Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Do II. pilíře vstupují povětšinou lidé s vyšší finanční gramotností

12.3.2013  |  Michal Bubák


Allianz penzijní společnost - Do druhého pilíře vstupují lidé s vyšší finanční gramotností. Na snímku logo Allianz na pobočceDůchodové spoření prostřednictvím tzv. druhého pilíře uzavírají především lidé, kteří se dokážou orientovat ve světě financí. Vyplývá to celkem jednoznačně z analýzy klientů, kteří se rozhodli vstoupit do druhého pilíře prostřednictvím Allianz penzijní společnosti. Většinou jde o lidi ve věku mezi 25 a 35 lety, s vyšším vzděláním a s alespoň částečnými znalostmi finančních produktů.


Účastníky II. pilíře se povětšinou stávají lidé ochotní nést kvůli vyššímu výnosu určité rizikoNejvyhledávanějším typem fondů jsou pak ty, které přinášejí vyšší výnos, ale také vyšší riziko výkyvů, tedy fondy s dynamickou investiční strategií. „Je to dáno skutečností, že jsou tito lidé mladší, spoléhají tedy na dlouhodobou výnosnost svých úspor. Jsou to také lidé s vyššími než průměrnými příjmy, ochotní nést určité riziko,“ říká Martin Podávka, vedoucí oddělení produktového marketingu Allianz penzijní společnosti.


Výhoda nízkých poplatků a ochrany státní regulacíTito klienti vidí v důchodovém spoření dobrý finanční nástroj pro zajištění úspor na stáří. „Snadno si spočítají, že v rámci důchodového spoření jsou jejich úspory díky státní regulaci velmi dobře chráněny a navíc jsou spojeny s extrémně nízkými poplatky ve srovnání s jinými finančními produkty,“ vypočítává Martin Podávka další důvody, proč důchodovému spoření víc věří lidé s vyšší finanční gramotností.Až 90 % klientů se nakonec rozhodne na základě investičního dotazníkuPodle zkušeností Allianz se projevuje také velká důvěra lidí v investiční dotazníky, které klient musí vyplnit před uzavřením smlouvy o důchodovém spoření. „Investiční dotazníky mají být vodítkem, které investorovi poradí a doporučí mu finanční produkt a investiční strategii. Ve skutečnosti klienti dají na toto doporučení ve více než 90 procentech případů,“ uvádí Martin Podávka s tím, že jde až o nečekaně vysoké číslo i s ohledem na to, že smlouvy v současné době uzavírají převážně lidé, kteří mají o důchodovém spoření dostatek informací a rozhodují se na základě svých vlastních analýz.


Do II. pilíře vstupují lidé většinou po důkladném zváženíLidé si také plně uvědomují odpovědnost rozhodnutí, které dělají uzavřením důchodového spoření prakticky na celý život. „Z počátku roku se nás lidé ptali na základní věci, nyní jsou otázky stále sofistikovanější. Je zjevné, že tento krok klienti důkladně zvažují,“ tvrdí Martin Podávka. Podle jeho zkušeností valná většina lidí, kteří si zjišťují detailní informace o druhém pilíři, se pro něj nakonec rozhodne. „Čím více lidé o důchodovém spoření mají informací, tím více mu věří. Osvěta dosud byla značně zanedbaná a spíše se koncentrovala do hysterických výkřiků, než do představování výhod druhého pilíře. Jde o produkt, který může skutečně sehrát významnou roli v kvalitě života budoucích důchodců, což si uvědomuje zatím jen málo lidí,“ uzavírá Podávka.

Kalkulačku pro spoření na penzi najdete zde!
    


Související články:
Výsledky penzijních fondů v roce 2012

Penzijní program Zenit nabízí tři strategie a zároveň možnost zvolit si garanci. 2. pilíř hlásí 13 tisíc lidí

Penzijní připojištění trhalo ve 4. čtvrtletí loňského roku rekordy

Úspěch závisí na tom, jak myslíme do budoucna - to samé platí o penzi. Finparáda nabízí převratnou kalkulačku

Proč II pilíř? Allianz nabízí svoje odpovědi a chce Vás přesvědčit

Žebříček s nejlepšími transformovanými fondy penzijního spoření - zde
Porovnání nabídky penzijního spoření ve 3. pilíři - zde

všechny články
Dále v rubrice

Žebříček doplňkového penzijního spoření v březnu: Jedničkou je Česká spořitelna - penzijní společnost

Obrázek. Peníze Na Finparádě byl aktualizován žebříček doplňkového penzijního spoření, tentokrát za březen 2020. Na prvním místě se nově umístila Česká spořitelna - penzijní společnost. Druhá je Allianz penzijní společnost...

Finanční produkty a daně

Obrázek: Peníze Stát podporuje zodpovědné finanční aktivity občanů i formou nižší daňové povinnosti prostřednictvím daňových odpočtů. Jak snižují splátky hypotéky či platby na životní pojištění a doplňkové penzijní...

Daňové přiznání: Co vše si můžete odečíst a kde ušetřit

Ilustrační obrázek: Daňové přiznání Řádný termín pro podání daňového přiznání je letos 1.dubna. Na jaké odčitatelné položky či slevy na dani byste neměli při jeho vyplňování zapomenout? Daňový základ si můžete snížit díky penzijnímu...

Žebříček doplňkového penzijního spoření v únoru

Obrázek: Peníze Na Finparádě najdete aktualizovaný žebříček doplňkového penzijního spoření, tentokrát za únor 2020. První dvě místa shodně jako minule patří Conseq Penzijní společnosti a ČSOB Penzijní společnosti. Na třetím místě došlo ke změně..

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Allianz - Produkt roku 2019
Allianz Život a Allianz cestovní pojištění
Allianz pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz