Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Co lze postavit na zahradě?

29.8.2023  |  Valerie Koubová | foto: Pexels
  


Obrázek: Zahrada Vlastníte zahradu nebo ji chcete koupit? Co a za jakých podmínek je na ní možné postavit? Je možná změna v územním plánu?

Pořízení zahrady je levnější, ale...Zahrady jsou oproti zasíťovaným stavebním pozemkům levnější. Nevýhodou ovšem je, že ne vždy je možná změna zahrady na stavební pozemek. Pokud tedy plánujete stavět na zahradě, před koupí pozemku se ujistěte, zda je převod na stavební pozemek možný a zda je pozemek pro stavbu domu vhodný svojí polohou a velikostí. Počítejte i s případnými výdaji na dovedení inženýrských sítí a vybudování příjezdové komunikace. Připravte se také na to, že převod zabere určitý čas a nevyhnete se administrativě, upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Co lze postavit na zahraděNa pozemku vedeném jako zahrada lze postavit především drobné zahradní stavby jako například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo zahradní domek. Některé stavby však potřebují stavební povolení.

Pro stavby s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů není potřeba rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. S příslušným úřadem je nutné řešit stavební záměr pro domek či chatu pro bydlení či rodinnou rekreaci.

Změna zahrady na stavební pozemekPokud je zahrada v místě označeném jako zastavěné nebo zastavitelné území, je velká šance na změnu. Takto označené plochy jsou již zastavěné či jsou určeny územním plánem k zastavění.

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde

Pokud kupujete zahradu se záměrem přeměnit ji na stavební pozemek, jako první nahlédněte do platného územního plánu obce či města.  Tento dokument upravuje základní koncept rozvoje a uspořádání daného místa. Určuje například, kde mohou vzniknout nové stavby, jaké plochy mají sloužit pro bydlení, kde budou komerční prostory nebo třeba park, vysvětluje Miroslav Majer.

Inženýrské sítěPokud lze provést změnu zahrady na stavební pozemek, je nutné prověřit napojení budoucí stavby na inženýrské sítě. Nutné je zajištění přívodu elektřiny a pitné vody. Pokud je možné napojení na kanalizaci, je to velká výhoda. K pozemku musí vést také přístupová cesta z veřejné komunikace. Nutný je bezproblémový příjezd vozidel integrovaného záchranného systému k pozemku.

Nestavební pozemekNa pozemku, u něhož zjistíte z územního plánu, že není zahrnut do zastavitelného území, nelze stavět. Je možné se pokusit o změnu územního plánu, nicméně to je velmi komplikované a časově náročné s nejistým koncem. O změnu je nutné požádat na obecním či městském úřadě.

      
  

všechny články
Dále v rubrice

ČSOB nabízí financování nemovitostí v zahraničí

Toužíte po nemovitosti v zahraničí a nevíte, jak ji financovat? ČSOB nabízí financování nemovitosti v zahraničí, a to za stejných podmínek jako standardní hypoteční úvěr. Více se dozvíte v našem článku...

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Obrázek: Byty Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ či jak na dotace na vlastní bydlení a zvýhodněné úvěry pro žadatele mladšího věku...

Náklady na povinné ručení v dubnu nepatrně stouply

Obrázek: Auto Náklady na pojištění typického vozu se v měsíci dubnu nepatrně zvýšily. Provozovatelé běžných vozidel, které zastupuje Broker Consulting POVIndex, toto zvýšení téměř nepocítili. Konkrétně se hodnota zvýšila z březnových 6 907 korun na dubnových 6 927 korun...

všechny články v rubrice

   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz