Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Den finanční gramotnosti letos prezentoval srovnání mužů a žen

10.9.2012  |  Michal Bubák


Den finanční gramotnosti, projekt, který Partners Financial Services spustili v září loňského roku, nabídl letos výsledky dalšího výzkumu v oblasti finanční gramotnosti. Tentokrát se zaměřil na srovnání mužů a žen.

Loňský výzkum mezigeneračních finančních znalostí

V loňském roce byl realizován výzkum mezigeneračních finančních znalostí, který mapoval, jak jsou na tom tři různé generace s finančními znalostmi a zároveň jak jsou na tom s finanční gramotností muži a ženy. Na základě toho výzkumu lze říci, že se znalostí finančních pojmů jsou na tom lépe muži než ženy.

Zdroj dat: MindBridge, léto 2011, n=900, 3x300 (populace 15-25 let (1/3), 35-50 let (1/3), 60+ (1/3)

Letošní výzkum mapuje vztah mužů a žen k financím, porovnává, jak se orientují ve správě financí a jaké mají v této oblasti návyky

Výsledky lze stručně shrnout v konstatování, že muži mají obecně k vyřizování finančních záležitostí domácnosti blíže než ženy. Muži jsou, někdy výrazně, jistější v tématech týkajících se financí a finančního rozhodování a plánování. Muži jsou významně jistější než ženy v situacích, kdy mají rozhodnout o nákupu auta na leasing, o hypotéce, výběru banky a když řeší situaci nenadálých finančních výdajů. Pouze v jedné z testovaných oblastí se ženy cítí jistější než muži, a to je přehled cen běžných potravin. V situacích, jako jsou dlouhodobé plánování financí ve vztahu k rozpočtu domácnosti či výběr zajištění pro pozdější věk, jsou si muži i ženy v průměru stejně jistí.



S finančními institucemi jednají spíše muži

Tvrdí to za sebe 54 % mužů a přisuzuje jim tuto úlohu 16 % žen. Naopak pouze 36 % žen za sebe tvrdí, že jsou to právě ony, které jednají za jejich domácnosti s finančními institucemi a zároveň jim tuto úlohu přiznává 6 % mužů. U dalších celkově 37 % jedná s finančními institucemi buď muž, nebo žena – podle aktuální potřeby, nedělají v tom rozdíly. U zbývajících 8 % jednají s finančními institucemi oba partneři stejným dílem – každý za svoje finance.

Finančního poradce by lidé nejčastěji kontaktovali už při investici 50 až 150 tisíc korun

S finančním poradcem by se 12 % oslovených radilo už při investici do 50 tisíc korun, naopak desetina by k takové konzultaci přistoupila až při investici nad 1 milion korun. 14 % by se s finančním poradcem neradilo při žádné investici. Nejčastěji by se lidé uchylovali ke kontaktování finančního poradce už při investici 50 až 150 tisíc korun (36 %).

S (nebankovním) finančním poradcem jsme nejčastěji připraveni konzultovat témata investice na kapitálovém trhu (51 %), hypotéky (49 %) a spoření na důchod (33 %), resp. konsolidace úvěrů (31 %). Lidé ve věku 25 až 30 let vykazují významně vyšší připravenost ke konzultacím na téma hypotéka, resp. stavební spoření, než je tomu u vyšších věkových kategorií.

Češi se řadí spíše mezi opatrnější investory

Podle připravenosti riskovat, a tudíž mít vyšší zhodnocení investovaných prostředků, nebo naopak neriskovat s tím, že zhodnocení bude malé, se Češi řadí spíše mezi opatrnější investory. 36 % dalo známky 8 až 10 na desetibodové stupnici, kdy „10“ znamenalo připravenost v případě volných finančních prostředků investovat právě do produktů s malou mírou zhodnocení a s minimálním nebo nulovým rizikem. Naproti tomu pouze 7 % volilo známky 0 až 2 na opačné straně stupnice – tedy investici do produktů s možnou vysokou mírou zhodnocení, ale i s vyšším rizikem.

„Domácí kasu“ pro běžný chod domácnosti drží častěji ženy

Na to, kdo se více stará o běžný chod domácnosti z hlediska financí, existují poměrně rozdílné názory podle toho, kdo na otázku odpovídá – zda muž nebo žena.

Z těch, kteří vykonávají „úřad domácího ministra financí“, je jak u mužů, tak i u žen zhruba polovina přesvědčena, že by jejich partner/ka tento úkol zvládal(a) stejně dobře jako oni sami. Druhá polovina je přesvědčena, že by to partner/ka zvládal(a) hůře. Hodnocení, že by partner/ka zvládal(a) úkol lépe než sám respondent se prakticky nevyskytuje (1-2 %). Z těch, kteří správu financí domácnosti nemají na starost, je 17 % mužů a 19 % žen přesvědčeno, že by tento úkol zvládali lépe než jejich partner/ka. ¾ (72 % mužů, 75 % žen) si myslí, že by na tom byli stejně jako jejich partner/ka. 11 % mužů a 6 % žen sebekriticky tvrdí, že by sami tento úkol zvládali hůře než jejich protějšek.

Tedy přesto, že jsou muži ve finančních tématech jistější a gramotnější, jsou to nakonec častěji ženy, které se starají o běžný chod domácnosti z hlediska financí.

Necelé ¾ respondentů (73 % mužů a 72 % žen) uvádí, že vědí docela přesně, kolik vydělává jejich partner/ka.

Zdroj dat: MindBridge, léto 2012, populace od 25 do 60 let, vzorek n=1000, 500 muži / 500 ženy

Na projektu Den finanční gramotnosti v současné době spolupracují tři subjekty: Wikimedia ČR, Partners Financial Services a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně





    



Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde




všechny články
Dále v rubrice

UNIQA účastnické fondy pod lupou: Jaká je jejich aktuální výkonnost?

Obrázek: Vývojový graf UNIQA akciový účastnický fond překonal metu 1 miliardy korun ve správě a drží si v letošním roce pozici nejvýkonnějšího fondu na českém penzijním trhu. Nad očekávání tak pokračuje v úspěšném zhodnocování vkladů účastníků dynamické strategie doplňkového penzijního spoření (DPS)...

Spoření na stáří: Využijte daňové odpočty na maximum

Obrázek: Kasička prasátko na spoření Rok 2024 přinesl ve třetím pilíři penzijního spoření řadu změn. Od 1. 7. 2024 se změnily výše státních příspěvků a zároveň se zvýšil limit prostředků, které si můžete odečíst ze svého daňového základu. Při maximalizaci příspěvků a 15% srážkové dani můžete...

Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě

Obrázek: Logo Finparáda Cena veřejnosti Společnost Scott & Rose, provozovatel finančního portálu Finparáda.cz bude na začátku příštího roku vyhodnocovat nejlepší finanční produkty za rok 2024. Kromě kategorií, které hodnotí odborníci, bude vyhlášen i vítěz v kategorii Produkt veřejnosti...

Odměny bank v listopadu

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy Komerční banka vás nově odmění až 2 000 Kč, mBank má bonus pro podnikatele. Víme, jaké banky nabízí odměny v listopadu. Hra o milion, finanční odměny za nový účet nebo slevy na půjčku. Přehled slev a bonusů najdete v našem článku...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  

Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz
Spravovat souhlas s nastavením cookies