Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Finanční předsevzetí, se kterými v novém roce ušetříte

27.12.2018  |  Zdeněk Bubák, zpráva MAHOON finance
  
  


PenizeFinance jsou jednou z věcí v životě, kterou je dobré mít pod kontrolou. To se nám ale ne vždy daří. Proto také patří lepší hospodaření s penězi mezi nejčastější předsevzetí, která si dáváme do nového roku. Chcete se mít v příštím roce lépe? Držte se sedmi tipů pro bohatší rok 2019. Přínášíme vám rady z dílny společností a služeb FÉRmakléři.cz, MAHOON Finance, DOK nebo porovnej24.cz.
 


1.    Přesunu peníze na spořící účty

 

Strkáte si ušetřené peníze do matrace nebo prasátka? Pak asi příliš nezbohatnete. Stejné je to i v případě, že je necháváte ležet na běžném bezúročném účtu. Spořící účet by měl být proto základem pro každou domácnost. Úroky se aktuálně pohybují kolem 1 %, to znamená, že za rok si můžete přijít na pár set nebo i tisíce korun, které na ulici nenajdete.

Srovnání spořicích účtů najdete zde
 

2.    Půjčkám se vyhnu obloukem


 
Půjčili jste si na Vánoce? Slibte si, že to byla vaše poslední půjčka. Úvěr si berte jen v nutných případech. Třeba když se vám rozbije důležitý spotřebič, jako je pračka nebo lednice, a na nový prostě nemáte. Pokud si do nového roku nesete půjčky z dřívějška, zvažte konsolidaci. „Sloučení více úvěrů do jednoho není jen cestou, jak snížit celkovou splátku, ale hlavně příležitost začít odkládat ušetřené peníze stranou na horší časy,“ říká Martin Mašek zakladatel MAHOON finance. Ideálním způsobem je sloučit všechny půjčky, které máte. Tím získáte pouze jeden termín spojený s jednou měsíční splátkou, a budete tak mít své půjčky lépe pod kontrolou.

Srovnání půjček najdete zde
 

3.    Nechám si poradit od specialistů


 
Plánujete v příštím roce hypotéku nebo prodej nemovitosti a váháte, jestli vyhledat odborníka nebo záležitost vyřídit vlastními silami? Pokud pomineme, že tyto záležitosti řeší většina lidí jen jednou za život, a tudíž s nimi nemá dostatečné zkušenosti, tak vězte, že se spolupráce s odborníkem vyplatí i po finanční stránce. „Pokud porovnáme, kolik lidé získají při prodeji nemovitosti přes odborníka a při samoprodeji, vyplatí se spolupracovat s profi makléřem. I při započtení makléřovy provize totiž prodávající v drtivé většině případů vydělá víc peněz, než by si dokázal vyjednat při prodeji vlastními silami,“ říká Jan Boruta z nezávislého srovnávače makléřů FÉRmakléři.cz.

Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde

 

4.    Přestanu zbytečně přeplácet pojištění


 
Pojištění majetku vás ochrání při nečekaných životních situacích, jako je krádež, živelná pohroma, havárie a další. Ale to jen pokud máte správně vybraná rizika a dobře nastavenou výši pojistného. Právě to Češi opomíjejí. „Až polovina lidí své pojistné smlouvy nekontroluje několik let, pětina dokonce nikdy. Pojištění sjednané před 5 nebo 10 lety je přitom pro klienta buď zbytečně drahé, protože hodnota pojištěné věci dávno klesla, nebo nebude zdaleka stačit na pokrytí případných škod u těch věcí, které na hodnotě získaly," uvádí Pavel Kuhn, ředitel online služby DOK, chytrého správce pojistných smluv. Začněte proto rok tím, že si své smlouvy zkontrolujete a přenastavíte tak, aby odpovídaly reálné hodnotě vašeho majetku. Srovnejte je s nabídkou na trhu a nevýhodné vyměňte. Dávejte ale pozor, i smlouvy slaví výročí. A pouze ve lhůtě 6 týdnů před tímto termínem je možné pojistku upravit nebo vypovědět.

Přehled neživotního pojištění najdete zde
 

5.    Budu si vést seznamy


 
Známe to všichni, jdeme do obchodu pro pár věcí, ale u pokladny létají tisíce. Snažíte se chovat úsporně, ale nevíte jak na to? I zde existuje pár vychytávek. Na nákup vyrážejte se seznamem a vyhnete se bezmyšlenkovitému vhazování zboží do košíku a ukvapeným nákupům „na oko“ zlevněných věcí. Leden si stanovte jako měsíc, kdy si budete zapisovat všechny výdaje. Můžete využít i řadu chytrých aplikací, jako například Spendee, se kterými jednoduše zjistíte, kolik utrácíte za jídlo, pohonné hmoty i zábavu. Možná budete překvapeni, kolik peněz vydáte za coffee to go, svačinky na čerpací stanici nebo oblečení a kosmetiku ve slevě.

reklama

Malý Tarif - bez absurdních poplatkůvíce
ING Konto - výhodný úrok a peníze stále k dispozicivíce

mKonto - běžný účet bez poplatkůvíce

mPůjčka Plus - Garance nejlevnější půjčkyvíce

Expres půjčka - půjčte si na cokoli od 5,9 % ročněvíce


 

6.    Proklepnu si dodavatele energií


 
Co nejčastěji děláte po návratu domů z práce? Pravděpodobně rozsvítíte, umyjete si ruce, zapnete topení, ohřejete jídlo na sporáku a povečeříte u zapnutého notebooku nebo TV. Přitom využijete všechny možné zdroje, jako je elektřina, voda a plyn, na kterých je závislá každá domácnost. A které také něco stojí. Podívejte se proto hned z kraje roku na zoubek vašim dodavatelům a porovnejte ceny s nabídkou na trhu. Využít můžete online srovnávače, které porovnají cenové tarify za vás a poradí, které jsou výhodnější. Šikovný najdete například na ušetřeno.cz, které slibuje průměrnou úsporu za plyn až 4 600 korun a více než 1 800 za elektřinu, vyzkoušet můžete také tarifomat.cz, provnej24.cz a další.
 

7.    Začnu šetřit hned a nevzdám to


 
Co byste si nejvíce přáli v příštím roce? Data společnosti Sazka říkají, že téměř polovina Čechů nejvíc touží po výhře v loterii a penězích. Zároveň si ale jen pouhých 16 % myslí, že se jim přání v příštím roce vyplní. Nechcete skončit u plánů a tužeb, ale mít skutečně bohatší rok? Začněte šetřit hned. Výsledky nepřijdou okamžitě, ale čím dřív skoncujete se svým zlozvykem zbytečně utrácet, tím víc ušetřených peněz vás potěší na konci roku.

Srovnání termínovaných vkladů najdete zde


      
  


Související články:
Financování bydlení po zásazích ČNB

MONETA Money Bank zlevnila Expres půjčku, získat ji lze s úrokovou sazbou od 3,9 procenta ročně

Air Bank chystá do mobilního bankovnictví fulltextové vyhledávání a další novinky

Banky hlásí masivní nástup plateb přes Apple Pay

Jak získat 100% hypotéku?všechny články
Dále v rubrice

Financování bydlení po zásazích ČNB

Obrázek: Domek Rok 2018 se nesl ve znameních velkých změn na realitním a hypotečním trhu. Došlo k zavedení nových poměrových ukazatelů pro hodnocení bonity žadatelů, rostly úrokové sazby a také ceny...

MONETA Money Bank zlevnila Expres půjčku, získat ji lze s úrokovou sazbou od 3,9 procenta ročně

Obrázek: MONETA Money Bank Svoji historicky nejnižší sazbu od 3,9 % ročně (RPSN 4,1 %) nově nabízí domácnostem MONETA Money Bank u neúčelového spotřebitelského úvěru Expres půjčka. Nabídka určená stávajícím...

Air Bank chystá do mobilního bankovnictví fulltextové vyhledávání a další novinky

Obrázek: Air Bank v mobilu Air Bank informovala, že v aplikaci My Air, tj. v mobilním bankovnictví, chystá několik novinek. První z nich je fulltextové vyhledávání, které umožní lepší a rychlejší vyhledávání v historii plateb. Další novinkou...

Banky hlásí masivní nástup plateb přes Apple Pay

Obrázek: iPhone Banky, které umožňují svým klientům placení přes Apple Pay, informují o tom, jak se této novince daří. Apple Pay je systém umožňující platit pomocí iPhonů, případně dalších zařízení od společnosti...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka CREDITAS


Nejlepší spořicí účet 3/2019
Spořicí účet od ING Bank
ING Bank
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz