Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Jak ušetřit? Začněte s rozdělením plateb na povinné, nutné a zbytné. Poradíme vám, jak na to

1.2.2018  |  Zdeněk Bubák, zpráva Zonky
  
  


PenízeS penězi na účtu je to jednoduché, když výdaje převyšují příjmy, konto hubne. Pokud příjmy zůstávají vyšší než to, co utratíme, konto nabývá na objemu. A tak je potřeba se zamyslet, jak se zdroji nakládáme. Máme-li určitý rozpočet, ze kterého musíme vyžít, máme dvě možnosti - buď jej “projíst”, anebo přebytky pěkně nastřádat do zásob. Přinášíme vám rady od společnosti Zonky, jak šetřit, abychom na svém bankovním účtu nebyli v mínusu, ale naopak, aby zde peníze přibývaly. Nejdůležitější je spočítat si povinné výdajeV oblasti rodinné ekonomiky lze za povinný výdaj označit každou položku, na kterou se vztahuje nějaká smlouva. Když nezaplatíme, čekají nás sankce. Jde např. o nájemné, daně a jiné poplatky, pokuty nebo třeba výživné.
  • Náklady na bydlení: Společně s poplatky za energie a vodu zpravidla představují největší část rozpočtu českých domácností. Loni Český statistický úřad tyto výdaje vyčíslil až na pětinu (20,8%) výdajů domácností.
  • Daně: Povinné odvody státu. Je jich celá řada a týkají se v podstatě každého. Velmi ale záleží na tom, co děláme, nebo jaký máme majetek. Například po nákupu najdeme na účtence položku DPH, která je u nás 21 % a platí pro většinu zboží nebo služeb. U určitých druhů zboží je pak nižší, patnáctiprocentní. Tu mají třeba fitness centra, ubytovací nebo stravovací služby. Z dětské výživy, léků nebo tištěných knih si pak stát nechá odvést pověstný desátek - 10% DPH.
  • Splátky půjček, kreditních karet nebo kontokorentů: Pokud je nebudete platit, sankce na sebe nenechají dlouho čekat. Ovšem, zde obvykle máme možnost výběru a je tedy dobré zapátrat, kde daný produkt seženeme výhodněji. Díky klesající úrokové sazbě se aktuálně nabízí možnost refinancování staré a dnes už nevýhodné půjčky.
Srovnání půjček najdete zde

”Každý, kdo má nějaký dluh z minulosti, by se měl podívat do smlouvy a zjistit, jestli neplatí zbytečně navíc. Zatímco v roce 2014 bylo běžné mít úvěr za 15% úrokovou sazbu, dnes je možné sehnat i mnohem levnější, například za 3,99 %. Ušetřit můžete až několik desítek tisíc,” radí obchodní ředitel Zonky Lukáš Marek.

Výdaje nutné se vyplatí a neměly by se zanedbávatBez nutných výdajů se sice obejdeme, ale když je neopomeneme, dosáhneme cíle rychleji nebo snáz. Jde o platby, které sice nejsou povinné a žádná pokuta nám nehrozí, ale zaplatit tento výdaj se nám jednoduše vyplatí.
  • Doprava: Ať už dáme přednost ročnímu kuponu na MHD nebo roční dálniční známce. Vybíráme podle toho, co se nám více vyplatí. Loni dali Češi na dopravu 11 % z rozpočtu.
  • Stavební spoření: Platit ho nemusíme. Ale přijdeme tak o státní podporu, která může být výhodná. Podobně je to s pojištěním nebo povinným ručením.
  • Zajištění životních potřeb: jídla a oblečení. Výdaje za potraviny v loňském roce činily bezmála pětinu rozpočtu českých domácností (19,8 %). Za oblečení jsme pak utratili 5,1 %. Právě tady ale vede tenká hranice mezi výdaji nutnými a výdaji, které už jsou navíc.
Srovnání spořicích účtů najdete zde

Zbytné platby - ty lze oželetJsou jako čokoládové bonbony. Můžeme si je odepřít, ale když ony jsou tak lákavé. Jde o výdaje, které obětujeme za věci navíc. Pro radost. A s vědomím toho, že bez takového zboží nebo služby se můžeme dost dobře obejít.

V kolonkách této kategorie se může objevit takřka cokoliv, každá domácnost má své specifické “hříšky” a “libůstky”. Určitě si dokážeme představit situaci, kdy manžel vyčítá manželce nákup značkového make-upu za 5 tisíc korun a ona mu oplácí výčitkou za stejně drahé nové hodinky. Může to ale být i návštěva v restauraci, v kině, divadle nebo třeba letní dovolená.

Za co Češi nejvíc utrácejí?První příčka patří podle Českého statistického úřadu nákladům na bydlení, vodu a energie. Za ty zaplatíme přes 20 % z celkových příjmů. Naopak nejméně investujeme do vzdělání.

Struktura výdajů podle ČSÚ Podíl Průměr na osobu v Kč za rok
Bydlení, voda, energie, paliva 20,8 % 26 253 Kč
Potraviny a nealkoholické nápoje 19,8 % 24 953 Kč
Ostatní zboží a služby (pojištění, finanční služby, atd.) 11,8 % 14 829 Kč
Doprava 11,0 % 13 896 Kč
Rekreace a kultura 9,5 % 11 928 Kč
Bytové vybavení, zařízení domácnosti; opravy 6,1 % 7 651 Kč
Stravování a ubytování 5,7 % 7 231 Kč
Odívání a obuv 5,1 % 6 428 Kč
Pošty a telekomunikace 4,1 % 5 162 Kč
Alkoholické nápoje, tabák a narkotika 2,9 % 3 671 Kč
Zdraví 2,6 % 3 261 Kč
Vzdělávání 0,5 % 684 Kč
CELKEM 125 947 Kč
Zdroj: Zonky, ČSÚ

Jak tedy skutečně ušetřit?Chceme-li, aby naše konto pěkně "tloustlo" musíme si vytvořit zásoby. Neutrácet za “bonbonky” a pamatovat na zlaté pravidlo: čím méně máme nutných a případně zbytných výdajů, tím lépe se nám bude šetřit.

A když už nějaký ten polštářek máme? Pak se rozhodně vyplatí investovat. Internet je plný možností. Stále více lidí se pouští do tradičního obchodování s akciemi a komoditami, velký boom zažívají také investice do kryptoměn. “Doslova celosvětovým trendem se ale stalo tzv. peer-to-peer investování, kde lidé půjčují lidem. V rámci navyšování platů se lidé nebojí investovat. Na druhou stranu zase nechtějí investovat do něčeho, čemu nerozumí, a tak bez obav půjčí peníze lidem. Každý měsíc se jim pak část investice vrací zpět, a s minimálním rizikem tak zhodnotí své peníze,” potvrzuje Lukáš Marek.

Nabídku podílových fondů dostupných v ČR najdete zde


      
  


Související články:
V březnu letošního roku proběhne vyhlášení prvního ročníku Zonky Innovation Awards

Zonky zrychluje dodání peněz v rámci půjčky na pět minut

V bance vám nechtějí půjčit? Obrátit se můžete na nebankovní společnosti

Co vám pomůže, pokud si berete půjčku? Jací poskytovatelé půjček jsou nejlepší?

Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun

Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Kalkulačka Vám najde nejvýhodnější hypotéku - zde

všechny články
Dále v rubrice

Wüstenrot prodlužuje akci na spořicím účtu až do konce června 2019

Obrázek: Wustenrot Wüstenrot prodlužuje do konce června 2019 akci pro nové majitele spořicího účtu. Ti mohou získat úrok až 1,6 % p.a. do konce roku 2019, a to na neomezený objem prostředků...

Výsledky českých bank za rok 2018: velkým bankám zisk spíše klesá, malým roste

Obrázek: Bankomat České banky postupně zveřejňují své hospodářské výsledky za rok 2018. Jak se jim dařilo? Přinášíme vám přehled základních ukazatelů hospodaření českých bank v roce 2018, jako je zisk, bilanční...

Sazby hypoték se v průměru dostaly na 3 procenta, zájem o úvěry na bydlení upadá

Obrázek: Hypotéky Průměrné úrokové sazby u nově poskytnutých hypoték se v lednu dotkly hranice 3 procenta. Klienti o ně tak přestávají mít zájem. Počet hypotečních úvěrů v lednu znatelně klesl, a to na nejnižší hodnotu...

Třetina úvěrových specialistů již opustila trh. V roce 2019 zůstane největším omezením hypoték regulace LTV

Obrázek: Dům Pro financování vlastního bydlení hypotékou je dnes již nezbytné disponovat vlastními úsporami. I když se od října loňského roku navíc musejí žadatelé o hypotéku vejít do jednotných limitů pro poměr...

všechny články v rubrice


   
 
Finanční produkt roku 2018
Běžný účet od Equa bank
Equa bank


Cena veřejnosti roku 2018
Spořicí účet od Banky CREDITAS
Banka CREDITAS
Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz