Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou správně chápe jen 43 % Čechů

12.10.2012  |  Michal Bubák


Kreditní nebo debetní kartu nosí v peněžence téměř každý dospělý obyvatel Česka. I když si většina z nich myslí, že zná rozdíl mezi tzv. kreditkou a debetkou, správně je ve skutečnosti umí rozlišit jen 43 % z nich. Vyplynulo to z průzkumu, který pro společnost Home Credit zpracovala výzkumná agentura GfK.

Podle průzkumu není pojem kreditní karta pro Čechy žádnou novinkou. Téměř všichni oslovení už o ní někdy slyšeli. Zato debetní kartu zná výrazně méně lidí, pouhých 84 % dotázaných. Přitom realita v českých peněženkách znalosti, kterou lidé uvádějí, příliš neodpovídá. Lidí, kteří si pořizují kreditku sice raketovým tempem přibývá, přesto zatím nejrozšířenějším plastovým nástrojem k placení zůstává karta debetní.


Výsledky průzkumu tedy poukazují na jiný trend. Pouhých 43 % z dotázaných si myslí, že rozdíl mezi kreditkou a debetkou zná, a přitom uvádějí skutečně správnou odpověď. Ostatní pojmy buď neznají nebo si je pletou. „To, že lidé častěji uvádějí kreditní kartu jako pojem, který je jim na rozdíl od debetní karty známý, je určitě dáno televizí a zahraniční produkcí filmů a seriálů. V USA je totiž typické platit právě kreditními kartami, debetní se tam teprve rozšiřují,“ vysvětluje důvody ředitel sekce produktů a karet Home Creditu Vít Růžička. Debetní karty jsou totiž v porovnání s kreditními vývojově mladší. Masové rozšiřování kreditních karet začalo v USA po druhé světové válce, těch debetních až v 70. letech. V Česku byl vývoj opačný. „U nás se platební karty začaly prosazovat až po roce 1990. Jako první se uchytily debetní karty a kreditky přišly až s novým tisíciletím jako modernější platební prostředek,“ uvádí Růžička.

V Česku je přes dva miliony vydaných kreditních karet. Lidé přesto neznají jejich výhody.

Co se týče znalosti základních rozdílů mezi kreditní a debetní kartou, jen 68 % z těch, kteří tvrdili, že rozdíl znají, dokázali určit alespoň základní odlišnosti. Nejčastější špatnou odpovědí bylo tvrzení, že kreditní karta je svázaná s běžným účtem. Ještě překvapivější zjištění ale přinesly další otázky. Přestože je v Česku přes dva miliony vydaných kreditních karet, jen 44 % dotázaných dokázalo vyjmenovat jejich výhody. Respondenti si nejčastěji vzpomněli na slevy u obchodníků, druhou nejčastější odpovědí pak bylo bezúročné období. „Oslovení lidé tak trochu opomněli jednu zásadní výhodu kreditních karet, a to fakt, že díky nim mají k dispozici peníze na nákupy, které potřebují uskutečnit ihned třeba proto, že je zrovna v obchodech období velkých slev. Výrazně ušetřit navíc mohou i díky nejrůznějším prémiovým programům, které se ke kreditkám vztahují,“ uzavírá Růžička.

Povědomí o tom, jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, roste se vzděláním. Lidé, kteří mají vzdělání bez maturity, jen v 66 % případů uvedli, že ho znají. Naopak vysokoškoláci odpověděli kladně v 80 %. Rozdíly existují i mezi pohlavími. Kreditku od debetky rozezná podle svého tvrzení 80 % mužů, ale jen 73 % žen.

Výzkum realizovala agentura GfK výhradně pro Home Credit a.s. na panelu 511 dotázaných na konci září 2012.

Jaký je tedy rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Debetní karta je platební karta, kterou Vám banka vydá k Vašemu běžnému účtu a pomocí této karty čerpáte své vlastní prostředky. Případně pokud máte na svém účtu povolený debet, tzv. kontokorent, můžete prostředky čerpat i do mínusu.

Kreditní karta je úvěrová karta. Banka Vám přidělí určitý úvěrový limit a vy vlastně čerpáte finanční prostředky banky prostřednictvím karty. Tyto peníze pak bance splácíte dle dohodnutých pravidel.




    



Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde




všechny články
Dále v rubrice

Online účet založíte jak pro firmu, tak i pro děti

Obrázek: Muž u notebooku Pro koho je možné založit účet online? Kromě klasické nabídky pro fyzické osoby umožňuje od poloviny března Raiffeisenbank zakládat účty online právnickým osobám. Dále mohou klienti mBank otevřít běžný účet pro své děti bez nutnosti navštívit pobočku...

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Obrázek: Dům a smlouva Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením...

Jak financovat nemovitost bez hypotéky

Obrázek: Hypotéka Financování bydlení bez hypotečního úvěru. Možností je několik. Jaké to jsou a jaké mají klady a zápory?

Platby na kontakt: hodně klientů, málo plateb

Obrázek: Žena s mobilem v ruce Snazší posílání peněz mezi lidmi pomocí telefonního čísla namísto čísla bankovního účtu už půl roku umožňuje služba Platby na kontakt. Za tu dobu se do ní přihlásilo půl milionu klientů šestice bank, které tento typ transakcí umožňují...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz