Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Nejlepší finanční tipy pro generaci Z

7.9.2022  |  Komerční článek
  


Obrázek: ŽenaVzhledem k tomu, že životní náklady stále rostou a ceny pohonných hmot dosahují rekordních výšek, pociťuje mnoho lidí finanční tlak. To platí zejména pro mladé lidi, kteří vyrůstají ve složitém a neustále se měnícím ekonomickém prostředí. Přečtěte si užitečné tipy, jak spravovat osobní finance v mladém věku.


Pandemie byla katalyzátorem toho, že se svět stává stále více bezhotovostním, a v posledních letech stále více mladých lidí využívá platformy a online poskytovatele typu „kup teď, zaplať později“, podléhá podvodům s kryptoměnami nebo je vystaveno finančním dezinformacím na sociálních sítích. Tyto hrozby jsou pro generaci Z ze své podstaty jedinečné, protože ještě před deseti lety neexistovaly.

Abychom pomohli bojovat proti těmto rizikům a vybavili mladé lidi znalostmi a dovednostmi potřebnými k vybudování zdravého vztahu k penězům, musíme rozhovory o penězích a financích učinit reálnější a praktičtější.

Výuka finanční gramotnosti má potenciál posílit postavení mladých lidí, poskytnout jim větší finanční jistotu a sebevědomí a zlepšit sociální mobilitu. Podle průzkumu se 67 % mladých lidí necítí jistě při plánování své finanční budoucnosti, a právě proto nikdy nebyla finanční gramotnost důležitější.

Níže uvádíme několik nejlepších finančních tipů pro generaci Z:Buďte opatrní při používání platforem pro půjčování peněz

V posledních několika letech se platformy pro půjčování peněz dostávají stále více do popředí a jsou dostupnou platební možností u většiny internetových obchodů. Tyto platformy mladým lidem značně usnadňují zadlužení, aniž by si to uvědomovali, protože je mohou používat jako výchozí platbu při nákupech v nejrůznějších internetových obchodech.

Na rozdíl od běžných nákupů umožňují systémy „kup teď a plať později“ mladým lidem impulzivní nákupy, aniž by měli předem potřebné finanční prostředky – a to může vést k neudržitelnému zadlužení a hrozí, že to bude mít dopad na budoucí úvěrové skóre mladých lidí. Pokud si mladí lidé nedají pozor, mohou se dostat do pasti nakupování zboží, které si nemohou dovolit.

Pokud jde o peníze, schopnost dobře s nimi hospodařit je součástí zdravého životního stylu. Mnozí z nás mohou podléhat pokušení impulzivních nákupů, zvláště když je tak snadno dostupný přístup k programům „kup teď, zaplať později“, ale je opravdu důležité mít plán, jak dluh splatit. Vyplatí se také stanovit si limity výdajů, abyste si kupovali jen to, co si můžete dovolit zaplatit.

Využívejte slevy

S rostoucími životními náklady nebyly slevy pro mladé lidi nikdy důležitější – přesto je mnozí nevyužívají ve svůj prospěch. Řada značek a poskytovatelů služeb nabízí studentské slevy prostřednictvím platforem, jako je ISIC. Při nákupu příštího páru tenisek byste měli využít tyto webové stránky, abyste ušetřili.

Finančně se vzdělávejte

Je důležité seznámit se s finančními pojmy a prohloubit si znalosti o finančních produktech a službách, jako jsou penze, spořicí účty a investice. Existuje mnoho způsobů, jak toho můžete dosáhnout, například prostřednictvím online vzdělávání nebo sledováním influencerů v oblasti osobních financí na TikToku, YouTube nebo Instagramu.

Nezapomeňte však, že je opravdu důležité, abyste si udělali vlastní průzkum – a pokud nabídka kryptoměn zní až příliš lákavě, zřejmě se jedná o podvod. Zvažte také, zda je reklama, v níž vystupuje známý influencer a která vás nabádá k investování peněz, skutečná, nebo zda se nejedná o další „scam“.

Vytvořte si rozpočet

I když to zní jako samozřejmost, spoření a stanovení rozpočtu nikdy nebylo důležitější. Nicméně i když může být těžké sledovat své výdaje, existuje řada aplikací, které jsou skvělé a udělají těžkou práci za vás. V současné době mnoho mobilních bank upozorňuje na vaše výdaje, což znamená, že můžete zjistit, kde musíte být šetrnější, abyste během roku ušetřili.

Sestavování rozpočtu je skvělé také proto, že vás zbaví jakéhokoli prvku překvapení (například pandemie, recese atd.), pomůže vám plánovat dopředu a dodá vám klid ohledně vašich financí, což pomáhá snížit finanční úzkost.

Používejte online srovnávače

Existují výhodné nabídky od různých výrobců zboží či poskytovatelů služeb, pokud jste ochotni je hledat. Pomocí srovnávacích webů můžete ušetřit na všem od účtů za energie až po telefonní smlouvy. Trocha času stráveného vyhledáváním vám může ušetřit značné peníze a zabránit přeplácení účtů.

Nebankovní půjčky

Pokud se rozhodnete pro využití půjčky, hledejte takové poskytovatele, kteří se zaměřují se svými finančními produkty pro mladší generaci. Hledejte vždy takového poskytovatele nebankovních půjček, který má dobré reference a zkušenosti na trhu. Licence ČNB může napovědět, ale její získání také není zárukou serióznosti.

Autorem článku je společnost ZOXO.


      
  


Související články:
Jak jednoduše srovnat půjčky

Air Bank zvýhodnila půjčku. A nebyla sama

Česká spořitelna garantuje úrokovou sazbu při převzetí hypotéky

Ceny chat a chalup klesají

Žebříček spotřebitelských úvěrů v listopadu

Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

reklama

Kreditní karta - vedení zdarma a cashback 1 %více
Hypotéka - až do výše 90 % hodnoty nemovitostivíce
Půjčka - na malé i velké věci od 2 000 Kčvíce
mHypotéka Light - Není nad výhodnou hypotéku!více
mPůjčka Plus - Garance nejlevnější půjčkyvíce
všechny články
Dále v rubrice

Jak jednoduše srovnat půjčky

Obrázek: Peníze Možností, jak si půjčit peníze, existuje na trhu celá řada. Jak si srovnat půjčky, na co se při výběru zaměřit a jak si rozhodování usnadnit...

Air Bank zvýhodnila půjčku. A nebyla sama

Obrázek: Peníze Air Bank na začátku tohoto týdne oznámila, že zvýhodnila spotřebitelský úvěr, který lze tak nově získat s úrokovou sazbou od 4,90 procenta ročně. Úrokové sazby u půjček snížila rovněž UniCredit Bank, a to na 5,99 procenta...

Česká spořitelna garantuje úrokovou sazbu při převzetí hypotéky

Obrázek: Dům a peníze Česká spořitelna nově umožňuje klientům při prodeji nemovitosti převzít kupujícími hypotéku s původní úrokovou sazbou, která je často zafixována na několik let dopředu a ve většině případů má výhodnější podmínky...

Ceny chat a chalup klesají

Obrázek: Chata Ještě před rokem byl nedostatek chat a chalup. Rekreační nemovitosti se prodávaly za přemrštěné ceny. Kdo chatu opravdu chtěl a počkal, na tom určitě vydělal. Ceny totiž rapidně klesly...

všechny články v rubrice


   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz