Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc květen

31.5.2023  |  Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
  


Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank. Přinášíme vám žebříček podílových fondů za měsíc květen.


Na Finparádě si můžete srovnat fondy z nabídky bank a pojišťoven. Konkrétně se jedná o společnosti - Erste Asset Management, ČSOB Asset Management, Allianz Global Investors a Generali Investments. Ve srovnání můžete najít celkem 186 podílových fondů.

V květnu jsme zaznamenali lepší průměrnou výkonnost u nejlépe vyhodnocených fondů v kategorii krátkodobých investic a akciových fondů. Naopak zhoršení oproti předchozímu měsíci jsme zaregistrovali u dluhopisových a smíšených fondů.

Srovnání podílových fondů z nabídky bank najdete zde

Krátkodobé investice a fondy peněžního trhuKrátkodobé investice jsou posuzovány dle jednoleté výkonnosti a nejlépe se jako předchozí měsíc umístil fond Optimum Fund ČSOB Krátkodobých dluhopisů s výkonností 4,01 %. Druhé a třetí místo také zůstalo beze změny a tyto příčky obsadily fondy KBC Multi Interest ČSOB Krátkodobý s výkonností 4,16 % a KBC Multi Interest Cash USD s roční výkonností 3,20 %. Záměrem vítězného fondu v této kategorii je překonat výnosy ze standardních vkladových účtů na 9 měsíců a dosáhnout zajímavějšího zhodnocení.

Dluhopisové fondyPrvní místo v dluhopisových fondech znovu patřilo fondu ČSOB Premiéra, který i tento měsíc navýšil svojí výkonnost (2,37 %). Hned za ním se jako v dubnu umístil fond Generali Prémiový konzervativní fond (2,56 %) a třetí příčku si obhájil i fond Sporoinvest s tříletou výkonností 1,53 %. Nejlépe umístěný fond - ČSOB Premiéra, sleduje vývoj krátkodobých úrokových sazeb a vyniká relativně nízkou kolísavostí výnosů. Investuje do velice kvalitních a bezpečných instrumentů, převážně nástrojů peněžního trhu a dluhopisů.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


Smíšené / balancované fondyV této skupině podílových fondů, kde se posuzuje dle tříleté výkonnosti, se nejlépe umístil fond Generali Fond živé planety s výkonností 12,46 %, která byla nižší oproti předchozímu měsíci. Za ním se umístil fond Generali Prémiový dynamický fond (9,03 %) a na třetí příčku se nově dostal fond Akciový Mix FF od společnosti Erste Asset Management (7,53 %). Generali Fond živé planety se zaměřuje na společnosti působící v oblastech jako jsou např. zpracování a úprava vody, ekologický controlling, recyklace, biopotraviny, alternativní zdroje energie, nové materiály.

Akciové fondyV kategorii akciových fondů měl nejlepší pětiletou výkonnost fond KBC Eco Fund Alternative Energy Responsible Investing (16,21 %), který si obhájil první příčku z předchozího měsíce. Druhé a třetí místo patřilo také fondům od ČSOB, konkrétně fondu KBC Equity Fund We Digitize Responsible Inv. USD (12,53 %) a fondu Fund World (9,17 %). Nejlépe umístěný akciový fond - KBC Eco Fund Alternative Energy Responsible Investing, se snaží dosahovat výnosu tak, že investuje do oblasti alternativní energie a bere v úvahu všechny regiony. Fond investuje nejméně 75 % svého majetku do akcií společností, které se aktivně zabývají touto oblastí, a to udržitelným a společensky odpovědným způsobem.

Pořadí Společnost Produkt Hodnocení Výkonnost

Krátkodobé investice a fondy peněžního trhu

1. ČSOB Asset Management Optimum Fund ČSOB Krátkodobých dluhopisů *****
4,01 %
2. ČSOB Asset Management KBC Multi Interest ČSOB Krátkodobý **** 4,16 %
3. ČSOB Asset Management KBC Multi Interest Cash USD *** 3,20 %

Dluhopisové fondy

1. ČSOB Asset Management ČSOB Premiéra ***** 2,37 %
2. Generali Investments Generali Prémiový konzervativní fond **** 2,56 %
3. Erste Asset Management Sporoinvest *** 1,53 %

Smíšené / Balancované fondy

1. Generali Investments Generali Fond živé planety
***** 12,46 %
2. Generali Investments Generali Prémiový dynamický fond **** 9,03 %
3. Erste Asset Management Akciový Mix FF *** 7,53 %

Akciové fondy

1. ČSOB Asset Management KBC Eco Fund Alternative Energy Responsible Investing
***** 16,21 %
2. ČSOB Asset Management KBC Equity Fund We Digitize Responsible Inv. USD **** 12,53 %
3. ČSOB Asset Management Fund World *** 9,17 %
Zdroj: Finparáda.cz

Jaká je metodika tvorby žebříčku?Žebříček obsahuje podílové fondy s největší hodnotou součtu výkonností za tři období, která jsou rovnoměrně rozložena v rámci investičního horizontu jednotlivých typů podílových fondů (u peněžního trhu a garantovaných fondů součet výkonností za 1 měsíc, 6 měsíců a 1 rok; u dluhopisových a smíšených fondů za 1, 2 a 3 roky; u akciových fondů za 1, 3 a 5 let). Souběžně s výkonností se ale hodnotí i TER (viz váha výkonnosti a TER ve výsledné hodnotě je uvedena níže v tabulce).

Parametr hodnocení Váha v %
Vypočtená výkonnost 70
TER (celková nákladovost) 20
Riziko 10

TER je ukazatel celkové nákladovosti, který se vypočítá jako poměr provozních nákladů a hodnoty vlastního kapitálu fondu. Čím je ukazatel TER nižší, tím je pro investora lépe.

U fondů peněžního trhu a garantovaných fondů je pak v přehledu uvedena výkonnost za 1 rok, u dluhopisových a smíšených fondů za 3 roky p.a. a u akciových fondů za 5 let p.a.

Poznámka:
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.

      
  


Související články:
Jaký byl vývoj zlata za měsíc září?

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc září

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Kníže Václav nejen jako vládce, světec, ochránce, ale svatováclavský dukát patří k nejpopulárnějším českým mincím

Burza cenných papírů Praha - FinSeriál díl 21
všechny články
Dále v rubrice

Jaký byl vývoj zlata za měsíc září?

Obrázek: Graf vývoje Zlato je investicí, která si navzdory času uchovává svou hodnotu. Proto je jednou z nejbezpečnějších, stabilních a konzervativních investic. Zlato sice nenabízí vysoké zhodnocení, ale na druhou stranu nese nízké riziko a jeho hodnota...

Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc září

Obrázek: Nejlepší produkt roku Podílový fond je soubor majetku (například akcií a dluhopisů), který je obhospodařován investiční společností. Jde o tzv. kolektivní způsob investování. Na Finparádě se zaměřujeme na podílové fondy z nabídky tuzemských pojišťoven a bank...

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Obrázek: Ilustrace robo advisor Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy...

Kníže Václav nejen jako vládce, světec, ochránce, ale svatováclavský dukát patří k nejpopulárnějším českým mincím

Obrázek: zlate mince První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám „Otec vlasti“ Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava, patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl....

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz