Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Desatero, jak správně postupovat při nákupu ojetého auta

6.12.2018  |  Zdeněk Bubák, zpráva První klubové pojišťovny
  
  


Auto Uvažujete o koupi ojetého auta, ale netušíte, na co všechno si dát pozor? Připravili jsme pro vás 10 základních rad, které by vám mohly v rozhodování pomoci. Přečtěte si s jakými problémy se setkáte v autobazaru nebo u soukromého prodejce, na co si dát pozor u vozů dovezených ze zahraničí, jaké informace si o automobilu zjistit a co u něho zkontrolovat a jak by měla vypadat kupní smlouva.Autobazar nebo soukromník?Obojí má své výhody, ale i nevýhody. Autobazary se dají ve většině případů považovat za bezpečnější pokud jde o stav vozidla, ale auto v nich pořídíte jistě dráž než u soukromníka. U těchto prodejců je pak problém opačný. Koupě auta od nich je sice často cenově lákavá, ale je s tím spojeno také více rizik. Nejde pouze o stav auta. U soukromého prodejce je totiž například mnohem obtížnější vymáhání reklamace jakékoliv závady na vozidle. Je proto čistě na vašem uvážení, jaký typ prodejce zvolíte.

Autorizovaný prodejce je jistotaDokonce i při nákupu auta v bazaru můžete snadno naletět. Můžete se podívat na recenze prodejců na internetu, ale těch je celá řada. Dejte na radu kamarádů, kteří už mají nějaké zkušenosti, nebo si rovnou jednotlivé bazary zajděte prohlédnout a porovnejte jejich jednání se zákazníky. Dobrým kritériem výběru je to, zda je vybraný autobazar součástí programu autorizovaných prodejců ojetých vozidel konkrétních značek. Tyto vozy by měly splňovat veškerá přísná pravidla daná automobilkou.

Kalkulačka spotřebitelských úvěrů, nejvýhodnější bankovní půjčky - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde


Ojetina ze zahraničí? Jeho reálný stav je často problémemKoupit auto ze zahraničí je často cenově velmi lákavá možnost, ale nemusí se obejít bez rizika. Narazit můžete na případy, kdy je nabízené vozidlo kradené a prodejce se tak snaží dané vozidlo zpeněžit jeho prodejem právě do zahraničí. Ojetina ze zahraničí mívají velmi často také stočený tachometr či jinak manipulovanou historii vozidla. Oproti vozidlům s původem v České republice je problémem fakt, že se veškeré údaje o kupovaném autě hůře ověřují.

Nejlevnější nemusí být nejlepšíPodobně jako v jiných případech, i při výběru ojetého auta platí, že nejlevnější nabídka pravděpodobně nebude tou nejlepší. Proto se cenově nejlákavějším ojetinám raději vyhněte. Cena ojetého vozidla by se měla odvíjet například od jeho technického stavu, počtu najetých kilometrů, stáří nebo podle toho, jestli mělo v minulosti havárii. Na internetu je možné také nalézt cenové tabulky a kalkulačky, které vám na základě různých kritérii pomohou určit orientační cenu konkrétního vozu.

Srovnání spotřebitelských půjček

Zjistěte si o vozu všechny informacePokud hledáte ojetinu na internetu především od soukromníků, vybírejte si především takové prodejce, kteří mají své auto důkladně nafoceno a popsáno. Fotky pak můžete porovnat naživo. Důkladně se informujte o historii kupovaného vozu. Nahlédněte do jeho servisní knížky, ve které najdete většinu důležitých informací. Zároveň ale platí, že musí být poctivě vedená, jinak se z ní příliš mnoho informací nedozvíte. A právě i tohle může pro vás být signál, abyste při nákupu tohoto auta zbystřili. Rovněž si zkontrolujte, že nemá přetočený tachometr. To můžete provést zadáním VIN kódu do volně dostupné aplikace ministerstva dopravy, která vám ukáže údaj počtu najetých kilometrů zaznamenaný při jeho technických prohlídkách. “Nezapomeňte na podrobné zdokumentování a sepsání stavu vozidla, jako je například opotřebení, závady nebo jestli bylo bourané ve smlouvě. Podrobný popis je potřebný a základem pro eliminaci případných následných sporů mezi účastníky smlouvy,” doporučuje Barbora Pospíšilová, vedoucí právního oddělení D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

Nezapomeňte na kontrolu VIN kóduVIN kód zkontrolujte v celém autě. Měl by být shodný s kódem uvedeným v servisní knížce a v dokladech od vozidla. Díky VIN kódu můžete přes internetové aplikace zjistit nejen stav tachometru, ale i počet předchozích majitelů a servisních prohlídek, nebo jestli například není auto v policejní databázi zapsáno jako kradené.

Pořádně si celé auto prohlédněteAť už jdete koupit ojetinu do bazaru, anebo k soukromníkovi, k jeho samotné prohlídce je vždy dobré si s sebou vzít někoho, kdo jim rozumí - například svého automechanika. Při prohlídce byste se pak měli nejvíce zajímat o stav motoru, tlumičů, pneumatik, brzdových destiček a karoserie. Dobré je také zajet s kupovaným vozem do servisu a nechat si jej zvednout, abyste se mohli podívat, zda má v pořádku podvozek.

Požádejte prodejce o zkušební jízduZkušební jízda je při nákupu ojetého vozu naprostou nutností, proto na ní vždy trvejte. Měla by trvat alespoň 10 kilometrů a je dobré při ní auto otestovat na různých typech povrchů. Během zkušební jízdy se pak soustřeďte na to, jestli z auta nevycházejí nezvyklé zvuky, zda jsou v pořádku brzdy nebo jaká je kvalita řízení.
Kupní smlouva je vaše oporaVždy trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy, která vám v případě pozdějších sporů bude zajišťovat určitou oporu. Před jejím podpisem si však řádně zkontrolujte, že má všechny potřebné náležitosti. Využít můžete vzoru kupní smlouvy, který je volně dostupný na internetu. Pokud se koupě pohybuje ve vyšších částkách, je vhodné zvážit, aby se vám o sepsání kupní smlouvy postaral právník. Nezapomeňte si ve smlouvě dohodnout záruku za jakost. V zákoně pro opotřebované movité věci není uvedena, takže pokud si ji nedohodnete smluvně, tak ji nemáte.

Bez povinného ručení ani kilometrPo uzavření smlouvy musí být auto na příslušném úřadu přepsáno v registru vozidel na nového majitele. Tento úkon musí být proveden do 10 pracovních dní od prodeje. Aby však mohlo být zapsáno v registru vozidel na nového majitele, musí vůz nejprve projít evidenční kontrolou a následně si na něj musí nový majitel vyřídit povinné ručení. Povinné ručení v ČR je nutné sjednat a platit i v případě, že máte vozidlo dlouhodobě zaparkované v garáži a nepoužíváte ho. Pokud nemáte sjednané povinné ručení, pokuta se může vyšplhat až ke 4 tisícům. “I když kupujete ojetinu, určitě zvažte havarijní pojištění. U starších aut, kde za samotné pojištění zaplatíte skoro tolik, jako je hodnota vašeho auta, je zbytečné. V případě lepšího modelu se tato investice ale určitě vyplatí,” radí Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Přehled nabídky autopojištění na českém trhu


      
  


Související články:
Hypoteční banka nově poskytne hypotéky na mobilní domy bez čísla popisného nebo evidenčního

Jak nastavit úrazovou pojistku? Hlavní riziko jsou úrazy s trvalými následky

Česká spořitelna zlevňuje hypotéky a nabízí pro první bydlení úvěr s 90 procentním LTV

Mladí lidé si nejvíce půjčují na refinancování půjček. Hledají lepší úrok a preferují on-line služby

Česká pojišťovna nabízí noviku v autoasistencivšechny články
Dále v rubrice

Hypoteční banka nově poskytne hypotéky na mobilní domy bez čísla popisného nebo evidenčního

Obrázek: Dům Bydlet levně, rychle a jednoduše, to jsou výhody, které nabízí bydlení v mobilních domech. Jejich počet v Česku stále narůstá, stejně tak se zvyšuje i zájem o hypotéky na tento typ bydlení. Banky...

Jak nastavit úrazovou pojistku? Hlavní riziko jsou úrazy s trvalými následky

Obrázek: Úraz Léto je čas dovolených a bohužel také zvýšeného počtu úrazů. Potvrzují to statistiky pojišťoven i záchranných služeb. Samozřejmě, že nejlepší ochranou je chovat se tak, aby k úrazu nedošlo...

Česká spořitelna zlevňuje hypotéky a nabízí pro první bydlení úvěr s 90 procentním LTV

Obrázek: Česká spořitelna S novou kampaní nazvanou „Spouštíme lavinu stěhování“ přichází od 19. srpna Česká spořitelna. K pořízení bydlení tak u ní stačí mít našetřeno jen 10 procent z ceny nemovitosti a na zbytek vám poskytne...

Mladí lidé si nejvíce půjčují na refinancování půjček. Hledají lepší úrok a preferují on-line služby

Půjčka Lidé narození v letech 1981 až 1999, označovaní také jako generace Y nebo mileniálové, si nejvíce půjčují na refinancování úvěrů, kde oceňují možnost konsolidovat své dluhy a získat lepší úroky...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka Creditas
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz