Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Další případ, kdy soud zamítl žalobu na neoprávněnost poplatků za vedení úvěru

28.5.2013  |  Michal Bubák


ČSOB - Další případ, kdy soud zamítnul žalobu na neoprávněnost poplatků za vedení úvěrového účtuČeskem v současnosti hýbe kauza vracení poplatků za vedení úvěrového účtu. 230 tisíc klientů bank požádalo přes různé iniciativy o vrácení jimi zaplacených poplatků zpět a soud již dvakrát v individuálních případech rozhodl, že banka má poplatky klientovi vrátit. Nedávno stejně rozhodl i finanční arbitr v jiném konkrétním sporu.


Češi se brání ex post, až když je to v módě, a nejraději ještě v zastoupeníUkázala se typická česká vlastnost. Když to někdo udělá za mě, tak do toho jdu, ale jinak se sám angažovat nebudu. Jak si jinak vysvětlit fakt, že doposud placení poplatků téměř žádnému klientovi nevadilo, dokonce si hypotéky brali klienti více u bank, které poplatky běžně vybíraly, a nežádali o úvěr u jiných bank, které hypotéky nabízely zcela bez poplatku. O svá práva se klienti začali hlásit až po vzniku hromadných iniciativ, kde stačí podepsat plnou moc a odevzdat část potenciálně vráceného poplatku prostředníkovi, který jim takto „nezištně“ pomáhá.

Žádná banka veřejně nezkalkulovala náklady za vedení úvěrového účtu. ŠkodaArgumentem vymáhacích iniciativ je to, že banka za poskytnutí úvěru dostává úrok a z toho by měla své náklady s vedením úvěru zaplatit. Přitom všichni zapomínají na to, že úrok je vlastně cena za „dřívější dodání peněz“ než až v okamžiku, kdy by je člověk sám našetřil. Nemá tedy nic společného s náklady banky. A náklady určitě nějaké existují: umořování pořízeného hardwaru, softwaru, výkazy státní bance apod. Škoda, že se žádná banka nepokusila cenu za vedení úvěrového účtu veřejně zkalkulovat. Že by přeci jen byla vyšší než oprávněná? Každopádně vše je složitější, než se zdá.

Další zamítnutá žaloba na neoprávněnost poplatků za vedení úvěrového účtuObvodní soud pro Prahu 5 dne 27. 5. 2013 zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru. Soud tak potvrdil praxi, kdy v tisících předchozích rozhodnutích v rámci vymáhacích řízení české soudy tyto poplatky uznaly jako oprávněné.

Ve sporu šlo o vrácení poplatku ve výši 1 100 Kč za správu úvěru ke spotřebitelskému úvěru sjednanému v roce 2011.

Žalobkyně uzavřela smlouvu dobrovolně, o poplatku byla informována. A podle soudu není ani nepřiměřenýSoud v ústním odůvodnění svého rozhodnutí zejména konstatoval, že žalobkyně vstoupila do smluvního vztahu s ČSOB dobrovolně a o výši poplatku, stejně jako o výši dalších plateb, byla informována. Soud dále uvedl, že ujednání o poplatku je určité a neshledal ani jeho nepřiměřenost ani jiný rozpor s českými či unijními předpisy o ochraně spotřebitele.

„Toto rozhodnutí jednoznačně potvrdilo dosavadní judikaturu českých soudů – a to jak okresních (resp. obvodních), tak krajských (resp. městských), jež standardně ve vymáhacích sporech potvrzovaly nárok bank na poplatky za vedení a správu úvěru. I v rozhodnutích vyšších instancí se konstatovalo, že banka nárok na poplatek jasně prokázala,“ podotýká Zlata Kunešová, výkonná ředitelka Právních služeb ČSOB. „Potvrdilo se, že předchozí rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 o nepřiznání poplatků Hypoteční bance nemělo a nemá precedentní povahu,“ dodává.

Dva žalobci ovšem zaznamenali úspěch a poplatky získali zpětJiž dvakrát soud rozhodl o vrácení poplatku klientovi. Naposledy nařídil Obvodní soud pro Prahu 5 Hypoteční bance vrátit klientovi Michalu Novákovi poplatky v celkové výši 4 200 korun a současně, pokud banka nechce riskovat další žalobu, přestat vybírat pravidelný poplatek ve výši 150 korun měsíčně. Hypoteční banka je přitom největší poskytovatel hypoték v Česku.

Spory začaly rozhodnutím německého nejvyššího souduPrvní signál o možných problémech s poplatkem za vedení úvěrového účtu se objevil v září 2011, kdy německý nejvyšší soud rozhodl, že účtování poplatku za vedení či správu úvěrového účtu je v rozporu s legislativou Evropské unie. Svůj rozsudek opřel o to, že úvěrový účet klient vlastně nepotřebuje a pokud jej banka vede, je to její problém, ale neměla by klienta za jeho vedení zpoplatňovat.

Německé banky poplatek za vedení úvěru až na výjimky nevybírajíZjistili jsme, že německé banky poplatek za vedení úvěrového účtu neúčtují. Přesto jsme našli jednu výjimku. Je jí Landesbank Baden-Württemberg, která je mateřskou společností české LBBW bank. Ta si účtuje za správu úvěrového účtu 9 EUR ročně, což po přepočtu vyjde na 19 korun měsíčně. Ve srovnání s poplatky mnoha českých bank, od kterých však již některé upouštějí (alespoň v rámci dočasných poplatkových prázdnin), je to skutečně málo. Poplatky za vedení úvěrového účtu totiž u některých českých bank dosahovaly, případně ještě dosahují, řádově 100 až 200 korun za měsíc.    


Související články:
Home Credit, Air Bank a ZUNO - nejlepší bankovní i nebankovní půčky v Česku

Banky nemají své klienty jisté. Co by měly dělat, aby jim neodešli ke konkurenci?

RePůjčka ušetřila klientům 60 milionů za 6 měsíců

I v Německu se ještě platí za vedení úvěrového účtu, ale... Víme více

Úvěrové poplatky jsou nezákonné! Soud rozhodl ve prospěch klienta banky, a ta mu musí peníze vrátit

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde

všechny články
Dále v rubrice

Program COVID II nabízí zvýhodněné úvěry se zárukou. Objem určený pro první kolo byl vyčepán a pak opět navýšen

Obrázek: Výroba Banky zahájí 2. dubna 2020 poskytování zvýhodněných úvěrů se zárukou od Českomoravské záruční a rozvojové banky v programu COVID II, určených pro podnikatele, malé a středně velké firmy...

Equa bank sížila úrokové sazby hypoték o 0,6 procenta p.a.

Obrázek: Equa bank S platností od čtvrtka 2. dubna 2020 snížila Equa bank úrokové sazby hypoték až o 0,6 % na 2,29 % p.a. Změna se týká fixací na tři roky a pět let a platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu...

Podmínky pro odklad splátek úvěrů a hypoték u jednotlivých bank. Jak o odklad zažádat?

Obrázek: Prázdná peněženka Sledujeme opatření bank ve vazbě na vývoj epidemie koronaviru a s tím souvisejícími opatřeními české vlády. V tomto článku budeme zveřejňovat podrobnosti o možnosti odkladu splátek hypoték...

Aktuální potřeba dodatečných financí u podnikatelů v Praze je přes 6 miliard korun. Ukázal to průzkum ČSOB

Obrázek: ČSOB O státní podporu je mezi firmami enormní zájem. Příkladem může být program ČMZRB COVID I a COVID II, Např. jen přes ČSOB do programu COVID I během 4 dnů přišlo kolem 3 tisíc žádostí...

všechny články v rubrice


   
 
Banka Creditas
Finanční společnost roku 2019
Banka Creditas


Allianz - Produkt roku 2019
Allianz Život a Allianz cestovní pojištění
Allianz pojišťovna
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz