Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Srovnání půjček na internetu aneb Jak na to?

16.1.2023  |  Komerční článek | foto: Pixabay
  


Obrázek: RucePorouchalo se vám auto, rozbila myčka nebo nastaly jiné neočekávané výdaje, které prostě musíte zaplatit? Našetřeno nemáte, tak uvažujete o půjčce, ale nechcete se spálit a naletět nějakému lichváři? Hledáte tu nejvýhodnější půjčku? Porovnejte si je na internetu. Jak na to?


Kdy si opravdu půjčit?Jsou mezi námi tací, kteří by si půjčovali pořád dokola, nebo tací, kteří si půjčí peníze i na to, co nepotřebují. Takovým půjčkám je lepší se vyhnout, když ale není zbytí a vy finance potřebujete na něco, bez čeho se prostě neobejdete, není půjčka žádná ostuda. Tedy pokud ji dokážete řádně a včas splácet.

Půjčkou se rozumí finanční produkt, kdy vám banka nebo jiná instituce půjčí peníze, které vy následně pravidelně splácíte, a to včetně úroků jako odměny věřiteli za to, že vám je půjčil. Půjčky poskytují jak bankovní, tak nebankovní instituce, vždy je lepší dát přednost té bankovní. Proč?

Podmínky půjček se liší společnost od společnosti, bankovní půjčky jsou ale v každém případě důvěryhodnější, přece jenom banky podléhají dozoru Česné národní banky. Navíc se většinou můžete těšit i na výhodnější úrok než u nebankovní společnosti, která podléhá jen obecné legislativě. Sice musíte počítat s tím, že banka si vás a vaši schopnost splácet důkladně prověří a bude po vás chtít doložit i výši příjmu, to se ale vyplatí podstoupit, protože díky tomu existuje menší riziko, že přeceníte svoje schopnosti splácet.

Jak porovnat jednotlivé půjčky a vybrat si tu nejvýhodnější?Prvním krokem při výběru půjčky je vždy spočítat, kolik si opravdu potřebujete půjčit. Klidně můžete připočíst nějakou malou rezervu, ale nepřehánějte to s ní, ať vás to nesvádí k tomu, že byste si zbytečně pořídili něco, co nepotřebujete jen proto, že máte k dispozici peníze.

Jakmile v tomhle máte jasno, určitě budete půjčku vybírat podle:
  • Výše splátky
  • Doby splácení
  • Výše úroků
  • Výše poplatků
  • Důvěryhodnosti společnosti, u které si chcete půjčit. Poptejte se známých nebo kolegů, zda s bankou mají zkušenost.
Víte, že samotná splátka úvěru má dvě části? Nazýváme je úrok a úmor, úrokem se rozumí odměna věřiteli a úmorem splátka jistiny úvěru. Úrok se nastavuje podle úrokové sazby, obsahuje ale i další poplatky.

Obrázek: Kalkulačka

Zajímejte se i o RPSNVšechny výše zmíněné parametry jsou jistě důležité, nezjistíte z nich ale, o kolik je která nabídka výhodnější. Jde to ale vůbec? Ano, ale musíte se podívat na další parametr, tím je roční procentní sazba nákladů, zkráceně RPSN.

RPSN vás totiž seznámí s celkovými náklady na úvěr a tím umožní porovnat nabídky a vybrat si tu nejvýhodnější. Zahrnuje nejrůznější poplatky (za vedení účtu, správu úvěru, převod peněz i poskytnutí úvěru) i pojištění schopnosti splácet. Čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější.


      
  


Související články:
Téměř 80 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Najdou bydlení na vesnici?

Hypoteční úvěry na jaře

Změny u stavebních spořitelen v březnu

Produktové novinky bank v únoru aneb co nového pro nás banky připravily?

Vývoj hypotečních sazeb v březnu

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

reklama

Hypotéka - až do výše 90 % hodnoty nemovitostivíce
Kreditní karta - vedení zdarma a cashback 1 %více
mHypotéka Light - Není nad výhodnou hypotéku!více
mPůjčka Plus - Garance nejlevnější půjčkyvíce
všechny články
Dále v rubrice

Hypoteční úvěry na jaře

Přinášíme vám pravidelnou informaci o vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Úrokové sazby v minulém týdnu upravila MONETA Money Bank a UniCredit Bank. Tento týden se k nim přidala Raiffeisenbank se snížením sazeb...

Změny u stavebních spořitelen v březnu

Obrázek: Domy Přinášíme vám pravidelnou informaci o změnách v poplatcích a úrokových sazbách u tuzemských stavebních spořitelen. Sazebníky na konci února upravila Modrá pyramida stavební spořitelna a Raiffeisen stavební spořitelna. Přehled všech změn a aktuálních akcí stavebních spořitelen najdete v článku...

Produktové novinky bank v únoru aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Blok a notebook Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu února letočního roku oznámily Česká spořitelna, Air Bank, Fio banka, Raiffeisenbank a ČSOB. Přehled všech produktových novinek...

Vývoj hypotečních sazeb v březnu

Přinášíme vám pravidelnou informaci o vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Změny úrokových sazeb nastaly u Fio banky a UniCredit Bank. A jaký je Fincentrum Hypoindex pro březen? Více najdete v našem článku...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz