Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Penzijní reforma mění chování lidí

30.4.2012  |  Zdeněk Bubák


Klienti penzijních fondů již začali na základě připravovaných vládních reforem měnit své zvyky. I když se všeobecně má za to, že reformám lidé nerozumějí, prvním efektem důchodové reformy již je to, že klienti stávajících penzijních fondů výrazně navyšují příspěvky na penzijním připojištění.

Pro klienty je jednou z nejdůležitějších změn poskytování státních příspěvků a jelikož dochází ke změnám v systému státní podpory, začali klienti na tuto změnu reagovat. Těm, kteří doposud měsíčně ukládali do 500 korun, se příspěvky sníží a těm, kteří měsíčně ukládají 600 korun a více, se naopak zvýší. Dosud stát poskytoval maximální příspěvek 150 korun, nově to bude až 230 korun (při ukládání alespoň 1000 Kč měsíčně). Účastníci, kteří budou od 1. ledna 2013 ukládat méně než 300 korun, na příspěvek nově nebudou mít nárok. Např. klienti ČSOB Penzijního fondu Stabilita navyšují v současnosti příspěvek na penzijní připojištění průměrně o 210 Kč.

„V poslední době zaznamenáváme výrazný nárůst klientů, kteří si na našich infolinkách ujasňují, co pro ně reforma znamená a následně navyšují své vkládané částky na penzijní připojištění. V prvních třech měsících tohoto roku jsme evidovali přes 26 500 změn, což je téměř čtyřikrát více než za stejné období v roce minulém, přičemž si klienti úhradu průměrně navýšili o 210 korun,“ vysvětluje Karel Svoboda, generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita.

V letošním roce rovněž lidé nemají možnost přestupu k jinému penzijnímu fondu. Další možnost budou mít až v roce 2013.

„Našim klientům doporučujeme začít se spořením již od vstupu do svého prvního zaměstnání. Spousta z nich začíná myslet na stáří jen s několikaletým předstihem před odchodem do důchodu, jenže deset let spoření je málo na to, aby si udrželi svou životní úroveň. Spoření prostřednictvím penzijního připojištění také nebývá dostačující. Životní pojištění nebo stavební spoření jsou dobré doplňky, jelikož jsou podporované státem,“ říká Marcela Suchánková, výkonná manažerka segmentu Spoření a investice ČSOB.

Pořadí nejlepších penzijních systémů ve světě:
Pozn: čím vyšší výsledný index, tím lepší systém

Země Výsledný index
Nizozemí 77,9
Austrálie 75,0
Švédsko 74,3
Švýcarsko 72,7
Kanada 69,1
Velká Británie 66,0
Chile 64,9
Brazílie 58,4
Polsko 58,6
USA 58,1
Singapur 56,7
Francie 54,4
Německo 54,2
Japonsko 43,9
Indie 43,4
Čína 42,5
Zdroj: Melbourne Mercer Pensions Global Index 2011 and OECD „Pensions at a Glance 2011“

Porovnejte si penzijní připojištění zde.





    



Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde

reklama

Spořicí účet + s výhodnou sazbou až 5,20 % p.a.více
Termínovaný vklad - garantovaná úroková sazba až 5,3 % p.a. u měsíčního vkladuvíce
Stavební spoření od Buřinky - dvojnásobná státní podpora na 5 let, sjednání zdarma a bonus za vklad až 8 500 Kčvíce
Spořicí účet s úrokem až 6,08 % p.a.více
Účet OPEN - úrok až 5,5 % p.a.více




všechny články
Dále v rubrice

Zvyšte výnos, investujte

Investování začíná být pro mnoho Čechů populární. Úrokové sazby u běžných vkladových produktů se dále snižují, a tak se není čemu divit. Jaké jsou rady pro snížení rizika u investování?

Proč si zřídit úrazové pojištění a jak ho vybrat?

Obrázek: Podpis smlouvy Životní pojištění kryje rizika, se kterými se může člověk během svého života setkat. Před uzavřením životního pojištění je velmi důležité určit rizika, která chcete zajistit a podle toho zvolit vhodný produkt. Martin Pejsar radí, kdo si může pojištění sjednat...

Menší riziko a větší výnos: Jak rozumně rozdělit investice a dosáhnout stabilního růstu

Obrázek: Laptop investování Žít z výplaty do výplaty je čím dál tím častějším tématem napříč českou společností. Nejhůř je na tom zatím Generace Z, která je vesměs smířená s tím, že v životě bude hledat jiné a daleko snáz dosažitelné hodnoty, než je soukromé vlastnictví bytu...

Jak se zabezpečit na stáří

Průměrné dožití populace se prodlužuje. Jak se zabezpečit na odchod do důchodu a vytvořit si dostatečnou finanční rezervu?

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz