Finparáda Vám pomůže vybrat ten nejvhodnější finanční produkt
Bankovní účtySpořenípenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte sibanky ...

Odborníci radí, kdy je lepší bydlet ve vlastním, a kdy v nájmu

25.9.2017  |  Zdeněk Bubák, zpráva CENTURY 21
  


Bytový důmPři rozhodování, zda dnes preferovat pronájem či koupi, stále u většiny z nás platí dogma, že nejlepší je investovat do vlastního. Toto tvrzení může být pravdivé, ale možné způsoby řešení bydlení jsou především otázkou peněz. Koupě přece jen vyžaduje finanční rezervu. A to i s ohledem na od letoška méně dostupné hypotéky. Navíc, v některých krajích se vyplatí spíše pronájem. Co vše zvážit a porovnat poradili odborníci z realitní sítě CENTURY 21.


Pronájem je vhodnou volbou pro ty, kteří vědí, že dlouho na jednom místě nevydrží a často se stěhují. Stačí jen dodržet výpovědní lhůtu a ze dne na den bydlíte jinde.

Každý jsme různé povahy a někdo jednoduše preferuje, když je o věci postaráno a sám nic řešit nemusí. To je velkou výhodou pronájmu. Nemusíte řešit opravy, údržbu, mnohdy ani vybavení. Jednoduše přijdete k hotovému. Dle Občanského zákoníku jsou nájemci odpovědni obstarat pouze drobné opravy, které definuje odpovídající vyhláška, stejně jako jejich výši.

Pojištění majetku najdete zde

Výše cen nemovitosti a nájmů se liší dle lokality. Mezitím, co v jednom kraji se vyplatí nemovitost koupit, hned v kraji vedlejším můžete prodělat. Jestliže bydlíte ve velkém městě, kde je kupní cena bytů příliš vysoká, vyplatí se spíše pronájem. Existuje řada studií, které rozmanitost cen deklarují.

Čtěte zde:
Úvěry na bydlení dražší než nájmy ve většině krajů




Vše si propočítejte



Přemýšlet o koupi můžete z různých stran, ale co vždy rozhodne, jsou finance. Je třeba mít reálnou představu o tom, co si můžete dovolit. „Pokud končíte školu a přemýšlíte o svém prvním bydlení bude vaší volbou pravděpodobně pronájem. V takovém případě musíte zvážit všechny vzniklé náklady. Jak vysoký nájem si můžete měsíčně dovolit a nezapomenout na náklady s bydlením spojené. Měsíční zálohy za elektřinu, plyn, vodu,“ upozorňuje Lubomír Milek, generální ředitel realitní sítě CENTURY 21. Důležité je nezapomenout zohlednit i osobní náklady jako je telefon, internet, jídlo a další.

Investice do vlastního?



Vlastnit nemovitost sice obnáší více starostí a zodpovědnosti, ale máte něco svého a s nemovitostí si můžete nakládat dle libosti. Nejpádnějším důvodem koupě ovšem stále zůstává frustrace z měsíčních výdajů na bydlení, a přitom stále nemít nic.

Při plánování investice do nemovitosti je nejdůležitější částka, kterou jste ochotni investovat. Počítat musíte první vklad, který do hypotéky vložíte a každou další měsíční splátku. Nezapomeňme ani na náklady spojené s vlastnictvím, jako jsou daně, údržba, vybavení, v neposlední řadě pojištění.

„V českých poměrech je běžné, že rodiny mají potíže vyjít s měsíčními náklady. Splácení bydlení, mnohdy dvou aut a výdaje za děti, to je často pro mladé rodiny velkou zátěží. Je třeba si uvědomit všechny náklady a propočítat své možnosti. Bydlení v pronájmu může být mnohdy úlevou. Nejen finanční,“ podotýká Milek.

Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde

Rozhoduje banka



O možných způsobech bydlení se můžete s rozvahou rozhodovat dlouho, ale pokud budete žádat finanční služby banky, mnohdy právě ta udělá konečné rozhodnutí. Vše řídí tabulky a pokud nedosahujete dostatečných příjmů na úvěr prostě nedosáhnete. Některé banky a spořitelny také uvažují věk žadatele. Zároveň většina stanovuje hranici, mnohdy věk sedmdesát let, do kterého musí být dluh splacen. Proto ani lidé vyššího věku u banky neuspějí.

Srovnání hypoték najdete zde

Že se nevyplácí investice do cizího slýcháváme neustále. Zvažte však všechny závazky, které vlastnictví obnáší a zda si jej můžete v současné životní situaci dovolit a do budoucna pro vás budou udržitelné. Postupujte s rozmyslem a veškeré informace si vždy ověřte.


      
  





všechny články
Dále v rubrice

Jak financovat nemovitost bez hypotéky

Obrázek: Hypotéka Financování bydlení bez hypotečního úvěru. Možností je několik. Jaké to jsou a jaké mají klady a zápory?

Digitalizace bank - co si nově můžete sjednat online?

Obrázek: Digitalizace Banky svým klientům stále více nabízejí možnost sjednání produktů a služeb z pohodlí domova. Novinky v online sjednání představila Raiffeisenbank a ČSOB. Raiffeisenbank umožňuje od poloviny března právnickým osobám zakládat účty online a klienti ČSOB...

Odměna až 24 000 Kč nebo televize. Jaké jsou nové odměny bank?

Obrázek:Běžné účty slevy a bonusy UniCredit Bank nabízí až 24 000 Kč při sjednání nové půjčky. Air Bank spouští svět výhod Unity. Jaké výhody a odměny nabízejí banky v dubnu? Přehled slev a bonusů najdete v našem článku...

Aktuální data z hypotečního trhu

Banky pozvolna snižují hypoteční sazby. Počet poskytnutých hypoték vzrostl. Aktuální data ČBA Hypomonitoru a srovnání hypotečních úvěrů naleznete v našem článku...

všechny články v rubrice









   
 
Minutová půjčka
Minutová půjčka od 4,8 % p.a.
Raiffeisenbank




Bankovní účtySpořeníPenzePůjčkyPojištěníInvesticeSpočtěte siBanky, pojišťovny, ...DomůO FinparáděTiskRedakceNapište nám  


Finparáda - finance na dlani   Všechna práva vyhrazena
Scott & Rose, s.r.o., U Chaloupek 410/5, 182 00 Praha 8, IČ: 26148374, DIČ: CZ26148374, Email: redakce@finparada.cz