku...

Nový žebříček hypotečních úvěrů

Známe nejlepší poskytovatele hypotečních úvěrů. První místo patří MONETA Money Bank, na druhém místě je Fio banka, třetí místo zaujala Air Bank...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  

Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz
Spravovat souhlas s nastavením cookies