Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Není lyžování jako lyžování, aneb na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

2.1.2019  |  Zdeněk Bubák, zpráva Broker Consulting
  


LyžováníPokud pojedete ve zbytku zimy lyžovat do zahraničí, nezapomeňte na cestovní pojištění. U adrenalinových zážitků na horách je však třeba počítat s příplatkem. Které sportovní aktivity můžete tedy provozovat bez obav, a kterým byste se bez připojištění rizikových sportů měli vyhnout? Přinášíme vám rady ohledně cestovního pojištění souvisejícího s provozováním zimních sportů od Filipa Hubeného, analytika neživotního pojištění Broker Consulting.


Protože v tuzemsku si v posledních letech moc sněhu neužíváme, vyrážíme za zimními radovánkami do zahraničí. Nejčastěji to bývají Alpy, a to v Rakousku, Itálii či Francii. Kromě lyžování ale Češi tráví zimní čas i cestováním do vzdálenějších destinací, kde je také příležitost k provozování zimních sportů.

Chuť na pořádnou lyžovačku? Pojistěte se předem



Zatímco letní sportovní aktivity nevyžadují předem přílišné dovednosti a vybavení, se zimními sporty je to už trošku náročnější. Ve většině lyžařských rezortů je ale možné potřebné vybavení zapůjčit. Pokud se tedy při cestách po Francii či Itálii rozhodnete na den, dva vydat do horských středisek na pořádnou lyžovačku, myslete na to už při sjednávání pojištění. V případě, že uvažujete více adrenalinově a nebojíte se rizikových sportů, je dobré si je připojistit dopředu. Některé pojišťovny neuznávají dodatečně sjednaná pojištění v místě cílové destinace, tedy ze zahraničí. Brání se tak případným pojistným podvodům – tedy že pojištění je sjednáno až po pojistné události.

Před cestou do zahraničí by si každý cestovatel měl zkontrolovat, jaké aktivity mu jeho cestovní pojištění kryje a jaké už ne. Jednotlivé pojišťovny mají totiž podmínky jiné, neexistuje univerzální seznam. Všeobecně lze ale říci, že čím je sportovní aktivita fyzicky náročnější a nebezpečnější, tím pravděpodobněji bude nutné si ji připlatit. U každé pojišťovny je k dispozici soupis sportů, které jsou za příplatek, a podle toho se můžete rozhodnout, jak si pojištění nastavíte.

Nabídku cetovního pojištění najdete zde

Součástí sjednaného pojištění je i přehled limitů jednotlivých úkonů, seznam pojištěných aktivit a také kartička pojištěnce. Tu by měl mít každý cestovatel po celou dobu zahraniční cesty u sebe. V případě pojistné události na ní totiž najde kontakt na asistenční linku, kde mu budou k dispozici.

Proč se připojistit a nespoléhat se na náhodu?



Možná si říkáte, že kvůli doslova pár hodinám vybrané aktivity není třeba řešit připojištění. Pokud ale dojde k úrazu, tak pojišťovna bez správně sjednaného pojištění odmítne úhradu nákladů spojených s léčbou. V případě, že se  bude jednat o vážnější zranění, a u zimních sportů je toto riziko poměrně vysoké, a bude nutná hospitalizace, operativní zákrok či převoz do vlasti, jedná se o náklady v řádu statisíců až milionů korun. A ty pak zaplatí zraněný.

Na výši nákladů má samozřejmě vliv i vzdálenost destinace od Česka a ceny tamější lékařské péče a Rakousko a Francie nepatří zrovna k levným destinacím. Připojištění vybraných aktivit stojí jen pár desítek korun na den, místo statisíců vynaložených za léčbu.

Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde


Oblíbené aktivity a jak k nim přistupují pojišťovny:



Lyžování, snowboarding, sáňkování – najdete v základu pojištění vždy. Je ale nutné se dobře podívat na podmínky. Všechny zmíněné sporty je třeba provozovat jen na vyznačených trasách a do určité nadmořské výšky (většinou 3500 metrů dle pojišťovny), aby byly v základním pojištění. Populární italské Dolomity dosahují maximálně 3 343 metrů, v Rakousku už nevyšší hora, Grossglockner, měří 3798 metrů. Populární Kitzbühel sahá do výšky maximálně 2000 metrů, Dachstein s 2 995 metry je o něco vyšší, ale pořád v limitu. Vše co je nad, nebo mimo vyznačené a pro turisty zpřístupněné trasy je většinou pojistitelné v rámci rizikových sportů.

Bruslení, krasobruslení, lední hokej - v základním pojištění zimních sportů jsou tyto aktivity zahrnuty. Pokud se ale na led koukáte rádi nikoli ze shora, ale zespoda při potápění, tak berete riziko zcela na sebe, tato aktivita je většinou nepojistitelná. Vyzkoušet si ho můžete ve vybraných střediscích ve Francii.

Vysokohorská turistika – zde je dobré si zjistit, do jaké nadmořské výšky je kryto případné zranění v rámci základního pojištění a co je třeba si nechat připojistit. Hranicí může být 3000 či 3500 metrů. Pro vysokohorskou turistiku jsou vhodná například švýcarská zimní centra, která pamatují i na nelyžaře. Jejich výška se do základních limitů pojištění vejde s přehledem. Pozor ale na to, zda se jedná o klasické trekování, nebo horolezectví. To je většinou nepojistitelné.

Psi, ryby a jiná zvířena – i při zimním sportování se lze setkat s aktivitami, které se týkají zvířat. První, která se nabízí, je jízda na psím spřežení. Tento dříve severský sport si nachází místo už i u nás, ale v zahraničí se s ním můžeme setkat třeba u sousedů na Slovensku. V zimě se lze věnovat i rybolovu, v základu je ale pouze to ze břehu či ze člunu. Naopak za připojištění je lov zvěře, jako jsou daňci, mufloni či jeleni, toho si například dopřejete v nedalekém Bulharsku.

Opravdu jen pro odvážné – sporty, které nejsou pojistitelné, má každá pojišťovna trochu jiné. Ale mezi pravý adrenalin (bez pojištění) patří třeba sjezdy na lyžích a snowboardu mimo vyznačené trasy, nebo třeba za pomoci vrtulníku. Velmi oblíbenou destinací pro tyto sportovce je Gruzie, kde řada hor překračuje 4000 metrů. Další aktivitou, kterou mnohý odvážlivec nepohrdne, je lezení po ledopádech. Lze ho vyzkoušet i v tuzemsku, v zahraničí pak třeba v Tatrách.



      
  





všechny články
Dále v rubrice

V jakém věku si Češi nejčastěji sjednávají životní pojištění?

Obrázek: Dohoda Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem rostou závažná onemocnění a riziko úmrtí. Fakta, která potvrzuje aktuální analýza České asociace pojišťoven. A podle které si životní pojištění sjednáváme v průměru...

Tipy pro daňové přiznání

Obrázek: Daňové přiznání Pro elektronické podání přiznání k dani z příjmu za rok 2023 zbývá necelý měsíc. Na co vše si dát pozor, abyste se vyhnuli chybám, se dozvíte v našem článku...

Nová česká poradenská banka startuje do ostrého provozu

Obrázek: Pobočka Partners Banky Na českém bankovním trhu začíná fungovat nová poradenská banka. Ta nabídne klientům směs moderních fintech technologií doplněných poradenstvím. Její unikátností bude nabídka i správa produktů od jiných bank a finančních institucí...

Produktové novinky bank v březnu aneb co nového pro nás banky připravily?

Obrázek: Produktové novinky Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky a pojišťovny provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu března letošního roku oznámily Air Bank, banka CREDITAS, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka...

všechny články v rubrice









   


Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz