Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

1.6.2020  |  Zdeněk Bubák, zpráva Broker Trust
  


Obrázek: InvestorMáme za sebou prvních pět měsíců roku 2020 a je nutné dodat, že pro investory to byly divoké časy. Které staré známé pravdy se potvrdily a jaké si vzít poučení pro následující měsíce? Přinášíme vám rady a tipy od Václava Pecha, analytika společnosti Broker Trust.1. Zdravý rozum fungujeMinulý rok byl pro akcie mimořádně příznivý. Viděli jsme růst navzdory jakýmkoliv negativním zprávám, politickému napětí či horšícím se datům z ekonomik. Kdo přemýšlel hlavou, musel vědět, že korekce je nevyhnutelná. Chyběl ale katalyzátor. Ten přišel v podobě nemoci COVID-19. Korekce nás překvapila svojí rychlostí, která neměla v historii obdoby. Realističtí investoři se zdravým rozumem a špetkou zkušenosti ale měli dost času se na ni připravit.

2 Diverzifikace, diverzifikace, diverzifikaceV rámci přípravy bylo rozumné v portfoliích snížit váhu akcií jejich prodejem a výběrem zisků po štědrém roce 2019. Možností bylo navýšit v portfoliu podíl hotovosti nebo ho zajistit proti propadu například pomocí opcí či rozložením prostředků mezi aktiva jako zlato či dluhopisy. Portfolio obsahující 60 procent akcií, 30 procent dluhopisů a 10 procent zlata prodělalo letos oproti čistě akciovému indexu jen třetinový pokles a aktuálně už zažívá další ziskový rok.

Žebříček s nejlepšími podílovými fondy podle odborníků - zde
Porovnání podílových fondů. Který je nejvýnosnější, jaké si účtují poplatky? - zde


3. Neinvestovat není řešeníVývoj na trzích v letošním roce je divoký. Přesto však dosavadní výsledky potvrzují další známou pravdu. A sice tu, že neinvestovat není řešení. Míra inflace je (nejen) letos v České republice vysoká a hodnota peněz „bezpečně zaparkovaných“ na běžných a spořicích účtech se postupně vypařuje. Za rok inflace „ukousla“ z peněz více jak tři procenta. Oproti tomu již zmiňované diverzifikované portfolio za posledních 12 měsíců přineslo investorovi více jak třináctiprocentní zhodnocení. A to máme za sebou nejrychlejší korekci v historii.

Dost bylo minulosti. Co nás čeká a co nás nemine? Netuším, křišťálovou kouli mám v opravě. Začala házet podivné odstíny, tak jsem ji nechal srovnat. Už je to dvacet let a stále nic.  Současná situace na trhu je ale mimořádně optimistická. Akciové indexy letí vzhůru. Ty technologické se již vyšplhaly na svá historická maxima, ostatní velkou část ztrát umazaly. A to i přesto, že data přicházející z ekonomik jsou z historického pohledu hrůzostrašná. Trhy ale věří, že tato situace je pouze dočasná.

Argumenty pro růst


  • Vývojem účinné vakcíny proti COVID-19 se zabývají nejlepší mozky množství farmaceutických firem. Některé jsou se svými výrobky dokonce už v závěrečné, třetí fázi testování. Virus už brzy nebude problém.
  • Díky vakcíně nebude virus bránit lidem v práci, firmy začnou naplno vyrábět a nynější špatná makroekonomická data odezní. Už nyní i firmy z nejpostiženějších odvětví hlásí ve srovnání s počátkem dubna zlepšení.
  • Trhům přinášejí nebývale silnou podporu centrální banky a také vlády jednotlivých států na sanaci následků ekonomické paralýzy nešetří.
  • Analytická obec prakticky jako celek očekává prudké oživení ve tvaru písmene V. Prudký pokles, kterého jsme byly svědky, vystřídá stejně rychlé oživení.
Shrňme si tuto optimistickou variantu: Virus se v dohledné době vyřeší, situace se už teď pozvolna zlepšuje, akciové trhy letí vzhůru a s centrálními bankami v zádech můžeme hledět k lepším zítřků. Co se může pokazit?

Argumenty těch opatrnějších


  • Pokrok ve vývoji vakcíny je hezká věc, ale jejího použití v nejbližších měsících se nedočkáme. Závěrečná třetí fáze vývoje léku je nejdelší a absolutně nejnákladnější, schvalovací proces se také může protáhnout. Ano, s vakcínou to vypadá nadějně, ale s jejím zavedením před příchodem očekávané druhé vlny onemocnění počítat nelze.
  • Druhá vlna a opětovné zpomalení, až zastavení ekonomiky je věc, které se unisono obávají lídři prakticky všech významných společností, které v USA ohlašovaly výsledky hospodaření. Podmínky pro podnikání se pomalu zlepšují, ale druhá vlna by jim zasadila velkou ránu.
  • Akciové trhy prudce rostou už druhý měsíc. Kdo tlačí ceny nahoru? Peníze velkých fondů, jejichž manažeři vidí dlouhodobé investiční příležitosti? Velmi pravděpodobně ne. Legendární Warren Buffett navyšuje své volné peníze, prodal například všechny akcie leteckých společností – ty se podle něho na loňské úrovně dlouho nepodívají. A prý ani na dně březnového propadu nenašel jasné dlouhodobé investiční příležitosti jako za finanční krize. Další z legendárních manažerů Stanley Druckenmiller říká, že aktuální poměr mezi možným výnosem a ztrátou je nejhorší, který kdy na trhu viděl. Na trhu je ale i tak mimořádný příval peněz nových investorů. USA hlásí historicky největší počet nově založených obchodních účtů.
  • Jsou za růstem tedy jen peníze nových lidí na trhu? To by pro další vývoj nebyla dobrá informace. Ale ani ty to nejsou. Za drtivou většinou obchodů je potřeba hledat HFT algoritmy (High frequency traders) a „day tradery“ (obchodníci, kteří během dne udělají více obchodů) pracující na základě technické analýzy, momenta nebo numerické analýzy. Co se stane, až se numerické modely změní? Až se trend a momentum na trhu otočí? Přijde opět řada na fundament? 
  • A jak je to s tím oživením ve tvaru písmene V? Na to nejlépe odpověděl jeden z významných šéfů společností sídlících na Wall Street: „Oživení ve tvaru písmene V vytvoříte tak, že přimějete všechny věřit v to, že přijde.“ A to se zatím daří.
Jak by se v protichůdných argumentech měl vyznat investor? Vraťme se na začátek a použijme zdravý rozum. Trhy již více jak měsíc strmě rostou a svým růstem dohnaly většinu svých ztrát. Makroekonomická situace je nadále špatná, i když krátkodobě vykazuje zlepšení. Vakcína do příchodu druhé vlny zcela jistě nebude. Na místě je tedy opatrnost. Korekce růstu, který započal v březnu, může přijít a s velkou pravděpodobností přijde. Hrnout se v tuto chvíli na trh se sto procenty svého kapitálu nebude rozumná volba.

Neinvestovat ale není řešení. Nebo je to prakticky vždy špatné řešení. Peníze na trh určitě patří a nebál bych se tam z částí prostředků vstoupit už nyní. Základní obranou taktickou zůstává nadále diverzifikace.

Autor textu: Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

      
  


Související články:
Produkt veřejnosti 2020 na Finparádě: Nové finanční produkty v anketě. Hlasujte pro ten váš oblíbený

Více než polovina Čechů sjednává finanční produkty online: Co všechno a kde můžete online sjednat?

UNIQA příští rok nabídne doplňkové penzijní spoření a investice

Drobné investice při platbě kartou u Equa bank "frčí". Investovat bez vstupních poplatků můžete až do konce roku

Změny v poplatcích bank v říjnu. Kdo zlevnil, kdo zdražil?všechny články
Dále v rubrice

Produkt veřejnosti 2020 na Finparádě: Nové finanční produkty v anketě. Hlasujte pro ten váš oblíbený

Obrázek: Kalkulačka s penězi a autíčkem Finparáda.cz ve spolupráci s analytickou společností Scott & Rose bude již tradičně na začátku příštího roku vyhodnocovat nejlepší finanční produkty roku za rok 2020. Kromě kategorií, které hodnotí odborníci...

Více než polovina Čechů sjednává finanční produkty online: Co všechno a kde můžete online sjednat?

Obrázek: Notebook Z finančních produktů si Češi online nejčastěji sjednávají běžný účet. Uvedla to téměř polovina dotazovaných v průzkumu Raiffeisenbank realizovaném prostřednictvím platformy Instant Research mezi 880 respondenty...

UNIQA příští rok nabídne doplňkové penzijní spoření a investice

Obrázek: UNIQA pojišťovna V polovině října letošního roku se UNIQA pojišťovna stala stoprocentním vlastníkem společností AXA v České republice, Slovenské republice a Polsku. UNIQA v České republice díky integraci získala 800 tisíc klientů AXA...

Drobné investice při platbě kartou u Equa bank "frčí". Investovat bez vstupních poplatků můžete až do konce roku

Obrázek: Mince Drobné investice při platbě kartou si u Equa bank za dva roky fungování oblíbilo mnoho klientů, využívá je už každý třetí investiční klient. Roste zájem i o klasické investice do podílových fondů. Až do konce letošního roku...

všechny články v rubrice


   
 
Nejlepší produkty roku 2020
Vítěze vyhlásíme na Finparádě a v dalších médiích 2.2.2021
Banka Creditas
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz