Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Aktuality z pojišťoven na přelomu května a června. Na co by měli myslet vodáci a nové autopojištění

29.5.2020  |  Zdeněk Bubák, zpráva z UNIQA a Directu
  


Obrázek: Žena v autěPřinášíme vám aktuální informace od pojišťoven. Na co mají pamatovat vodáci při provozování své zájmové činnosti? Vodácká sezóna se právě rozjíždí a je třeba myslet na všechna rizika, která milovníkům tohoto sportu hrozí. Direct pojišťovna oznámila, že spouští nové autopojištění? V čem je specifické?Vodákům začíná hlavní sezóna. Jak se na vodě chovat a jak se pojistitČeská populace miluje sjíždění řek. Četné půjčovny na různých řekách svými službami ještě umocňují zájem o plavbu na kánoích nebo na raftech. Období červen až září je hlavní vodáckou sezónou. Navíc letos i v době pocovidové je možné se této rekreační aktivitě věnovat prakticky bez větších omezení. Ale voda je živel, a proto pohyb na ní má svá pravidla. Pro všechny případy se vyplatí se rovněž pojistit. Rady a tipy pro vás připravila pojišťovna UNIQA.

Co je třeba dodržovat na voděZákladem je dostatečná a vhodná výbava každého vodáka. V současné době si většina zájemců vybírá potřebné věci v půjčovnách. Lodě jsou vyráběny z odolných hmot, k dispozici jsou různé velikosti a provedení záchranných vest a přileb. U vesty a přilby není důležité jen je „mít“, ale také je správně nasadit a upevnit: přilbu pod bradou a nesmí na hlavě volně „kloktat“. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla. Zejména u dětí je nezbytné vše překontrolovat a přitáhnout. Jinak hrozí, že jim vesta naopak vyjede nahoru na hlavu nebo se z trupu uvolní, což naopak záchranu z vody ztěžuje. Je-li vesta nová, určitě se vyplatí ji napřed vyzkoušet „v akci“, tedy přímo ve vodě, zda dítě nese tak, jak má – tedy udržuje ho nad hladinou a tlačí mírně na záda. Rozhodně se nedoporučují pomůcky vhodné na koupaliště – nafukovací kruhy nebo křidélka apod. V lodi je dobré mít po ruce záchranný házecí pytlík. Jeho použití je jednoduché a v prekérních situacích může zachraňovat životy.

Pozornost je nutné věnovat vhodnému obutí tak, aby drželo na noze pevně. Nikdy nelze splouvat řeky naboso.

Před každým složitějším úsekem, například většími peřejemi, překážkou v cestě a zejména před každým jezem je třeba se s úsekem předem seznámit a nevjíždět do něj předtím, než si ho posádka prohlédne. Rozhodně je nutné rovněž zachovávat odstup od dalších lodí. V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí, na nichž se ročně utopí několik osob. Zpravidla jsou dnes osazeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se u nich chovat. Řada z nich je už také vybavena záchrannými prostředky: speciálními plovoucími podkovami a házecími lany. Vyplatí se raději jez přenést a nastoupit do lodě zase pod ním.

Faktor alkoholK vodáctví patří stejně jako táboření a kytary také pivo a alkohol. Navíc loni rozhodli zákonodárci, že případná konzumace alkoholu na vodě se penalizovat nebude. Olympijský medailista, mistr světa i Evropy ve vodním slalomu Jiří Prskavec říká: „Alkohol by měl přijít ke slovu přiměřeně až večer u táboráku, nikoli během samotné plavby.“ Bohužel značná část vodáků na toto pravidlo nedbá. To podstatně ovlivňuje jejich schopnosti řídit loď a také správně odhadnout rizika na řece. Často dochází i k přecenění vlastních vodáckých kvalit.

Lidé rovněž nemívají představu, co následuje, když se loď v peřejích nebo na prudší vodě převrhne. A to je může překvapit. Mnozí instruktoři doporučují si takovou situaci vyzkoušet nanečisto a záměrně, aby posádka věděla, jak člověka zaskočí studená voda, jak rychle může uplavat pádlo nebo výbava, jak udržet loď plnou vody a následně ji zase zprovoznit.

Rovněž je třeba znát pravidla pro záchranu osob v prudkých peřejích a kamenitém řečišti s rychle tekoucí vodou: doporučuje se neklást vodě odpor, nechat se nést na plovací vestě, pouze manévrovat v proudu nohama napřed a snažit se dosáhnout břehu až pod nejprudším úsekem, aby člověka nezranily kameny nebo aby neztratil obuv.

Rekreační a méně zdatní vodáci by se nikdy neměli pouštět na toky s vysokým stavem vody, a na rozvodněné by neměl vyrážet nikdo.

Pojištění chrání před následky nehodPřed plavbou je užitečné myslet na dobré pojištění. I rekreační sport je záludný a může přinést nepříjemné chvíle s dlouholetými následky.

Pro tuzemskou plavbu je dobré mít sjednané úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti. Úrazové pojištění by se mělo vztahovat na závažnější úrazy s dlouhodobými nebo i trvalými následky, nikoli na běžné škrábance, modřiny nebo zlomeniny, co se zahojí za pár týdnů. Důležité je správné nastavení pojistných částek, aby vystačily na kompenzaci příjmu a na případné vícenáklady po úrazu. Za úraz se zde považuje i tonutí, které může mít fatální následky pro další život.

Odpovědnostní pojištění slouží pro situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému škodu na majetku nebo újmu na zdraví. Vzhledem ke stoupajícím částkám různých druhů odškodnění, zejména u škody na zdraví osob, je zapotřebí volit vyšší pojistné částky, minimálně 3-5 milionů korun. Využít se dá pojištění odpovědnosti jak samostatně sjednané, tak i zahrnuté do pojištění domácnosti.

Pokud vodáci cestují na řeky do zahraničí, musí se na pojištění dbát ještě více. Nejdůležitější jsou pojištění léčebných výloh a asistence pro případ zranění nebo tonutí, včetně repatriace postiženého domů. Zapotřebí je i pojištění odpovědnosti: buď lze využít samostatné pojištění odpovědnosti, nebo z pojištění domácnosti (jsou platná v celé Evropě), anebo lze uzavřít pojištění odpovědnosti v rámci komplexního cestovního pojištění pro danou akci.

Sjíždí-li vodáci při pobytu v zahraničí cíleně obtížnější řeky, musí mít sjednaný sportovní tarif pojištění. Je-li splutí snadnějšího toku jen fakultativním jednorázovým dovolenkovým zážitkem, stačí běžný rekreační tarif cestovního pojištění.

Pozor na požívání alkoholu: platí, že pokud požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může UNIQA krátit pojistné plnění.

A poznámka nakonec: canyoning (zdolávání kaňonů horských říček a vodopádů po proudu s užitím různých pomůcek a technik, zejména horolezeckých) nelze jako vysoce rizikovou aktivitu pojistit.

Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde


Direct spouští nové autopojištění: havarijko bude automaticky zlevňovatMajitel nového auta si obvykle při jeho koupi sjedná havarijní pojištění. Každý rok za něj platí stejně nebo dokonce víc. Jeho auto ale přitom každý rok ztrácí hodnotu, od které se cena pojištění odvozuje. „Ideálně by si tedy lidé měli ve smlouvě na havarijní pojištění hodnotu auta pravidelně aktualizovat, aby zbytečně nepřepláceli. To ale dělá málokdo, proto jsme se rozhodli, že budeme cenu pojištění u mladých aut zlevňovat automaticky, každý rok o 7 procent,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje. Takzvané Zlevňující havarijko je hlavní změnou v novém pojištění vozidel, které Direct začal nabízet 27. května.

Pojištění nezaviněné bouračkyKromě tzv. Zlevňujícího havarijka Direct nově nabízí také službu, kterou nazval Pojištění nezaviněné bouračky. To klientům pomůže, když do jejich auta někdo nabourá. V tomto případě by totiž museli hlásit škodu pojišťovně, u které má viník povinné ručení. S připojištěním stačí, když škodu nahlásí do Directu a ten vše zařídí za klienta. Také peníze na opravu vozidla dostane klient přímo od Directu. Odpadá tedy složité a někdy zdlouhavé řešení s neznámou pojišťovnou. „Nejlépe lidé výhody tohoto pojištění pochopí, když si představí, že by je třeba naboural Bulhar v Maďarsku a oni by se museli složitě domlouvat na řešení škody v cizí řeči. Na tomto pojištění je totiž nejlepší to, že platí po celé Evropě,“ podotýká Maťašeje.

Neomezená asistenceDalší změna se týká asistencí, u kterých Direct nově zavedl čtyři pevné varianty asistencí. „Pojmenovali jsme je jednoduše podle velikostí oblečení S, M, L, XL. Každý tak na první pohled pochopí, že čím větší varianta asistence, tím větší pomoc,“ vysvětluje Maťašeje. Kromě varianty S se bude asistence automaticky vztahovat i na nepojízdnost kvůli poruše. U nejmenší varianty půjde porucha připojistit. Asistence XL je skutečně bez limitů. Klient si tak může nechat například odtáhnout auto do servisu podle své volby.

Kromě těchto tří změn Direct připravil i další novinky, a to nový sjednavač pojištění na internetu, nové pojistné podmínky psané podle pojišťovny tak, aby jim každý rozuměl a další dílčí změny.

RIXO.cz je bezplatná online pojišťovací služba, díky které budete vždy správně pojištěni. Nahrajte své pojistné smlouvy do internetového přehledu nebo aplikace v mobilu a RIXO.cz vám je zdarma zkontroluje. Poskytne vám zpětnou vazbu včetně doporučení, u které pojišťovny je možné si sjednat stejné pojištění za lepších podmínek. Služba vám také pomůže sjednat nové výhodné pojištění. Službu si můžete vyzkoušet zde  >>>
Reklama

      
  


Související články:
UNIQA příští rok nabídne doplňkové penzijní spoření a investice

K běžnému účtu NEO od Expobank lze nově sjednat dlouhodobé cestovní pojištění

UNIQA inovovala životní pojištění DOMINO

Jaké pojištění sjednat dětem?

UNIQA nabízí nové on-line krátkodobé úrazové pojištění i pro sportvšechny články
Dále v rubrice

Více než polovina Čechů sjednává finanční produkty online: Co všechno a kde můžete online sjednat?

Obrázek: Notebook Z finančních produktů si Češi online nejčastěji sjednávají běžný účet. Uvedla to téměř polovina dotazovaných v průzkumu Raiffeisenbank realizovaném prostřednictvím platformy Instant Research mezi 880 respondenty...

Česká spořitelna umožňuje sjednání pojištění domu nebo bytu v mobilním bankovnictví George

Obrázek: Dům Česká spořitelna zjednodušila celý proces sjednání pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Svůj byt nebo dům mohou klienti nově pojistit na pár kliknutí přímo v mobilním bankovnictví George. Uzavření pojištění probíhá...

Allianz spustila nové nahlašování a sledování pojistných událostí

Obrázek: Allianz pojišťovna Stát se součástí nehody není pro nikoho a nikdy příjemné. Aby byl však proces registrace škody pro klienty co nejjednodušší, připravila Allianz pojišťovna nový postup hlášení a sledování stavu škody...

UNIQA příští rok nabídne doplňkové penzijní spoření a investice

Obrázek: UNIQA pojišťovna V polovině října letošního roku se UNIQA pojišťovna stala stoprocentním vlastníkem společností AXA v České republice, Slovenské republice a Polsku. UNIQA v České republice díky integraci získala 800 tisíc klientů AXA...

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Vítěz žebříčku pojištění
Pojištění schopnosti splácet úvěry od BNP Paribas Cardif Poj
BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz