Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Srovnání výsledků soutěže Finparáda - Finanční produkt roku 2022 v Česku a na Slovensku

7.3.2023  |  Michal Mošnička | foto: Finparáda
  


Obrázek: BankaNa Slovensku společnost Scott & Rose vyhlásila první ročník Finparáda - Finanční produkt roku 2022, a tak je možné poprvé srovnat nabídku nejlepších finančních produktů, jak v Česku, tak i na Slovensku, a to navíc s ohledem na fakt, že řada bank i pojišťoven působí na obou trzích. Například Česká spořitelna i Allianz, které v ČR měly nejvíce oceněných produktů, na Slovensku nezabodovaly a naopak nízkonákladové banky jako mBank či Fio se produktově prosazují na obou trzích. ČSOB pak více boduje na Slovensku než v ČR.


Běžné účty a vkladové produktyCo se běžných účtů týče, bodovaly na Slovensku hned dvě banky, které působí i v Česku, a to Fio banka – Fio osobný účet, která se umístila první a třetí místo obsadila UniCredit Bank s účtem START.

U vkladových produktů spořicí účty  a termínované vklady nabízely shodně nejlepší sazby v roce 2022 lokání hráči. Přestože v Česku Fio banka v žádné vkladové kategorii nebodovala, na Slovensku získala třetí místo za nabídku termínovaných vkladů a ve zvyšování sazeb pokračuje i v roce 2023. Nabídka sazeb se ale na obou trzích odvíjí zcela odlišně vzhledem k tomu, že SR má Euro. Průměrná sazba tak v roce 2022 u spořících účtů v SR byla  0,17 % a u termínovaných vkladů  činila průměrná sazba u všech fixací a všech objemů  0,13 %, kdežto v ČR se sazba u spořících účtů pohybovala na hranici 1,77 %  a u termínovaných vkladů 1,28 %.

Půjčky a hypotékyU spotřebitelských úvěrů zabodovaly hned dvě banky působící jak v ČR, tak v SR, a to ČSOB a mBank, která shodně získala na obou trzích třetí místo. U hypoték na Slovensku bodovala ČSOB, která obecně v hypotékách v ČR boduje za poslední roky výjimečně, přestože má v ČR specializovanou Hypotéční banku.

 
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Kalkulačka spoření, nejvýhodnější spořicí účty od bank i záložen - zde


Nabídka pojišťovenNa obou trzích zcela dominuje nabídka pojištění schopnosti splácet od BNP Paribas Cardif. Pojišťovna se specializuje na tento druh pojištění, které nabízí jako doplňkový produkt k půjčkám i hypotékám pro více bank v Česku i na Slovensku.

U rizikového životního pojištění jsou na Slovensku za rok 2022 v prvním TOPu pojišťovny, které sice všechny tři působí na českém i slovenském trhu, ale ani jedna nezískala ocenění za rok 2022 na tom českém. Jedná se o Uniqa, Generali a NN Životná poisťovňa.

Český a slovenský trh je pro evropské finanční skupiny zajímavýU některých finančních skupin je trh Česka a Slovenka jedním ze stěžejních. Například pro skupinu Erste nebo pro koncern UNIQA Insurance Group. Český a slovenský trh za UNIQA přinesly téměř třetinu mezinárodního pojistného (17 evropských trhů mimo Rakousko) a výrazně se podílely i na dosaženém zisku skupiny. UNIQA měla ve svém kmeni bezmála 3 miliony pojistných smluv českých a slovenských zákazníků.

Erste Group je bankovní skupina, která působí v Rakousku, České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. Celkový počet klientů je přes 16 milionů z toho 4,5 mil v ČR.
Skupina Erste skončila rok 2022 s hospodářským výsledkem 2,16 mld. Eur, z toho 20,2 mld. Kč za český trh.

Výsledky Finparáda - Finanční produkt roku 2022 v Česku a na SlovenskuVyhlášení dvanáctého ročníku Finparáda - Finanční produkt roku 2022 v Česku najdete zde

Vyhlášení prvního ročníku Finparáda - Finanční produkt roku 2022 na Slovensku najdete zde
      
  


Související články:
Plánování a čerpání dovolené. Na co máte nárok?

Produktové novinky bank v květnu aneb co nového pro nás banky připravily?

Zrušení limitu DSTI a nový Swiss Life Hypoindex

Denní zprávy

Po více jak dvanácti letech Air Bank spouští nabídku pro podnikatelevšechny články
Dále v rubrice

Zrušení limitu DSTI a nový Swiss Life Hypoindex

ČNB zrušila limit DSTI. Jaký vliv to bude mít na hypoteční trh? Klesnou sazby úvěrů nebo se jich tato změna nedotkne? Aktuální data a komentáře k vývoji hypotečních úvěrů přinášíme v našem článku...

Denní zprávy

Obrázek: Denní zprávy Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše...

Po více jak dvanácti letech Air Bank spouští nabídku pro podnikatele

Obrázek: Air Bank Po více jak dvanácti letech chce Air Bank přinést i pro podnikatele nové prvky bankovnictví, povede se jí to? Výzkumy říkají, co mají podnikatelé za přání, ale jaká je realita? Neposunul se bankovní trh za dvanáct let dál...

Žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů v červnu

Obrázek: Žebříček Finparády Na Finparádě jsme aktualizovali žebříčky spořicích účtů a termínovaných vkladů. Poslední měsíce žádné výrazné změny nepřinesly a proto ani pořadí v tomto měsíci není překvapivé. Nejlepší spořicí účet nadále nabízí Max banka, UniCredit Bank, Trinity Bank a NEY spořitelního družstvo...

všechny články v rubrice

   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz