Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc říjen

2.11.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank. Přinášíme vám žebříček podílových fondů za měsíc říjen.


Na Finparádě si můžete srovnat fondy z nabídky bank a pojišťoven. Konkrétně se jedná o společnosti - Erste Asset Management, ČSOB Asset Management, Allianz Global Investors a Generali Investments. Ve srovnání můžete najít celkem 183 podílových fondů.

V říjnu jsme zaznamenali lepší průměrnou výkonnost u nejlépe vyhodnocených fondů v kategorii dluhopisových fondů. Naopak zhoršení oproti předchozímu měsíci jsme zaregistrovali u krátkodobých investic, smíšených a akciových fondů.

Srovnání podílových fondů z nabídky bank najdete zde

Krátkodobé investice a fondy peněžního trhuKrátkodobé investice jsou posuzovány dle jednoleté výkonnosti a nejlépe se tento měsíc umístil fond ČSOB CZK Medium s výkonností 5,43 %. Druhé a třetí místo zůstalo beze změny a tyto příčky obsadily fondy KBC Multi Interest ČSOB Krátkodobý s výkonností 5,19 % a KBC Multi Interest Cash USD s roční výkonností 4,68 %. Vítězný fond v této kategori iinvestuje převážně do termínovaných vkladů a dluhopisů finančních institucí a podniků. Vzhledem k tomu, že podstatnou část portfolia tvoří dluhopisy s variabilním kupónem, dokáže fond pružněji reagovat na změnu úrokových sazeb. Dluhopisy s variabilním kupónem profitují ze situace, pokud jsou sazby na nízké úrovni a můžeme očekávat jejich zvyšování.

Dluhopisové fondyPrvní místo v dluhopisových fondech znovu patřilo fondu ČSOB Premiéra, který v říjnu opět navýšil svojí výkonnost (3,19 %). Hned za ním se jako v přechozích měsích umístil fond Generali Prémiový konzervativní fond (2,64 %) a třetí příčku obhájil fond Sporoinvest s tříletou výkonností 2,36 %. Nejlépe umístěný fond - ČSOB Premiéra, sleduje vývoj krátkodobých úrokových sazeb a vyniká relativně nízkou kolísavostí výnosů. Investuje do velice kvalitních a bezpečných instrumentů, převážně nástrojů peněžního trhu a dluhopisů.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde

Smíšené / balancované fondyV této skupině podílových fondů, kde se posuzuje dle tříleté výkonnosti, se nejlépe umístil fond Generali Prémiový dynamický fond s výkonností 7,47 %. Za ním se nově umístil fond ČSOB Private Banking Bohatství (3,46 %) a na třetí příčku klesl fond ČSOB Portfolio Pro listopad 90 (5,94 %). Generali Prémiový dynamický fond je určen pro investory, kteří očekávají vyšší očekávaný výnos a jsou ochotni podstoupit vyšší riziko. Fond je charakteristický tím, že může plynule měnit zastoupení akciové složky portfolia. Akcie jsou široce diverzifikovány jak regionálně tak i sektorově zejména díky instrumentům typu ETF, které pokrývají klíčové světové akciové indexy.

Akciové fondyV kategorii akciových fondů měl znovu nejlepší pětiletou výkonnost fond KBC Equity Fund We Digitize Responsible Inv. USD (14,80 %), který si udržel první příčku z minulého měsíce. Druhé místo tentokrát patřilo fondu Generali Fond ropy a energetiky (7,81 %) a třetí místo nově náleželo fondu Generali Fond východoevropských akcií (5,07 %). Nejlépe umístěný akciový fond KBC Equity Fund We Digitize Responsible Inv. USD investuje především do akcií společností v odvětví technologií. Jedná se o společnosti produkující „high-tech“ výrobky a služby, u kterých se v krátkodobém nebo střednědobém horizontu očekává nadprůměrný růst zisku. Fond je denominován v USD.

Pořadí Společnost Produkt Hodnocení Výkonnost

Krátkodobé investice a fondy peněžního trhu

1. Erste Asset Management ČSOB CZK Medium
*****
5,43 %
2. ČSOB Asset Management KBC Multi Interest ČSOB Krátkodobý **** 5,19 %
3. ČSOB Asset Management KBC Multi Interest Cash USD *** 4,68 %

Dluhopisové fondy

1. ČSOB Asset Management ČSOB Premiéra ***** 3,19 %
2. Generali Investments Generali Prémiový konzervativní fond **** 2,64 %
3. Erste Asset Management Sporoinvest *** 2,36 %

Smíšené / Balancované fondy

1. Generali Investments Generali Prémiový dynamický fond
***** 7,47 %
2. ČSOB Asset Management ČSOB Private Banking Bohatství **** 3,46 %
3. ČSOB Asset Management ČSOB Portfolio Pro listopad 90 *** 5,94 %

Akciové fondy

1. ČSOB Asset Management
KBC Equity Fund We Digitize Responsible Inv. USD

***** 14,8 %
2. Generali Investments Generali Fond ropy a energetiky **** 7,81 %
3. Generali Investments Generali Fond východoevropských akcií
*** 5,07 %
Zdroj: Finparáda.cz

Jaká je metodika tvorby žebříčku?Žebříček obsahuje podílové fondy s největší hodnotou součtu výkonností za tři období, která jsou rovnoměrně rozložena v rámci investičního horizontu jednotlivých typů podílových fondů (u peněžního trhu a garantovaných fondů součet výkonností za 1 měsíc, 6 měsíců a 1 rok; u dluhopisových a smíšených fondů za 1, 2 a 3 roky; u akciových fondů za 1, 3 a 5 let). Souběžně s výkonností se ale hodnotí i TER (viz váha výkonnosti a TER ve výsledné hodnotě je uvedena níže v tabulce).

Parametr hodnocení Váha v %
Vypočtená výkonnost 70
TER (celková nákladovost) 20
Riziko 10

TER je ukazatel celkové nákladovosti, který se vypočítá jako poměr provozních nákladů a hodnoty vlastního kapitálu fondu. Čím je ukazatel TER nižší, tím je pro investora lépe.

U fondů peněžního trhu a garantovaných fondů je pak v přehledu uvedena výkonnost za 1 rok, u dluhopisových a smíšených fondů za 3 roky p.a. a u akciových fondů za 5 let p.a.

Žebříček podílových fondů Obrázek: Pokračuj
Kalkulačka podílových fondů Obrázek: Pokračuj
Sjednání investic Obrázek: Pokračuj

Poznámka:
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.

      
  


Související články:
Finance pro živnostníky a malé firmy: výhody i rizika

Jaký byl vývoj zlata za měsíc listopad?

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc listopad

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v prosinci

Produktové novinky bank v listopadu aneb co nového pro nás banky připravily?
všechny články
Dále v rubrice

Finance pro živnostníky a malé firmy: výhody i rizika

Obrázek: Business kolegové Finanční zdroje dostupné živnostníkům, či malým firmám jsou proměnlivé. Mění se nejen podle situace, v níž se zájemce o financování nachází, ale i podle časového výhledu, s jakým uvažuje o revolvingu, investičním úvěru, dotaci, rizikovém kapitálu...

Jaký byl vývoj zlata za měsíc listopad?

Obrázek: Graf vývoje Zlato je investicí, která si navzdory času uchovává svou hodnotu. Proto je jednou z nejbezpečnějších, stabilních a konzervativních investic. Zlato sice nenabízí vysoké zhodnocení, ale na druhou stranu nese nízké riziko a jeho hodnota...

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc listopad

Obrázek: Nejlepší produkt roku Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank...

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v prosinci

Obrázek: Žebříček Finparády Nový žebříček spořicích účtů a termínovaných vkladů v prosinci. Kdo nabízí nejvyšší sazbu a jaké změny na trhu nastaly? Trinity Bank nově nabízí sazbu 6,28 % p.a. u spořicího účtu...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz