Opravářů ubývá. Zájem o asistenční služby v domácnosti roste
Sehnat řemeslníka, který má zrovna čas řešit vytopenou koupelnu nebo zabouchnuté klíče, je čím dál složitější. Podle České asociace asistenčních společností (ČAAS) si klienti zvykají na to, že součástí pojištění majetku jsou i asistenční služby. Kromě běžných typů zásahů v domácnosti je velký zájem o servis na spotřebičích, deratizaci a také o IT asistenci.
Asociace malých a středních podnikatelů (AMSP) hodnotí nedostatek řemeslníků na trhu jako enormní a díky tomu lze sledovat také rychlý nárůst jejich cen. Vyučených absolventů v řemeslných oborech bylo loni 11 000, o 8 tisíc méně než v roce 2005. „Zatímco v roce 2005 se vyučilo 705 zedníků, v tomto roce jich bylo jenom 253. Pokrývačů absolvovalo jen 20 v celé ČR,“ uvádí Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR. Podle její jmenovkyně Evy Svobodové z pojišťovny UNIQA byl loňský rok z pohledu kapacit řemeslníků „nejhubenější“, ale těžko dostupní byli i předloni. „Týká se zejména některých oblastí, nikoli celé ČR. Nicméně naší asistenci se daří v 95 % případů dodržet časový limit 120 minut od nahlášení,“ informuje s tím, že v případě kumulovaných plošných škod jako je třeba zatopení sklepů v dané oblasti to může trvat o něco déle. „Aktuálně například v Karlovarském kraji máme úplné minimum řemeslníků, takže jejich dostupnost je problematičtější. Ale je i možnost, že po dohodě s asistencí si dotyčný poškozený zajistí řemeslníka sám, a dostane ho proplaceného z asistence k pojištění domácnosti,“ dodává Svobodová z pojišťovny UNIQA.
Zasahují deratizátoři i IT experti
Trvale vzestupný trend zájmu o služby domácí asistence dokládá také Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa: „ Meziročně evidujeme nárůst o 21 %.“ Podle něho jsou trvale nejvyužívanější instalatérské služby následované službami zámečníků. „V nových trendech jasně dominují služby desinfekce a deratizace, tedy především odstraňování vosích a sršních hnízd,“ dodává Káňa. Podle Ivany Buriánkové z České pojišťovny stojí okamžitá pomoc odborníka v případě nejběžnějších situací, jako jsou zabouchnuté dveře, minimálně 1 500 až 2000 Kč. Káňa odhaduje v součtu různých faktorů průměrnou cenu výjezdu zhruba na 3000 Kč. V praxi však nejsou výjimečné zásahy až za 7 000 Kč.
Stále častěji lidé využívají také IT asistenci. „Zde členové asociace nejčastěji řeší problémy s přihlášením do počítače, únik či ztrátu dat a zavirování počítače,“ říká tiskový mluvčí ČAAS, Aleš Povr. Asistence se může týkat také případů kyberšikany a stalkingu. „V případech, kdy se jedná o zásah do práv klienta, se často technická asistence propojí s právní asistencí, která chrání oprávněné zájmy postiženého klienta a postihuje pachatele,“ vysvětluje Svobodová z UNIQA pojišťovny
Podle pojišťoven si někteří klienti havarijní službu pletou se zdravotní záchrankou a požadují dojezdové časy do 30 minut, což může být, vzhledem k reálným volným kapacitám smluvních partnerů, obtížně dosažitelné. Podle Povra také řada klientů sice ví, že má k dispozici pomoc asistenční společnosti, nicméně v případě havárie se snaží si pomoci sama a přivolá si neprověřeného řemeslníka. „Pak často naráží na problémy s kvalitou služeb a neúměrně dlouhé jsou i objednací lhůty. V konečném důsledku nemusí být služba provedená nesmluvním řemeslníkem proplacena pojišťovnou,“ dodává mluvčí.
|
24.1.2020
PředchozíDalší
| | |