Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Co lze postavit na zahradě?

29.8.2023  |  Valerie Koubová | foto: Pexels
  


Obrázek: Zahrada Vlastníte zahradu nebo ji chcete koupit? Co a za jakých podmínek je na ní možné postavit? Je možná změna v územním plánu?

Pořízení zahrady je levnější, ale...Zahrady jsou oproti zasíťovaným stavebním pozemkům levnější. Nevýhodou ovšem je, že ne vždy je možná změna zahrady na stavební pozemek. Pokud tedy plánujete stavět na zahradě, před koupí pozemku se ujistěte, zda je převod na stavební pozemek možný a zda je pozemek pro stavbu domu vhodný svojí polohou a velikostí. Počítejte i s případnými výdaji na dovedení inženýrských sítí a vybudování příjezdové komunikace. Připravte se také na to, že převod zabere určitý čas a nevyhnete se administrativě, upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Co lze postavit na zahraděNa pozemku vedeném jako zahrada lze postavit především drobné zahradní stavby jako například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo zahradní domek. Některé stavby však potřebují stavební povolení.

Pro stavby s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů není potřeba rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. S příslušným úřadem je nutné řešit stavební záměr pro domek či chatu pro bydlení či rodinnou rekreaci.

Změna zahrady na stavební pozemekPokud je zahrada v místě označeném jako zastavěné nebo zastavitelné území, je velká šance na změnu. Takto označené plochy jsou již zastavěné či jsou určeny územním plánem k zastavění.

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde

Pokud kupujete zahradu se záměrem přeměnit ji na stavební pozemek, jako první nahlédněte do platného územního plánu obce či města.  Tento dokument upravuje základní koncept rozvoje a uspořádání daného místa. Určuje například, kde mohou vzniknout nové stavby, jaké plochy mají sloužit pro bydlení, kde budou komerční prostory nebo třeba park, vysvětluje Miroslav Majer.

Inženýrské sítěPokud lze provést změnu zahrady na stavební pozemek, je nutné prověřit napojení budoucí stavby na inženýrské sítě. Nutné je zajištění přívodu elektřiny a pitné vody. Pokud je možné napojení na kanalizaci, je to velká výhoda. K pozemku musí vést také přístupová cesta z veřejné komunikace. Nutný je bezproblémový příjezd vozidel integrovaného záchranného systému k pozemku.

Nestavební pozemekNa pozemku, u něhož zjistíte z územního plánu, že není zahrnut do zastavitelného území, nelze stavět. Je možné se pokusit o změnu územního plánu, nicméně to je velmi komplikované a časově náročné s nejistým koncem. O změnu je nutné požádat na obecním či městském úřadě.reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,60 % p.a.více
Termínovaný vklad s rekordním úrokem až 7,3 % p.a.více
Účet OPEN - úrok až 6 % p.a.více      
  


Související články:
Denní zprávy

Nový školní rok a výdaje

Nová PRESTO Půjčka od UniCredit Bank: čím vyšší půjčka a delší splatnost, tím nižší sazba

UniCredit Bank nabízí upravenou PRESTO Půjčku. Nově získáte až 1 milion korun na bydlení

UniCredit Bank nabízí při převedení úvěru 30% úsporu na splátce a smartphone zdarmavšechny články
Dále v rubrice

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Češi a pojištění: Desetina Čechů nemá žádné pojištění a dvě třetiny mají špatně nastavenou pojistnou částku

Obrázek: Smlouva Většina Čechů má v současnosti zřízený alespoň nějaký typ pojištění. Z průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů ale vyplývá, že se lidé často pojišťují nedostatečně. Například dvě třetiny Čechů, kteří mají sjednané pojištění nemovitosti...

Máte kontokorent? Zkontrolujte si jeho podmínky

Máte kontokorent a znáte dobře jeho podmínky? Tentokrát jsme si posvítili na banky nabízející kontokorentní úvěry. Za jakých podmínek vám banky kontokorent poskytnou a co se stane, když jej přečerpáte?

Jak jsou ziskové banky v Česku a na Slovensku?

Obrázek: Banky Postupně připravujeme přehled výledků bank v Česku a na Slovensku a to jak za ekonomické ukazatele, tak i za ukazatele klientské úspěšnosti. Zvažujeme hodnocení doplnit...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz